امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126204
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد به نقل از خبرگزاری رسمی ترکمنستان، این یافته ارزشمند که اهمیت جهانی دارد توسط یک ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در عشق‏‌آباد به نقل از خبرگزاری رسمی ترکمنستان، این یافته ارزشمند که اهمیت جهانی دارد توسط یک گروه مشترک باستان‌شناسی ترکمنستان و روسیه در جریان عملیات کاوش‌های باستانی در منطقه «یلگینلی تپه» واقع در منطقه تاریخی «اَبیورد» در استان «آخال» در 120 کیلومتری جنوب شهر «عشق‏‌آباد» کشف شده ‏‌است.

«ناتالیا سولویوا» باستان‌شناش سرشناس روسیه که گروه باستان‌شناسی مشترک مذکور را بر عهده دارد، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسمی ترکمنستان گفت: قدمت کارگاه مجسمه‌سازی گلی کشف شده 7 هزار سال است.

وی افزود: این یافته در واقع اندیشه و فرضیه معاصر درباره فرهنگ اولین انسان‏‌های کشاورز و نیز محیط زیست بشر اولیه در آسیای مرکزی و خاورمیانه را بطور کلی تغییر خواهد داد.

این گزارش حاکی از آن است که اشیاء کشف شده توسط باستان‌شناسان مذکور شامل یک کارگاه، مخزن برای خشک نمودن مجسمه‏‌ها و ظروف، یک اتاق با یک اجاق کوره، انبار برای نگه‌داری محصولات و تولیدات مجسمه‌ای گلی، جایگاه ذخیره‌سازی خاک رس و ماسه برای گل مجسمه، کوزه خم 100 لیتری احتمالا برای نگه‌داری خاکستر و نیز ظروف سرامیک تزئینی شده است.

از سوی دیگر، «احمد خالمراداف» مدیر منطقه حفاظت شده تاریخی «آبیورد» نیز  به خبرنگاران گفته که کلیه اشیا کشف شده به موزه ملی تجسمی ترکمنستان تحویل داده شده است و بررسی بیشتر کارشناسی بر روی آنها انجام خواهد شد.

*شهر باستانی «ابیورد» کجاست+تصاویر

منطقه حفاظت شده و باستانی ابیورد واقع در 120 کیلومتری جنوب شرقی عشق‏‌آباد در نزدیکی مرزهای ایران به عنوان تمدنی دیرینه و تاریخی، اکنون به افتخاری مشترک برای این خراسان بزرگ و با عظمت تبدیل گشته است.

منطقه حفاظت شده و باستانی ابیورد واقع در 120 کیلومتری جنوب شرقی عشق‏‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارد و در واقع یک تمدن باستانی و تاریخی است که با انجام عملیات کاوشی باستان‌شناسی می‏‌توان بسیاری از راز و رمز حوادث و وقایع تاریخی منطقه خراسان قدیم را یافت.


انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها