امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۶:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126221
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 30
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در حاشیه دیدار با «سید عمار الحکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در حاشیه دیدار با «سید عمار الحکیم» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بر پایبندی به حل ریشه‌ای مشکلات موجود میان دولت فدرال و منطقه کردستان عراق بر اساس قانون اساسی و توافق دوجانبه تاکید کرد.

پایگاه خبری عراقی «السومریه نیوز» در این باره نوشت: در توافقنامه نفتی آمده است که در مقابل اقدام منطقه کردستان مبنی بر تحویل بخش نفتی‌اش به دولت فدرال، به این منطقه مبالغی پرداخت شود. این توافقنامه نیز نخستین توافقنامه است که زمینه ساز یک توافق جامع و راهبردی خواهد بود.

وی در ادامه بر ضرورت موفقیت شیوه خاص دولت جدید عراق تاکید کرد و خواستار همکاری میان گروه‌های سیاسی کشور به منظور اجرای موفق برنامه‌های دولت شد.

«کردپرس» نیز نوشت: «عادل عبدالمهدی» وزیر نفت عراق  در بیانیه ای نوشت: توافقنامه بین دولت فدرال و منطقه کردستان اگر اجرایی شود موجب بازگرداندن میلیون ها دلار خسارات وارد شده به عراق به خزانه دولت فدرال خواهد شد.

عبدالمهدی توضیح داد: پس از گفتگوهای فشرده بین دولت مرکزی و منطقه کردستان و اجرای ماده 17 قانون اساسی عراق درخصوص حل اختلافات جاری بین بغداد و اربیل، گام های نخست اعتمادسازی و حل عادلانه و قانونی برداشته شده است.

وزیر نفت عراق افزود: بحران بین بغداد - اربیل منافع اقتصادی و امنیتی و سیاسی و وحدت ملی عراق را تهدید کرده، به همین دلیل دولت فدرال مبلغ 500 میلیون دلار به دولت اقلیم کردستان پرداخت می کند و در مقابل اربیل باید درآمدهای حاصل از صادرات 150 هزار بشکه نفت را در اختیار بغداد قرار دهد.

عبدالمهدی خاطر نشان کرد: دولت مرکزی و دولت کردستان در سال 2014 و سال های قبل از آن بارها به توافقاتی دست یافتند و برای مدتی این توافقات اجرایی و سپس متوقف شدند.

وی افزود: مکاتبات و تماس ها بین بغداد - اربیل پس از مدتی ادامه یافت، ولی سوء ظن ها و شک و تردیدها باز هم به توقف کامل این تماس ها منجر شد و در سال 2014 خسارات زیادی به خزانه عراق و تولید نفت از چاه های کرکوک وارد کرد.

وزیر نفت عراق با اشاره به ضرورت اعتمادسازی بین بغداد - اربیل افزود: البته 500 میلیون دلاری که قرار است در اختیار دولت کردستان قرار داده شود و درآمدهای 150 میلیون دلاری که اربیل باید به بغداد تحویل دهد، راه حل نهایی نیست و تنها زمینه دستیابی به راه حل‌های همه جانبه و عادلانه و قانونی برای همه مشکلات باقیمانده بین طرفین را هموار خواهد کرد.

عبدالمهدی گفت: احترام گذاشتن به توافق بین اربیل- بغداد به‌ ویژه طی دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر کردستان از بغداد در روزهای آینده به از سرگیری صادرات نزدیک به یک میلیون بشکه نفت در روز از چاه‌های کرکوک و شمال و کسب درآمدهای بیش از ده‌ها میلیارد دلار خواهد شد.

وی افزود: ما اکنون با توجه به کاهش بهای نفت و امکان ادامه روند کاهش آن در سال 2015 نیاز مبرمی به درآمدهای نفتی داریم.
انتهای پیام/غ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها