امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126170
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۲:۳۷
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با حضور در میزگرد «خط امام و ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدجواد حق‌شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با حضور در میزگرد «خط امام و استکبارستیزی» که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار داشت: امام خمینی (ره) در مخالفت با تصویب قانون کاپیتولاسیون در چارچوب شناخته شده حقوقی با شاه مقابله می‌کند و در سخنرانی‌های خود تلاش دارد شاه را به اشتباهاتش واقف کند و می‌خواهد شاه را به راه درست برگرداند.

وی افزود: رویکردی که امام در پیش گرفته بود ضداستبدادی و ضداستکباری بود و در اواخر دهه 40 بحث ولایت فقیه و نظام مطلوب خودشان را تبیین می‌کنند. تا سال 56 و 57 این موضوع ادامه دارد که در نتیجه با ادامه یافتن سیاست‌های غلط شاه و استبداد مطلق داخلی انقلاب گسترش پیدا می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: ما در آن زمان سخنرانی‌هایی را از امام داریم که نگاه ضداستبدادی ایشان را نشان می‌دهد که بیان می‌کنند حکومت پهلوی فاقد مشروعیت است.

حق‌شناس با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی در حوزه خارجی نه شرقی و نه غربی بوده است، گفت: ما مشاهده می‌کنیم که گفتمان امام و انقلاب در عرصه نظر یک گفتمان استکبارستیز بوده است و در حوزه عمل نیز به خاطر حمایت نظام بین‌المللی شاه این گفتمان اجرا می‌شود و وجهه استکبارستیزی آن بر وجه استبداد داخلی غلبه می‌کند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شاهدیم که وجه استکبارستیزی وجه اصلی انقلاب است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه تصریح کرد: بنده دوره بازرگان را دوره موازنه منفی در سیاست خارجی می‌دانم و دولت جنگ را دوران آرمان‌گرایی و در اوج قرار داشتن گفتمان استکبارستیزی، دولت هاشمی را عمل‌گرا، دولت اصلاح‌طلب را مدافع منافع ملی و دولت احمدی‌نژاد را بازگشت به عرصه اول انقلاب می‌دانم که در عمل شاهد سقوط ارزش‌های مطرح شده بودیم.

حق‌شناس با بیان اینکه انقلاب اسلامی ما یکی از بی‌نظیرترین انقلاب‌های جهان است، گفت: چرا که این انقلاب خیلی زود چارچوب‌های خود را شناخت و کمتر از یک سال انتخابات زیادی برگزار کرد.

وی با اشاره به نگرانی‌های رهبران نظام در اوایل انقلاب گفت: در آن دوره شاهدیم که شوروی افغانستان را اشغال می‌کند و ارتش سرخ را در همسایگی ما مستقر می‌کند. از طرفی شاهدیم که فعالیت‌های طرفداران وابسته به شاه نیز وجود دارد. اشتباه استراتژیکی که آمریکا در این شرایط انجام می‌دهد این بود که شاه را وارد آمریکا می‌کند و این عمل نگرانی‌های جامعه انقلابی ایران را بیشتر می‌کند که باعث تسخیر لانه جاسوسی می‌شود. اقدامی که با نُرم‌های بین‌المللی و رویکرد دولت موقت همخوانی ندارد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: از این به بعد است که جمهوری اسلامی وارد یک جریان تقابلی جدی با آمریکا می‌شود. ما همچنان در این شرایط شاهدیم که گفتمان استکبارستیزی در عمل وجود دارد حتی زمانی که صدام به ایران حمله کرد و  تمام قدرتهای جهان پشت این کشور قرار داشتند.

حق‌شناس با اشاره به پذیرش قطعنامه از جانب امام گفت: خط فاصلی که بین آرمان‌‌خواهی و واقع‌گرایی وجود دارد همان نگاهی است که امام در حفظ جمهوری اسلامی و پذیرش قطعنامه دارد است از اینکه حس جمهوری اسلامی از اوجب واجبات است.

وی تصریح کرد: آنجا که احساس شد ادامه جنگ لطمه به اصل نظام و موجودیت آن می‌زند نگاه واقع‌گرایانه بر سیاست خارجه در پذیرش قطعنامه شکل گرفت.

وی با بیان اینکه ما باید در منطقه به دنبال رفع تنش باشیم، گفت: واقع‌گرایی باید وارد سیاست شود البته که نباید آرمان‌خواهی را فراموش کنیم در حقیقت باید پلی بین آرمان‌ها و واقعیت‌های ما وجود داشته باشد.

حق‌شناس با اشاره به مذاکرات هسته‌ای بین کشور و 5+1 گفت: امروز ظریف همان راننده زبردستی است که پشت فرمان نشسته است. ما با وجود تحریم‌ها نمی‌توانیم نفت بفروشیم و دارو وارد کنیم. ما با این وجود چطور می‌توانیم با آمریکا مبارزه کنیم ما بدون مجهز شدن نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما نمی‌توانیم به حقوق فلسطین بی‌توجه باشیم اما واقعیت به ما می‌گوید خون فلسطینی‌ها مقدم بر خون چچنی‌ها و چینی‌ها است.

حق‌شناس با تأکید بر این موضوع که اگر ما می‌خواهیم با استکبار مبارزه کنیم باید تبدیل به یک قدرت شویم، گفت: ما استعداد تبدیل شدن به قدرت منطقه‌ای را داریم حال باید در این راه مزاحمت‌های درونی و بیرونی را رفع کنیم.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه تحریم‌ها راه‌های تنفس ما را بسته است، گفت: فعلاً باید تحریم‌ها را برداریم تا بتوانیم در مسیر درست حرکت کنیم امروز بزرگترین مخالفان توافق هسته‌ای ما عربستان و رژیم صهیونیستی هستند.

وی در پایان با بیان اینکه سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است، گفت: ما باید به سمت قدرتمند شدن پیش برویم و در سیاست خارجی باید به دنبال منافع ملی خود باشیم. ما به قدرت تنها از جنبه سخت آن نگاه می‌کنیم در حالی که به جنبه نرم آن نیز توجه کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار