امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126114
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۷:۴۶
تعداد بازدید: 18
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - زهره غلامی، وحید صمدی ؛ «استفان دی‌میستورا» فرستاده ویژه‌ سازمان ملل در امور سوریه، طرح خود درباره «تعلیق

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - زهره غلامی، وحید صمدی ؛

«استفان دی‌میستورا» فرستاده ویژه‌ سازمان ملل در امور سوریه، طرح خود درباره «تعلیق درگیری» در مناطقی در سوریه از جمله حلب را هفته گذشته به سران سوریه تقدیم و آن را تشریح کرد و بشار اسد و دولت سوریه اعلام کردند که آن را بررسی خواهند کرد.

بسیاری از ناظران و تحلیلگرانی که موافق دولت سوریه هستند، این طرح را با هدف متوقف کردن موفقیت‌های اخیر ارتش سوریه در حلب ارزیابی کردند.

در همین خصوص یک معارض مسلح سوری به پایگاه خبری «عربی آنلاین» گفت که از سرعت تحولات شهر حلب که به سود ارتش سوریه است، بسیار نگران است. او گفت: نگرانی زیادی درباره حلب به وجود آمده است. سخنانی که از سران ترکیه شنیده‌ایم نشان می‌دهد که کار به سود ما نیست.

چندی پیش احمد داود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه گفته بود: از آنچه علیه حلب در جریان است، نگرانیم. نمی‌خواهیم صحنه جنگجویان حمص را به یاد بیاوریم که در میان تلی از ویرانی‌ها عقب‌نشینی (و فرار) کردند. حلب قلب تپنده سوریه است و هیچ کس نمی‌خواهد نجاتش بدهد.

روشن است که منظور نخست‌وزیر ترکیه این است که کسی از مخالفان سوریه نیست که حلب را از دست پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه نجات بدهد.

پس از این پیشروی‌هاست که طرح دی‌میستورا روی میز دمشق قرار می‌گیرد؛ «تعلیق درگیری در حلب» !

دمشق خود واقف است که چه طرحی و در چه زمانی پیشنهاد شده است. دمشق در چهار سال بحران آنقدر آبدید شده است که آن را بلافاصله رد نکند و اعلام کند که آن را به صورت جدی بررسی می‌کند. در این صورت، دمشق که در حال پیشروی در حلب است، به کارشکنی و نادیده گرفتن جان مردم متهم نمی‌شود.

اکنون در چنین وضعیتی، سران و رسانه‌های غربی ناگهان به راهکار سیاسی در سوریه علاقه‌مند شدند. نخست‌وزیر کانادا روز جمعه گفت این کشور حتی در صورت مداخله نظامی در سوریه، حاضر به حمله به مواضع دولت این کشور نیست چراکه به عقیده اتاوا تنها راه پایان دادن به بحران سوریه، مصالحه سیاسی است (جزئیات بیشتر). «استفان هارپر» گفت: گفت: «دولت کانادا آمادگی دارد در اقدامات علیه داعش در سوریه شرکت کند اما فقط تا زمانیکه این اقدامات بعنوان جنگ علیه دولت سوریه تلفی نشود زیرا اهداف دولت کانادا علیه دولت سوریه هرچه باشد، ما تمایلی نداریم در هیچ جنگی علیه هیچ دولتی در منطقه مشارکت کنیم. نبرد نظامی ما تنها با داعش است».

نشریه‌های غربی و اسرائیلی نیز از طرح تعلیق درگیری و آنچه راهکاری سیاسی می‌نامند در این شرایط حمایت کردند.

نشریه آلمانی «اشپیگل» روز سه‌شنبه گذشته گفت‌وگویی طولانی با «هنری کسینجر» وزیر خارجه اسبق آمریکا ونظریه‌پرداز بزرگ سیاست خارجی این کشور منتشر کرد. در بخشی از این مصاحبه، او درباره جنگ سوریه و باقی ماندن «بشار اسد» رئیس‌جمهور این کشور صحبت کرد.

کسینجر در پاسخ به سوالی در این خصوص گفت: قبول ندارم که بحران سوریه منازعه میان حاکم مستبد و مردم بی‌دفاع است و سوریه کشوری دموکرات خواهد شد اگر ما دیکتاتور را سرنگون کنیم. چیزی که در سوریه است منازعه چندطرفه است.

کسینجر در پاسخ به سوالی پیرامون همکاری آمریکا با حکومت بشار اسد علیه داعش گفت: نمی‌توان با اسد در یک جبهه بجنگیم زیرا این اقدام محکوم کردن تمام کارهایی است که در طول چند سال گذشته انجام داده‌ایم. اما من معتقدم که گفت‌وگو با روسیه ضروری است و باید آنچه در سوریه خواهان آن هستیم، مشخص کنیم و یک استراتژی مشترک با روسیه در پیش بگیریم. نباید از همان ابتدای بحران سوریه خواهان رفتن اسد می‌شدیم هر چند که هدفمان هم از اول همین بود.

«اکونومیست»: اول، حلب؛ همچنین نشریه انگلیسی «اکونومیست» به این حرکت «سیاسی‌خواهانه» در بحران سوریه پیوست. این نشریه انگلیسی نوشت: پس از 3 سال و نیم از جنگ سوریه و کشته شدن نزدیک به 200 هزار نفر و آواره شدن 10 میلون نفر دیگر، سازمان ملل طرح حل و فصل سیاسی ارائه داده است که برای رسیدن به آتش‎بس، نام حلب در مقدمه آن قرار دارد. شکی نیست که تحقق این آتش‌بس از رنج مردم حلب که جنگ آن را به دو  بخش تقسیم کرده است، مفید خواهد بود اما تعداد بسیاری از گروه‌ها آن را نپذیرفته‌اند با این حال بشار اسد وعده داده آن را بررسی می‌کند.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» دیگر روزنامه بود که از راهکار سیاسی در سوریه سخن گفت. این روزنامه از «تجدیدنظر در دیدگاه»ها علیه سوریه خبر داد. این روزنامه نوشت که «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا از مشاور اداره امنیت ملی این کشور خواسته است در سیاست آمریکا در قبال سوریه تجدید نظر کند و این درخواست پس از آن صورت گرفته که آمریکا فهمیده است بدون تغییر وضعیت در سوریه پیروزی بر داعش در عراق سخت خواهد بود.

بر اساس گفته هاآرتص، کاخ سفید نیز شاهد چندین جلسه به این منظور بوده است. از سوی دیگر خبرهایی حاکی از مشارکت روسیه در تلاش برای ایجاد یک کانال دیپلوماسی است که حفظ موسسات دولتی و ارتش سوریه را در مقابل رفتن بشار اسد تامین می‌کند.

همه این داده‌ها نشان می‌دهد که راهکار نظامی علیه سوریه نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه پیشروی ارتش سوریه در حلب، نزدیک است که بسیاری از معادلات را بر هم بزند. متوقف کردن این پیشروی، نیازمند ورود همه‌جانبه همه دشمنان سوریه از باب «راهکاری سیاسی؛ اول از حلب» است.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها