امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۸:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126220
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین به نقل از «ای‌بی‌آی»، «پابلو آدلفانگ» نماینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته جاری به بولیوی ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین به نقل از «ای‌بی‌آی»، «پابلو آدلفانگ» نماینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته جاری به بولیوی سفر کرد و هدف از سفر وی، ارائه مشاوره به دولت این کشور آمریکای جنوبی در خصوص راه‌اندازی پروژه هسته‌ای می‌باشد که با اهداف صلح‌آمیز صورت خواهد گرفت.

«آدلفانگ» به رسانه‌های محلی اعلام کرد که این آژانس در ترویج، تقویت و تبلیغ پروژه‌های هسته‌ای هیچ نقشی ندارد اما اگر کشوری تصمیم خود را مبنی بر ورود به زمینه انرژی هسته‌ای بگیرد و از این نهاد بین‌المللی کمک بخواهد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توصیه‌های لازم را ارائه خواهد کرد.

دیدار نماینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از بولیوی به درخواست دولت این کشور صورت گرفته است؛ طبق برآوردها، راه‌اندازی این پروژه هسته‌ای در سال 2015 هزینه‌ای بالغ بر 12 میلیون بولیویانو (واحد پول بولیوی) برای این کشور آمریکای جنوبی خواهد داشت.

زیرساخت‌های لازم جهت راه‌اندازی پروژه هسته‌ای

نماینده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که اصلی‌ترین ابزار مورد نیاز برای این پروژه زیرساخت مناسب و منابع انسانی متخصص برای ساخت یک راکتور هسته‌ای کوچک تحقیقاتی و تلاش برای راه‌اندازی یک راکتور نیرومند می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: ما در مورد شروع از صفر صحبت می‌کنیم، روند آماده‌سازی زیرساخت بین 7 تا 10 سال زمان نیاز دارد، و این فرآیند باید از طریق رویکردی مرحله به مرحله صورت پذیرد.

«آدلفانگ» در ادامه تصریح کرد: زمانی که راه‌اندازی راکتورهای هسته‌ای در بولیوی به پایان برسد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز استفاده از این تکنولوژی را برای اهداف صلح‌آمیز تضمین خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: بحث پیرامون مسئله هسته‌ای باید در داخل بولیوی صورت بگیرد و تنها موضوع مورد بحث، تصمیمی است که بولیوی بگیرد.

اخیرا «اوو مورالس» رئیس‌جمهور بولیوی اعلام کرد که پروژه هسته‌ای صلح‌آمیز در ایالت «لاپاز» واقع در غرب کشور راه اندازی خواهد شد و این عملیات با نصب یک سیکلوترون PET/CT از نسل شتاب‌دهنده‌های خطی برای تقویت بخش بهداشت و همچنین یک راکتور هسته‌ای تحقیقاتی و یک راکتور نیرومند آغاز می‌شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها