امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126189
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سؤالاتی را که کودکان می‌پرسند ناشی از کنجکاوی آنان ...

بدرالسادات همایونیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سؤالاتی را که کودکان می‌پرسند ناشی از کنجکاوی آنان دانست و اظهار داشت: نمی‌توان زمان خاصی را برای پرسش کودکان در نظر گرفت چرا که این مسئله به تفاوت‌های فردی بستگی دارد اما به طور کلی کنجکاوی کودکان خود را بین سنین 2 تا 5 سالگی نشان می‌دهد و این موضوع در گرو رشد زبان است بنابراین با به حرف آمدن کودک سؤالات او درباره موضوعات مختلف آغاز می‌شود.

* از سرزنش کودکانی که اسباب‌بازی خود را خراب می‌کنند بپرهیزید

این متخصص حوزه بهداشت روان با انتقاد از والدینی که با تحقیر و توهین به خراب کردن اسباب‌بازی فرزند خود پاسخ می‌دهند گفت: برخی کودکان کنجکاوی خود را به ویژه در مورد اسباب‌بازی‌ها با تخریب آنها نشان می‌دهند چرا که تولید صدا و حرکت یک شیء برای کودکان جذاب است به همین دلیل توصیه می‌شود والدین کودکان خود را سرزنش نکرده و با بیان جملاتی مانند دیگر برایت اسباب‌بازی نمی‌خرم او را تهدید نکنند.

* کشیدن پیراهن والدین نشانه کنجکاوی کودک است

این روانشناس کودک ادامه داد: گاهی دیده می‌شود کودکان موقع تردد از مسیرهای مختلف پیراهن والدین خود را می‌کشند و با این رفتار از آنها می‌خواهند تا از مسیرهای دیگری تردد کنند. این رفتار آنها نیز نشأت گرفته از کنجکاوی این گروه سنی است چرا که آنها می‌خواهند بدانند در مسیرهای دیگر نیز چه چیزهایی وجود دارد.

* گرایش کودکان به غریبه‌‌ها چه موقع اتفاق می‌افتد؟

همایونیان با بیان اهمیت والدین به سؤالات کودکان تصریح کرد: اگر به کنجکاوی کودکان پاسخ داده نشود آنها از دیگران سؤال می‌پرسند و به افراد غریبه گرایش پیدا می‌کنند چرا که والدین آنها زمان کافی برای پاسخ به سؤالات فرزند خود را ندارند و سؤالات او را بی‌جواب می‌گذارند در صورتی که کودک در سنین پیش از دبستان باشد ممکن است از همسایه‌ها و چنانچه در سنین مدرسه باشد از همسالان خود سؤالاتش را می‌پرسد.

* عدم پاسخ به سؤالات فرزندان ذهنیت بی‌علاقگی والدین نسبت به آنها را ایجاد می‌کند

این روانشناس کودک با تأکید دوباره بر لزوم پاسخ مناسب به سؤالات کودکان گفت: عدم توجه به کنجکاوی و سؤالات کودکان این ذهنیت را در آنها شکل می‌دهد که والدین به آنها اهمیت نمی‌دهند این بی‌توجهی در نهایت موجب عدم اهمیت فرزندان به صحبت‌ها و توصیه‌های والدین در بزرگسالی می‌شود بنابراین عدم توجه والدین به فرزندان منجر به واکنش بی‌توجهی آنها نسبت به والدین در بزرگسالی می‌شود. این بی‌توجهی می‌تواند در زمینه تحصیلی یا حتی نوع پوشش باشد.

* به صحبت‌های فرزندانتان به دقت گوش دهید

این متخصص حوزه بهداشت روان اظهار داشت: برای توجه به کودکان باید ابتدا به طور فعالانه به صحبت‌های آنها گوش داده سپس به سؤالاتشان پاسخ مناسب دهیم.

وی خاطرنشان کرد: عمق فرزندپروری از تهیه اسباب‌بازی و بردن کودک به رستوران مهمتر است ابتدا احساسات فرزند خود را بشناسید و متناسب با نیازهای روانی او رفتار کنید. یک گردش دسته‌جمعی کم‌هزینه که با تهیه غذای خانگی و زیرانداز و حضور در فضاهای سبز برپا شود از حضور در رستورانی گرانقیمت در حالی که والدین نسبت به فرزند خود بی‌توجه هستند و فقط به نیازهای جسمانی او توجه می‌کند با اهمیت‌تر و مؤثرتر است.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها