امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126108
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۶
تعداد بازدید: 46
خبرگزرای فارس- گروه کتاب و ادبیات: انتشارات علمی فرهنگی یکی از بزرگترین و البته پرسابقه ترین انتشارات کشورمان است و مدتی است با تغییر مدیریت این نشر ...

خبرگزرای فارس- گروه کتاب و ادبیات: انتشارات علمی فرهنگی یکی از بزرگترین و البته پرسابقه ترین انتشارات کشورمان است و مدتی است با تغییر مدیریت این نشر و برعهده گرفتن مسئولیت مدیرعاملی این نشر توسط مسعود کوثری شاهد تغییراتی در روند فعالیت‌های انتشارات علمی و فرهنگی هستیم.

درباره رویکردهای جدید این انتشارات و برنامه‌های مسعود کوثری برای آینده گپ و گفتی با او داشتیم که در ادامه از نظر می‌گذرانید:

فارس: بعد از اینکه شما مدیرعامل انتشارات علمی فرهنگی شدید ابتدا بحث واگذاری سهام به سازمان تامین اجتماعی پیش آمد، آیا این تغییر در رویکرد و عملکرد شما تاثیر خواهد گذاشت؟

حقیقتش نه. چون به هر حال هویت انتشارات علمی فرهنگی ملی است و میراث مشترک نسل‌هایی است که سال‌ها با آن کار کرده‌اند و فکر می‌کنم همه باید تلاش کنند این میراث حفظ شود و ارتقا پیدا کند و فقط متعلق به سازمان تامین اجتماعی نیست. هنوز به دانشگاه متعلق است و استادان با آن همکاری می‌کنند و هنوز خطوط کاری‌اش در راستای تاریخ و هنر و فرهنگ اسلامی و ایرانی است و این چیزی نیست که با فروش سهام تغییر کند. البته این واگذاری سهام از یک لحاظ ممکن است تغییراتی ایجاد کند و آن اینکه گردش اداری کارها سهل‌تر و آثار جدید سریع‌تر منتشر شود.

**تجدید چاپ کتاب‌های نایاب و حروف‌چینی دوباره

فارس: انتشارات علمی فرهنگی معمولا کتاب‌های فاخر و عمیقی تا به حال چاپ کرده اما مشکلی که وجود دارد این است که کتاب‌ها بعضا تجدید چاپ نمی‌شوند یا کیفیت خوبی ندارند، چه تمهیدی برای این مساله دارید؟

ما بر اساس یک باز بینی کلی از حدود 2400 عنوان کتاب داشتیم، بار دیگر کتاب‌هایی را شناسایی کردیم که از دور خارج شده‌اند و تصمیم داریم به تدریج وارد بازار کتاب شوند. آثار مهمی در زمینه ادبیات فارسی وجود داشته که این آثار را آماده می کنیم. آثاری در حوزه تاریخ ایران و اسلام یا آثار فلسفی را شناسایی کردیم و دوباره تجدید چاپ می‌شوند. اما کیفیت چاپ به دلیل اینکه زمان و هزینه زیادی می‌گیرد تا از نو حروفچینی کنیم و کتاب‌های خوبی مثل تاریخ ویل دورانت، لذات فلسفه، شرح مثنوی و نهج البلاغه استاد شهیدی و غیره داریم که همه با حروف سربی حروف چینی شده‌اند و تقریبا یک سال یعنی تا اواسط سال آینده وقت گذاشته‌ایم که مجموعه را به روز کنیم و با حروف چینی و صفحه آرایی جدید وارد بازار کتاب کنیم. مگر جایی که خواننده یا مشتری حس کنید حروف چینی سربی اصالت بهتری دارد. اما در مجموع در نظر داریم کتاب‌ها را دوباره حروف چینی کنیم.

فارس: درباره توزیع هم می‌توان گفت که تا به حال انتشارات علمی فرهنگی خیلی خوب عمل نکرده و کتاب‌ها به دست مخاطبان به سهولت نمی‌رسند، چه فکری برای این مشکل کرده‌اید؟

بخش کتاب گستر که شرکت زیر مجموعه ما در حوزه توزیع است، در حال بازبینی فعالیت‌هایش است که این رابطه با بازار تقویت شود. مشکلات توزیع را از بین می‌بریم و تعداد فروشگاه‌ها افزایش می‌دهیم. الان دو فروشگاه فعال در کریمخان و انقلاب داریم که بعدها تعدادشان بیشتر خواهد شد.

** فروشگاه‌هایمان زیان‌ده نیست

فارس: این فروشگاه‌های فعال آیا سودآور هستند؟

خوشبختانه یکی از اصرارهای ما این است که این اتفاق بیفتد و افتاده است. فروشگاه‌ها ما به هیچ وجه زیان ده نیست. سود پایینی دارند چون سه چهار ماه است فعالیت‌هایشان بازبینی شده است. منتها با مراجعه بیشتر و آگاهی خریداران از نحوه تهیه کتاب‌ها از این هم بهتر خواهد شد. کتاب فروشی کریمخان به کتاب‌های کودک و نوجوان و ادبیات اختصاص دارد و که خودش می‌تواند بخشی از راسته فرهنگی کریمخان را پوشش دهد. کتاب‌های تاریخی و جامعه شناسی و فلسفی و دانشگاهیمان هم در فروشگاه انقلاب ارائه می‌شود. ان شاء الله در سال آینده هم بتوانیم فروشگاه‌هایی در مشهد و اصفهان و شیراز با کمک سازمان تامین اجتماعی افتتاح کنیم.

**افتتاح 5 فروشگاه کتاب دیگر در سال آینده

فارس: مدیر عامل شرکت کتاب گستر در مصاحبه‌ای با ما گفته بود تعدادی از املاک سازمان تامین اجتماعی به کتابفروشی تبدیل می‌شود. گستره جغرافیایی و تعداد این کتاب فروشی‌ها چگونه خواهد بود؟

تا سال آینده ما در مشهد اصفهان و شیراز و تبریز احتمالا 4 فروشگاه را فعال می‌کنیم. خود کتاب گستر هم دارد تبدیل می‌شود به یک فروشگاه اینترنتی کتاب برای فروش و توزیع. در تهران دو فروشگاه داریم که فعال است. یکی دیگر هم در خیابان جمهوری نزدیک بازار موبایل داریم که می‌خواهیم آن را تبدیل به یک کتابفروشی در یک نقطه تهران کنیم تا در تهران هم در سال آینده 3 فروشگاه در تهران داشته باشد.

فارس: انتشارات علمی فرهنگی در حوزه فیلم هم فعال است آیا اینها ربطی به فعالیت‌های نشر دارد؟

ما دو استودیوی خوب صوتی و تصویری داریم که از زمان گذشته در انتشارات بوده است. بنابراین این حوزه فرهنگی برای سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار بوده‌اند تا فیلم‌های آموزنده تهیه کند. البته سازمان‌های تابعه‌شان مثل سازمان فنی حرفه‌ای هم به فیلم نیاز دارد و بنابراین ما به دنبال افزایش ظرفیت این امکانات هستیم تا بتوانیم در تولید محصولات تصویری در وجه اول به وزارت کار و تامین اجتماعی و سپس به حوزه‌های فرهنگی کمک کنیم.

فارس: پس سود این فعالیت‌ها خیلی به حوزه کتاب نمی‌رسد؟

پشتوانه‌ای است برای عرصه کتاب که بتوانیم بده بستان داشته باشیم در عرصه فرهنگی کشور. می‌تواند داد و ستدی بین حوزه کتاب و این محصولات باشد.

**تهیه مستندات از بزرگان عرصه فرهنگ

فارس: نمی‌خواهید از نویسنده‌های خوبی که هنوز زنده هستند مجموعه‌های صوتی و تصوری مرتبط ب کتاب بسازید؟ هم بحث سود رسانی را تامین می‌کند و هم در راستای حوزه نشر است.

این اتفاق دارد می‌افتد ما زمینه را شناسایی می‌کنیم تا این کار را با شخصیت‌هایی که در این حوزه فعال بوده‌اند انجام دهیم. یک فیلم 30 دقیقه‌ای هم درباره سابقه انتشارات علمی فرهنگی و بزرگانی که به انتشارات آمده‌اند، در دست تهیه است. حتی مقام معظم رهبری در دوره‌ای به انتشارات علمی فرهنگی آمده‌اند و خاطره‌ای از احمد آرام نقل کردند و این یک پشتوانه بزرگی است که رفت و آمدهای بزرگان دین و علم و فلسفه به انتشارات را ثبت کنیم. بسیاری از دست نوشته‌های بزرگان تاریخ و فلسفه و ادبیات در علمی فرهنگی هست که در جای دیگری موجود نیست که خودش  سرمایه گرانبهایی است.

فارس: یکی از استادان دانشگاه در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌ها گفته بود انتشارات علمی فرهنگی در دوره جدید تبدیل به مرکز فعالیت مبلغان آثار آقای سروش شده است. با توجه به سری جلسات نقد کتاب و کسانی که به این جلسه‌ها آمده‌اند این نظر را داده‌ بود. نظر خود شما درباره آقای سروش چیست و چه پاسخی دارید؟

من اصلا این مساله را نمی‌فهمم چون معتقدم دوران بعضی از افکار گذشته و ما حتی نباید از آنها نام ببریم.

**دوران سروش گذشته است

فارس: یعنی دوران افکار سروش گذشته است؟

دورانش گذشته است و آن دوران خوب یا بد عملکردی داشته امروز باید با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و ایجاد افکار جدید باشیم. افکاری که جامعه ما را نجات دهد و همبستگی به وجود بیاورد و  به تقویت روحیه ملی کمک کند و ما نباید به گذشته برگردیم و این افکار راجع به گذشته است و امیدوارم با تلاشی که می‌کنیم انتشارات را جلو ببریم. کتاب‌هایی که منتشر کرده‌ایم کتاب‌هایی شناخته شده و خوانده شده است و نیاز به نقد و بررسی دارد. نقد و بررسی به معنای تایید نیست. فرض کنید کتاب‌های کوپر در انتشارات چاپ شده است، نقد اینها به معنای پذیرش افکار کوپر نیست. نقد اینها به منظور رشد افکار است و حرکت به سمت آینده. بنابراین نباید از جاده انصاف خارج شویم. در گذشته چیزی متعلق به ما نیست. حالا این افکار را هر کسی گفته باشد. باید توجه ما به رهنمودهای رهبر کشور باشد و فضای مثبتی را برای حرکت به جلو فراهم کنیم. امیدورام با کمک افراد صاحب دغدغه در حوزه دین و فرهنگ کشور، علمی و فرهنگی به سمت جلو برود.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها