امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126081
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 48
نتایج انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا در حالی از این واقعیت حکایت دارد که کمتر از 15 درصد از شهروندان آمریکا عملکرد کنگره را تایید می کنند که این ...

نتایج انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا در حالی از این واقعیت حکایت دارد که کمتر از 15 درصد از شهروندان آمریکا عملکرد کنگره را تایید می کنند که این میزان مقبولیت طی 40 سال گذشته سابقه نداشته و کمتر کسی انتظار دارد که انتخابات کنگره فصل جدیدی در همکاری سیاسی در فضای بشدت قطبی شده آمریکا را زمینه ساز شود.

در واقع نگاهی به نظرسنجی‌های صورت گرفته در قبال عملکرد کنگره بشدت قطبی شده آمریکا منعکس کننده شکاف فزاینده در میان جامعه این کشور است به گونه ای که "جاسلین کیلی" یکی از مدیران مرکز معتبر نظرسنجی "پیو" تاکید می کند که «میزان مشارکت آمریکایی‌هایی که امروزه افکار لیبرال یا محافظه‌کار ثابتی دارند به نسبت گذشته افزایش یافته است» و در واقع نظرسنجی مرکز پیو به این واقعیت اشاره دارد که ایدئولوژی شهروندان آمریکایی بیشتر و بیشتر از ثبات برخوردار شده است.

این امر بدین معنی است که اگر یک شهروند آمریکایی در قبال موضوعی خاص دیدگاهی لیبرالی دارد، می توان به این نتیجه رسید که همین فرد در قبال دیگر موضوعات نیز موضعی لیبرالی اتخاذ می کند و این موضوع در قبال شهروندان دارای دیدگاه محافظه‌کار نیز صدق می کند و این امر از اهمیت برخوردار است که نگرشهای سیاسی مردم آمریکا در حال تند شدن نیست بلکه دسته بندی آنها در اردوگاه‌های لیبرال و محافظه‌کار نسبت به گذشته تسریع شده است.

در گذشته هر یک از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه گرایش‌های هر چند سطحی به یکدیگر داشتند به گونه‌ای که در سالهای میانی 1900 جمهوریخواهان لیبرال در شمال شرقی و دموکراتهای محافظه‌کار در جنوب آمریکا به فعالیت سیاسی می پرداختند اما امروزه دیگر شاهد چنین پدیده‌ای نیستیم و هیچ همپوشانی یا همپوشانی اندکی بین این دو حزب قابل مشاهده است.

نظرسنجی پیو حاکی از آن است که «نگرشهای بشدت منفی در میان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در قبال یکدیگر از سال 1994 بیش از دو برابر شده است. اکثر اعضای متعصب این دو حزب بر این باورند که سیاستهای حزب رقیب آنچنان  نامعقولانه است که سعادت ملت را تهدید می کند.»

در حال حاضر 43 درصد کسانی به حزب جمهوریخواه و 38 درصد کسانی به دموکراتها رای داده اند، نگرشهای بشدت منفی‌ای در قبال حزب مقابل دارند و این مهر تاییدی است به بر این واقعیت که طرفداران این احزاب سیاسی  وحدت نظری در قبال یک موضوع مشترک ندارند. جالب آنکه دشمنی میان این دو حزب آنچنان گسترش یافته که بر جنبه‌های از زندگی آمریکایی که عموما غیر سیاسی هستند نیز سایه افکنده است به گونه‌ای که 30 در صد از محافظه‌کاران متعصب و 23 درصد از لیبرالهای متعصب اعلام کردند که نسبت به ازدواج یکی از اعضای خانواده خود با فردی از حزب مقابل رضایت نخواهند داد.

شکاف میان طرفداران احزاب دموکرات و جمهوریخواه به حدی است که پژوهش مرکز "قطبی شدن سیاسی و عادات رسانه‌ای" حاکی از آن است که لیبرالها عمدتا به مجموعه ای از منابع خبری اطمینان دارند حال آنکه محافظه‌کاران به اکثر منابع خبری اعتمادی ندارند و عمدتا به یک رسانه خاص وابستگی دارند. لیبرالها احتمالا سی‌ان‌ان، ان‌پی‌آر، ام‌اس‌ان‌بی‌سی یا نیویورک تایمز را به عنوان منبع اصلی کسب اخبار اعلام می کنند یا تنها به یک منبع خبری اتکا نمی کنند. از سویی دیگر 47 درصد شهروندان محافظه‌کار از فاکس نیوز به عنوان منبع اصلی کسب خبر نام برده اند.

قطبی شدن کنگره آمریکا به نحوی است که برخی کارشناسان بر این باورند که امکان شکل گرفتن ائتلافهای فراحزبی در کنگره وجود ندارد و هر یک از این دو حزب از چنان مبانی متمایزی برخوردارند که هیچ یک از طرفداران آنها دلیلی انتخاباتی برای عبور از خطوط تعیین شده نمی بینند.

حال آیا بن بست به وجود آمده ادامه خواهد یافت یا خیر به این امر بستگی خواهد داشت که اکثریت جمهوریخواه کنگره چه رفتاری را در پیش خواهد گرفت. اگر آنها بر این باور باشند که پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نیازمند به نمایش گذاردن ظرفیتی برای حاکمیت مسئولانه هستند این احتمال وجود دارد که با باراک اوباما به توافقی دست یابند اما جناح‌های تندروی جمهوریخواه قابل کنترل نیستند و حتی اگر کنگره جدید از جهاتی راهی برای تصویب قوانین مهم بیابد باید انتظار واکنشی جدی از سوی جامعه بشدت شکاف زده آمریکا را داشت.

در کنار شکاف ایدئولوژیک حاکم بر جامعه آمریکا باید به غالب شدن تفکرات نژادپرستانه را بر بخشهای مختلف زندگی آمریکایی‌ها اشاره کرد به گونه‌ای که "رابی بریجز" فعال معروف حقوق مدنی آمریکا در جدیدترین موضعگیری خود اعلام کرد که «آمریکا اکنون دارای ملتی است با مدارسی که در آن نژادهای مختلف از یکدیگر جدا شده و تنشهای نژادی بر آن سایه افکنده است و این رویدادها آمریکا را به دهه 1960 بازگردانده است و نژادپرستی امروزه یک واقعیت دردناک است.»

نکته‌ای که در مصاحبه اخیر این فعال حقوق مدنی قابل توجه است اشاره وی به این موضوع است که «نژادپرستی قبل از انتخاب باراک اوباما نیز مسئله ای جدی بود اما ریاست جمهوری وی باعث تشدید ریاست جمهوری است و نژاد امروزه به موضوعی داغ تبدیل شده است.»

تشدید شکاف طبقاتی و ایدئولوژیک در کنار افکار نژادپرستانه‌ای که روز به روز خیابانهای آمریکا را به صحنه درگیری‌های خونینی کرده است، جامعه‌ای قطبی شده را به تصویر می کشد که روز به روز نسبت به عملکرد رهبران خود ابراز نارضایتی و بی اعتمادی کرده و اوضاع داخلی نابسامان، گسترش فقر و بیکاری و اعتراضات اقشار مختلف مردم آمریکا به سیاستهای ناکارآمد دولت این کشور، همه از این واقعیت حکایت دارد که نماد سرمایه‌داری جهان، روزهای تاریکی را سپری می‌کند  و بازی‌های تبلیغاتی دو اردوگاه سیاسی این کشور نیز کارکردهای خود را برای انگاره سازی "رویای آمریکایی" از دست داده است.
انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار