امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۳:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126168
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۷
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر نوبری سفیر سابق ایران در شوروی با حضور در میزگرد «خط امام و استکبارستیزی» که ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ناصر نوبری سفیر سابق ایران در شوروی با حضور در میزگرد «خط امام و استکبارستیزی» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد با اشاره به تسخیر لانه جاسوسی اظهار داشت: بنده با بالا رفتن دیوار چه برای دشمنی و چه برای دوست شدن مخالفم و هر دوی اینان را افراط و تفریط می‌دانم.

وی گفت: خداوند می‌فرماید بهشت را برای کسانی که برتری‌‌طلب در زمین نیستند و به دنبال فساد نیز نیستند قرار داده‌ام. اساس مشکل ما نیز برتری‌طلبی است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: خط امام، مصدق، کاشانی، نهضت تنباکو و مشروعیت یکی بود و مقابل برتری‌طلبی ایستادند و در برابر برتری‌جویی ابرقدرت‌ها مقاومت کردند.

وی با بیان اینکه ماهیت جامعه بین‌الملل امروز متفاوت از جامعه 1400 ساله پیش است، گفت: جامعه ملل امروز یک جامعه به هم تنیده است، در جامعه ملل امروز درست است که ما جنگ ابتدایی نداریم اما استکبار برتری‌جویی خود را به طور خودکار بر ما تحمیل می‌کند و همه ما تلاش می‌کنیم در برابر این برتری‌جویی مقاومت کنیم و این وضعیت استکبارستیزی نیست که بگوییم چرا باید ستیز کنیم بلکه مقاومت است.

سفیر سابق ایران در شوروی گفت: سیستم سیطره ابرقدرتی و استعمار نمی‌خواهد بگذارد ما مستقل باشیم، سخن غلطی است که به ما انگ ستیزه‌جو می‌زند.

نوبری با بیان اینکه مشکل ما این است که در این حوزه نقص تئوریک داریم، گفت: بر همین اساس ما گاهی کندروی می‌کنیم و گاهی تندروی، مشکل ما این است که روابط جدید بین‌الملل را تئوری‌سازی نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه کار امروز علوم انسانی ما ترجمه و دوبله است، گفت: دانشگاه‌های ما در این 30 سال در خصوص سیاست خارجی چه تئوری‌هایی را مطرح کردند.

این کارشناس در حوزه مسائل بین‌الملل در خصوص مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: نقد توافق ژنو به معنای تضعیف مذاکره‌کنندگان نیست، هیچ کدام از موافقان توافق ژنو نیامده‌اند تا بند بند این موافقت‌نامه را از نظر علمی تحلیل کنند. بیماری کشور ما افراط و تفریط است از اینکه کار کارشناسی جدی گرفته نمی‌شود و فقط سالگرد انتخابات را جشن می‌گیرند در حالی که آنها انتخاب شدند تا مشکلات مردم را رفع کنند.

وی افزود: اگر از توافق ژنو انتقادی انجام دهیم بر چسب کاسب تحریم می‌زنند. ما در توافق ژنو اهرم اصلی‌مان را از دست دادیم و دستمان خالی شد حال التماس می‌کنیم که تحریم را بردارند و در حقیقت سر دوستان ما کلاه گذاشتند و با بازی‌هایی که انجام می‌دهند برداشتن تحریم‌های ما را تا 50 سال دیگر به عقب می‌اندازند.

نوبری با بیان اینکه شعار نه شرقی، نه غربی نه به معنای عدم رابطه بلکه به معنای عدم سلطه غرب و شرق است، گفت: جنگ سرد شاید بین دو ابرقدرت تمام شده است اما بین قدرت‌های جهان و ایران تازه شروع شده است. 5+1 که سمبول این قدرت‌ها هستند در یک طرف نشسته‌اند و در مقابل ما قرار دارند.

نوبری با اشاره به همکاری‌های ایران با آمریکا گفت: ما هر کجا ابرقدرت‌ها خواسته‌اند همکاری کنند مذاکره‌ کرده‌ایم مانند قضیه عراق و افغانستان اما آنجایی که خواستند سوءاستفاده کنند ما مقاومت کرده‌ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: استراتژی آمریکا در منطقه این است که هیچ کشوری نباید قوی‌تر از اسرائیل باشد. بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر با آمریکا دوست شویم پیشرفت خواهیم کرد که نمونه آن مصر و حسنی‌ مبارک است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها