امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126167
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۷
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدصادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در میزگرد سیاسی خط امام و گفتمان

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدصادق کوشکی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در میزگرد سیاسی خط امام و گفتمان استکبارستیزی که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس و با حضور محمدجواد حق‌شناس، الیاس حضرتی و ناصر نوبری برگزار شد به استفاده از واژه امپریالیسم در عرصه بین‌الملل در دنیا در گذشته اشاره کرد و گفت:‌ بعد از پیروزی انقلاب شاهد بودیم که برخی از چهره‌های انقلابی وقتی می‌خواستند از چهره منفی ایالات متحده آمریکا صحبت کنند از این واژه استفاده می‌کردند.

وی تصریح کرد: اما امام (ره) از این واژه‌ها استفاده نمی‌کردند و عقیده داشتند که ما خودمان ذخیره معاونی داریم و از استکبارستیزی به جای آن واژه استفاده می‌کردند.

کوشکی تصریح کرد: امام می‌خواستند انقلاب اسلامی در همه عرصه‌ها اتفاق افتد. به ازای استکبار در قرآن فرعون است، فرعون خودش را برتر می‌دانست و حتی وقتی خدا هم رایی هدایت او کسی را می‌فرستاد زیر بار نمی‌رفت و تسلیم هدایت نمی‌شد.

وی گفت: امام (ره) در سال 65 تا66 استفاده بیشتری از واژه استکبارستیزی داشتند. وقتی به اواخر عمر امام خمینی(ره) دقت می‌کنیم متوجه استفاده گسترده از این واژه می‌شویم.

کوشکی تصریح کرد: امام(ره) سال 41برای آمریکا مصداق مشخص می‌کند و وقتی بحث اسکتبار را مطرح می‌کنند منظورشان با همه کسانی است که در نظام بین‌الملل خودشان را برتر می‌دانند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: امام در جایی دیگر می‌فرمایند که به کشور ضعیف ظلم نمی‌کنیم ظالم را هم تحمل نخواهیم کرد و هر کشوری بخواهد ظلم کند نخواهیم پذیرفت.

وی گفت: امام یک پیام استقامت قبل از کشتار حجاج و یک پیام به مناسبت کشتار حجاج و یک پیام نیز به مناسبت پذیرفتن قطعنامه دارند که برای سنجش کسانی که ادعای خط امامی دارند می‌توان از این پیام‌ها استفاده کرد.

کوشکی گفت: چرا تعابیری که آقای حضرتی به کار می‌برند هیچ کدام در روزنامه‌هایش منتشر نمی‌شود. خیلی از کسانی که آقای حضرتی با آنها دوست هستند دشمنی با آمریکا را قبول ندارند.

وی افزود: اینها حتی به یک پلاکارد هم که روی آن نوشته شده بود شمر زمانه‌ات را بشناس و به جای شمر یک سرباز دشمن را کشیده بود انتقاد کردند و در مقابل آن موضع گرفتند. چرا حرف‌ها با عملشان همخوانی ندارد؟ ما کدام را باور کنیم؟ ما نمی‌خواهیم در مقابل استبداد بیرونی کرنش داشته باشیم.

کوشکی تأکید کرد: کسی که منتقدان مذاکرات را بی‌سواد می‌داند چرا وقتی خانم شرمن می‌گوید ایرانی‌ها ذاتا غیرقابل اعتمادند حرفی نمی‌زند و وقتی در مجمع عمومی سازمان ملل حرف‌هایی علیه ایران زده می‌شود واکنشی نشان نمی‌دهد. برخی‌ها به نظر می‌رسد حافظ منافع آمریکایی‌ها هستند شما مشاور وزیر خارجه آمریکا هستید یا ایران؟

وی گفت: مشاور وزیر خارجه ایران حرف‌هایی را می‌زنند که بیشتر به حفظ منافع آمریکا نزدیک‌تر است.

وی با بیان اینکه هیچ‌وقت دفاع از تکفیری‌های چکنی جزو آرمان‌های ما نبوده است، گفت: ما آرمان‌های مشخصی داریم که به آنها پایبندیم ولی در مورد مباحثی که جزو آرمان‌های ما نیست بحثی نداریم.

کوشکی تصریح کرد: آقای نعمت‌زاده قبل از اینکه وزیر شود می‌گفت 70 درصد مشکلات اقتصادی ما به خاطر مدیریت و 30 درصد مابقی به خاطر تحریم‌ها است و یک سال گذشت و بعد حرفش را کاملا تغییر داد.

وی اظهار داشت: برخی‌ها می‌گویند ایران تکنولوژی قورمه‌سبزی و آبگوشت بزباش دارد. تکنولوژی ایران همان هواپیمای RQ است که اخیرا به کوری چشم آمریکا ساخت. تحریم‌ها را با ذهن بچه‌های خون می‌شکنیم.

وی تصریح کرد: نبرد برد- برد در شرایطی است که همه برابر باشند. ظریف، پنجه در پنجه خانم شرمن چه چیزی را می‌خواهد ثابت کند.

وی تصریح کرد: هنوز نصف پول‌های کشور را به ما نداده‌اند. تحریم‌ها هم اضافه شده، توافقنامه‌ای را که امضا شده مو به مو اجرا کرده‌ایم ولی طرف مقابل یک بندش را هم اجرا نکرده است.

کوشکی گفت:آمریکا در کدام رفتارش با نرم جهانی رفتار کرده است. دادن سلاح به صدام 28 مرداد، کمک به دیکتاتوری شاه و مسائل اینچنینی نرم جهانی بود ولی تسخیر سفارتخانه آمریکا که لانه جاسوسی شده بود اینچینن نیست، رفتار آمریکا نرم جهانی است که گرفتن این سفارتخانه نرم جهانی باشد؟

وی خاطر نشان کرد: کسانی که می‌گویند در مذاکره به نتیجه نمی‌رسیم دیدی منطقی دارند، ما قانونی رفتار کردیم و آنها خلاف قانون با ما رفتار کردند.

کوشکی یادآور شد: رهبر انقلاب به عنوان یک رهبر کاملا واقع‌بین می‌خواهند ما ببینیم که نتیجه لبخند زدن به خانم شرمن توهین به ملت ایران است.

وی گفت: آیا آمریکا یک قدم مثبت برداشته که دل آقای ظریف خوش شود؟ آیا آمریکا می‌پذیرد که ما یک قدرت منطقه‌ای شویم؟ مشکل آنها با ما بحث انرژی هسته‌ای نیست خودشان هم می‌دانند که نطنز، فردو و آب شیرین اراک یک ترقه‌ هسته‌ای هم بیرون نمی‌دهند.

کوشکی تصریح کرد: آنها می‌خواهند ایران فقط در بحث هسته‌ای آزمایشگاهی باقی بماند و بحث تعلیق را مطرح می‌کنند. آیا مذاکرات برد- برد این است.

وی اظهار داشت: رژیم صدام سال 2003 سرنگون شد اما در سال 2013 تحریم‌ها برداشته شد و با وجود اینکه صدام نیز وجود نداشت 10 سال گذشت که تحریم‌ها برداشته شد حال آمریکایی‌ که نمی‌خواهد ایران حتی برق داشته باشد حاضر است تحریم‌ها را بردارد؟

وی در خطاب به حضرتی تصریح کرد: خیلی‌ها نبرد سنگین را قبول ندارند و در روزنامه اعتماد نبرد سنگین با دشمن را مسخره می‌کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما هر کجا که از منافع کشورمان عقب‌نشینی صورت گیرد وظیفه داریم یقه آن فرد را بگیریم حال آن فرد هر کسی می‌خواهد باشد. ما با آقای جلیلی و نه فرد دیگری عقد اخوت نبسته‌ایم. حامیان احمدی‌نژاد بهترین لطفی که به من داشتند این بود که به من انگ ضد ولایت فقیه زدند و دو سال کار بنده را تعلیق کردند.
کوشکی تصریح کرد: اگر بنای روابط بین‌الملل قدرت است نه تنها استقلال مفهوم گذشته خود را از دست نداده بلکه اهمیتی دو چندان یافته است.
این استاد علوم سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم در حوزه تخصصی‌مان هر کسی را در هر جایگاهی امر به معروف و نهی از منکر کنیم خود مقام معظم رهبری فرمودند کسی که خلاف نظر بنده سخنی گفت ضد ولایت فقیه نیست.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار