امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۲۱:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12611
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۲۶
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مدرسه صنایع مستظرفه اولین دانشگاه هنری ایران محسوب می‌‌شود که به سرپرستی کمال‌الملک در سال 1287 شمسی مطابق با ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مدرسه صنایع مستظرفه اولین دانشگاه هنری ایران محسوب می‌‌شود که به سرپرستی کمال‌الملک در سال 1287 شمسی مطابق با 1911 میلادی برای تدریس و توسعه نقاشی در باغ نگارستان تهران تاسیس شد.

چند سال بعد از تاسیس این مدرسه زیر نظر کمال‌الملک، ابوالحسن صدیقی بخش مجسمه‌سازی را نیز در این مدرسه دایر کرد. پس از مرگ کمال‌الملک مدرسه صنایع مستظرفه به دو مدرسه دیگر یعنی هنرستان کمال‌الملک و هنرستان هنرهای سنتی تقسیم شد.

حالا ‌سازمان زیباسازی شهرداری تهران با هدف احیای خاطرات هنری شهر تهران و مکان‌های فرهنگی و تاریخی با نمایش آثار کمال‌الملک و شاگردانش در باغ نگارستان به صرافت احیاء این مدرسه افتاده است.
                       فالگیر بغدادی اثری از کمال الملک

به همین منظور سازمان زیباسازی از طریق خانواده‌ها و بازماندگان این هنرمندان فقید طی یک سال گذشته توانسته مجموعه‌ای از آثار دو نسل از شاگردان کمال‌الملک را گردآوری و خریداری کند که این آثار اکنون به حدود 100 اثر رسیده است که شامل چند اثر از کمال الملک و دو نسل از شاگردان او می‌شود.

جعفر پتگر، اصغر پتگر، محمدعلی صنعتی، هادی تجویدی و ابوالحسن صدیقی از جمله شاگردان مستقیم کمال‌الملک بوده‌اند که آثارشان در این موزه به نمایش درخواهد آمد.

این موزه به نمایش آثار نقاشی، مجسمه و نگارگری و به طور کل آثار مکتب کمال‌الملک اختصاص دارد که در کنار این آثار مجموعه‌ای از اسناد، احکام و دست‌نوشته‌های مدرسه صنایع مستظرفه نیز به نمایش گذاشته می‌شود که حکم کمال الملک به علی‌اکبر صنعتی برای راه‌اندازی بخش مجسمه‌سازی از آن جمله است.
                 عموصادق شیرازی اثری از کمال‌الملک

محمد غفاری ملقب به کمال الملک از هنرمندان بنام عصر قاجار است که ظهور او در عرصه نگارگری با ابداعات و نوآوری‌هایی همراه بود و فصل تازه ای را در هنرهای تجسمی ایران به ارمغان آورد.

او در سال 1227 در یک خانواده برجسته هنری متولد شد. عموی او، میرزا ابوالحسن خان غفاری ملقب به صنیع الملک یکی از  نقاشان مشهور دوران خود بود و پدر او «میرزا بزرگ غفاری کاشانی» نیز یک هنرمند بنام بود.

کمال الملک از همان سالهای اول زندگیش به خوشنویسی و نقاشی علاقه خاصی نشان داد. او با پایان یافتن تحصیلات دوره ابتدایی، به تهران رفت و در مدرسه دارالفنون نقاشی آموخت.

او در دارالفنون به مدت 3 سال تحصیل کرد و از همان ابتدا نبوغ خود را در زمینه نقاشی نشان داد و توانست توجه همگان را به خود جلب کند.
                             تالار آیینه اثر کمال الملک

محمد غفاری بعدها به دربار ناصرالدین‌شاه راه یافت و بعد  از خلق تابلوی تالار آیینه از سوی ناصرالدین شاه ملقب به کمال‌الملک شد. او طی سالیانی که در دربار ناصرالدین شاه بود، بالغ بر 170 اثر پدید آورد.

 آن چه او را از هنرمندان معاصرش  متمایز می کرد مهارت او در استفاده ظریف و مناسب از قلم موی نقاشی به علاوه استفاده از رنگ های زنده آبرنگ است.

بعد از درگذشت ناصرالدین شاه، کمال الملک نتوانست نزد مظفر الدین شاه باقی بماند و برای ارتقای هنر خود به اروپا سفر کرد و در مدت سه سال در ایتالیا، فرانسه و مدت کوتاهی در اتریش زندگی کرد و در طی این مدت با بازدید از موزه‌های مهم شهرهای فلورانس، رم و پاریس، از آثار نقاشان برجسته‌ای چون روبنس، تیسین و رامبراند در حدود دوازده کپی نقاشی کرد.

او در سال 1287 شمسی مطابق با 1911 میلادی مدرسه صنایع مستظرفه را برای تدریس و توسعه نقاشی تاسیس کرد.

از میان شاگردان کمال الملک می توان به حسینعلی خان وزیری، اسماعیل آشتیانی، علی محمد حیدریان، محمود اولیایی، نعمت الله مشیری، علی اکبر یاسمی و محسن سهیلی  اشاره کرد.

کمال‌الملک در دوره رضاخانی به دلیل آن که نخواست با او همکاری کند به نیشابور تبعید شد و به کار کشاورزی پرداخت. او سرانجام در 93 سالگی در نیشابور درگذشت. مقبره او در جوار مقبره عطار قرار دارد.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها