امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126113
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۶
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قرار است شهر وین سه‌شنبه این هفته (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قرار است شهر وین سه‌شنبه این هفته (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و 6 کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) باشد.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (1392) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که 60 تا 65 درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی.

ایران و گروه 1+5 پس از آن برای ششمین دور در وین گردهم آمدند و در حدود 2 هفته به رایزنی‌های دو و چندجانبه پرداختند تا 29 تیر ماه (فرصت شش ماهه از زمان اجرای توافقنامه ژنو) به توافق جامع دست یابند ولی در آخرین روزهای تیر ماه، اختلافات حصول نتیجه را امکانپذیر نکرد و این مذاکرات برای چهار ماه دیگر (سوم آذر ماه 1393) تمدید شد.

از امروز 10 روز باقی مانده تا طرفین بر سر اختلافات به رایزنی بپردازند و برخی‌ رسانه‌ها و از جمله برخی مقامات به خصوص روس‌ها از تمدید این مذاکرات برای چند ماه به منظور دستیابی به توافق جامع خبر می‌دهند و برخی نیز از حصول توافقی موقت سخن می‌گویند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تا سوم آذر ماه اخبار،‌گزارشات، تحلیل‌ها و مواضع مقامات در خصوص این مذاکرات را در قالب یک گزارش منتشر می‌کند.

اخبار مرتبط با مذاکرات هسته‌ای تا سوم آذر ماه را در زیر ملاحظه می‌کنید.

*«گرت پورتر» روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مشهور آمریکایی در مقاله‌ای مبسوط در نشریه آمریکایی تروث‌آوت به رابطه میان عمل کردن مقامات ایرانی به مفاد توافق ژنو و عدم پایبندی دولت اوباما به مفاد مبنی بر کاهش تحریم‌های ایران پرداخته و می‌گوید که این کار آمریکایی‌ها می‌تواند روند کل مذاکرات را به شکست بکشاند.

* مشاور سابق رئیس‌جمهور آمریکا در امور ایران می‌گوید مذاکرات هسته‌ای جاری میان تهران و گروه موسوم به 1+5 به احتمال زیاد بار دیگر تمدید می‌شود.

*معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید که گروه ۱+۵ پیشنهادات برای حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران را افزایش داده‌اند.

* یکی از اعضای فراکسیون وفاداری به مقاومت پارلمان لبنان مواضع اخیر سفیر آمریکا درباره سلاح حزب‌الله را دخالت در امور داخلی لبنان دانست و درباره مذاکرات هسته‌ای گفت که آمریکا دنبال توافقی است که مورد رضایت اسرائیل و فرانسه باشد.

* اندیشکده بهبود کیفیت سیاست‌های خاورمیانه‌ای واشنگتن در گزارشی به قلم دیوید ماکووسکی نوشت: هم واشنگتن و هم تل آویو باید تا قبل از ۲۴ نوامبر در مورد مذاکرات ایران، اختلاف نظرات مفهومی و لفظی شان را حل کنند شاید لازم باشد آمریکا به اسرائیل تضمین دهد که کدام موضوعات اصلی را نمی‌توان در متن توافق هسته‌ای با خود ایران مورد توجه قرار داد.

* علیرغم خوش‌بینی مذاکره‌کننده ارشد مسکو در مذاکرات هسته‌ای، سخنگوی وزارت خارجه این کشور می‌گوید زمان بیشتری فراتر از ۲۴ نوامبر برای دستیابی به توافق لازم است.
جزییاتی به این خبر اضافه می‌شود.
 
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار