امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126218
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - علی الهایی ؛ کمیته وکلای مدافع متهمان پرونده ترور «رفیق حریری» نخست وزیر اسبق لبنان در دادگاه بین‌المللی

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - علی الهایی ؛

کمیته وکلای مدافع متهمان پرونده ترور «رفیق حریری» نخست وزیر اسبق لبنان در دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به این پرونده، در «هلند»، از احتمال نشانه رفتن انگشت اتهام دادستان این دادگاه به سوی «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و شمار دیگری از معاونش خبر داد. این در حالی است که مدت‌ها بود که هیچ سخنی از احتمال دست داشتن دمشق در این پرونده به میان نیامده بود و همه قرائن و شواهد از بی طرفی سوریه در این پرونده حکایت داشت ولی گویی بروز همگرایی اخیر بین طرح «استفان دی‌میستور» و دمشق و اعلام آمادگی اسد برای بررسی این طرح، دشمنان ملت سوریه را به توسل به حربه قدیمی «دخالت در ترور حریری» واداشته است.

پس از گذشت چند سال از برملا شدن پرونده شاهدان دورغین در پرونده ترور رفیق حریری که انگشت اتهام را به سوی حزب الله نشانه رفته بود، روزنامه سعودی  «الشرق الاوسط» در نسخه روز شنبه، خود در گزارشی به نقل از آنچه منابع لبنانی آگاه از روند پرونده ترور رفیق حریری می‌نامد، مدعی شد: دادگاه مذکور در صدد برجسته ساختن نقش بشار اسد در این پرونده است. این امر از طریق اعلام وجود شماره تلفن ویژه رئیس جمهوری سوریه در «شبکه تلفن الخضراء» صورت می‌گیرد. دادستان دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده ترور حریری امید بالایی به کشف معمای این پرونده و ارتباط آن با جنایت مذکور دارد.

این گزارش حاکی است که احتمالا دادستان دادگاه بین‌المللی رسیدگی به پرونده رفیق حریری بر اساس مستنداتی که در اختیار دارد، قصد دارد انگشت اتهام را به صورت مستقیم به سوی بشار اسد و معاونش نشانه رود.

«نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان، عضو جریان 14 مارس، روز جمعه (دیروز) گفت: بزودی شهادت‌هایی از دادگاه بین‌المللی خواهیم شنید که شنیدنش برایمان بسیار سخت خواهد بود و امیدواریم که بتوانیم این موضوع را در داخل کشور کنترل کرده و نگذاریم که بحران‌های جدیدی را بوجود آورد. امروز مطلبی خواندم که تلفن بشار اسد با تلفن‌های متهمان در پرونده رفیق حریری در ارتباط بود.

«استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز سه‌شنبه گذشته با ولید المعلم وزیر خارجه سوریه دیدار کرده و با حضور در یک کنفرانس خبری مشترک، اعلام کرد که او طرح خود برای ایجاد «تعلیق درگیری» در استان حلب را با وزیر خارجه سوریه بررسی کرده است و قرار شده است که رایزنی‌ها در این خصوص ادامه یابد.

دی‌میستورا روز دوشنبه گذشته نیز با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و برخی از مقامات این کشور دیدار کرد. بشار اسد در گفت‌وگو با وی اعلام کرد که دولت سوریه طرح وی را بررسی خواهد کرد.

به نظر می‌رسد فشار سیاسی جدیدی که از طرف مخالفان سوریه آغاز شده و در طرح استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، نمود یافته است، با طرح رسمی این اتهام به بشار اسد وارد مرحله‌ای جدید خواهد شد؛ مرحله‌ای که همزمان شاهد فشار نظامی به بهانه داعش و فشار سیاسی به بهانه‌های قدیمی اما بروز شده است.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها