امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126256
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، دولت بغداد و مقام‌های اقلیم کردستان عراق پنجشنبه گذشته بر سر صادرات نفت و پرداخت حقوق

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، دولت بغداد و مقام‌های اقلیم کردستان عراق پنجشنبه گذشته بر سر صادرات نفت و پرداخت حقوق کارمندان دولتی کردستان به توافق رسیدند.

هوشیار زیباری، وزیر دارایی عراق هم گفت: بر اساس این توافق، دولت مرکزی با پرداخت حقوق کارمندان دولت کردستان از محل بودجه فدرال موافقت کرده است.

دولت منطقه‌ای کردستان نیز بر اساس این توافق پذیرفت درآمد حاصل از صادرات روزانه حدود 150 هزار بشکه نفت را به خزانه کشور واریز کند که این مبلغ تقریبا معادل نیمی از کل صادرات نفت دولت اقلیم کردستان عراق است.

همچنین قرار است طی روزهای آتی هیئتی به ریاست « نیچروان بارزانی » رئیس منطقه کردستان عراق با هدف رسیدن به توافقی جامع، عادلانه و قانونی به منظور حل و فصل همه اختلافات دو طرف به بغداد سفر کند.

در همین ارتباط  «مثنی امین»، نماینده اتحاد اسلامی کردستان در مجلس عراق تاکید کرد که توافق سیاسی بین دولت فدرال و دولت محلی کردستان عراق بر سر صادرات نفت سرآغاز حل نهایی عادلانه و قانونی همه مشکلات بین بغداد و اربیل است.

امین در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد گفت: اینکه توافق بین بغداد – اربیل خود، راه حل نهایی همه مشکلات بین طرفین است، مبالغه آمیز بوده و درست نیست.

وی افزود:مشکل بزرگ‌تر بین منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی بر سر سهم کردها از صادرات نفت بر اساس سیاست نفتی و سهم کردها از بودجه دولت مرکزی است.

این نماینده کرد افزود:دو مشکل اصلی هم باقی خواهد ماند نخست وضعیت نیروهای پیشمرگ در سیستم دفاعی عراق و دوم قضیه مربوط به ماده 140 قانون اساسی و مناطق مورد مناقشه و ترسیم مرزهای اداری منطقه کردستان عراق است که امیدواریم توافق اخیر سرآغاز واقعی برای حل دیگر مشکلات باشد.

«عادل عبدالمهدی»، وزیر نفت عراق در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن بدست پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; رسید، در این باره گفت:توافقنامه بین دولت فدرال و اقلیم کردستان پس از رایزنی‌های فشرده بین دولت و فراکسیون‌های پارلمانی با دولت منطقه‌ای کردستان عراق منعقد شد و هدف از آن اجرای ماده 17 قانون اساسی عراق درخصوص حل اختلافات جاری بین بغداد و اربیل در دو پرونده بودجه کلی و صادرات نفت بود تا ، گام‌های نخست اعتمادسازی و حل عادلانه و قانونی اختلافات برداشته شده باشد بخصوص که با بالا گرفتن بحران بر سر صادرات نفت نه تنها منافع اقتصادی، امنیتی و سیاسی بلکه وحدت ملی عراق نیز در معرض تهدید قرار گرفته بود.

وزیر نفت عراق افزود: بر اساس توافق مذکور دولت فدرال مبلغ 500 میلیون دلار به دولت اقلیم کردستان پرداخت می‌کند و در مقابل دولت اقلیم کردستان درآمد حاصل از صادرات روزانه حدود 150 هزار بشکه نفت را به خزانه کشور واریز می‌کند.

وزیر نفت عراق در بیانیه خود افزود: دولت مرکزی و دولت منطقه‌ای کردستان عراق در سال 2014 و سال‌های قبل از آن هم بارها به توافق‌هایی دست یافتند که اجرایی نشده یا برای مدت کوتاهی اجرایی شده و سپس متوقف شده بود.

عبدالمهدی افزود: این اختلاف در سال 2014 به کاهش خزینه دولت مرکزی از تولید و صادرات نفت منطقه کردستان عراق و ضربه به سهم این منطقه از بودجه فدرال منجر شد، بخصوص که تولید نفت کرکوک از ماه مارس 2014 بسیار کاهش یافته و تروریسم، لوله‌های انتقال نفت را تخریب و برخی چاه‌ها و تاسیسات نفتی را تحت کنترل خود گرفت به همین دلیل این توافق برای اعتماد سازی مجدد و همکاری مشترک ضروری بود.

وزیر نفت عراق با اشاره به ضرورت اعتمادسازی بین بغداد - اربیل افزود: البته 500 میلیون دلاری که قرار است در اختیار دولت اقلیم کردستان قرار داده شود و درآمدهای 150 میلیون دلاری که اربیل باید به بغداد تحویل دهد، راه حل نهایی نیست و تنها زمینه دستیابی به راه حل‌های همه جانبه و عادلانه و قانونی برای همه مشکلات باقیمانده بین طرفین را هموار خواهد کرد.

وزیر نفت عراق گفت:با احترام گذاشتن به توافق بین اربیل و بغداد به‌ ویژه طی دیدار نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان از بغداد در روزهای آینده تضمین می دهیم که صادرات نزدیک به یک میلیون بشکه نفت در روز از چاه‌های کرکوک و شمال از سر گرفته شود و ده‌ها میلیارد دلار درآمدی را که طی سال 2013 از دست دادیم به خزانه دولت بازگردد.

وی افزود: ما با توجه به کاهش بهای نفت و امکان ادامه روند کاهش آن در سال 2015 نیاز مبرمی به درآمدهای نفتی داریم.

به گزارش فارس، دولت مرکزی عراق و منطقه خودمختار کردستان عراق بر سر مسائلی از جمله منابع طبیعی، تقسیم قدرت و کنترل اراضی در شمال عراق اختلاف نظر دارند، اما طی ماه‌های اخیر که نیروهای دولت فدرال و همچنین اقلیم کردستان درگیر جنگ با داعش هستند، مسائل مذکور تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

صادرات نفت از کردستان عراق از مدت‌ها پیش موضوع اختلاف اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق بوده است. بغداد می‌گوید دولت مرکزی باید بر فروش نفت کردستان نظارت کند و صادرات مستقل نفت را به مثابه قاچاق تلقی می‌کند.

منطقه کردستان عراق اوایل ماه گذشته میلادی اعلام کرد حدود سه میلیارد دلار نفت به جنوب ترکیه صادر کرده است.

اربیل گفته بود از درآمد صادرات نفتی به جای سهم 17 درصدی خود از بودجه فدرال استفاده می‌کند که دولت عراق پرداخت آن به دولت اربیل را از ژانویه سال 2014 به تعویق انداخته است.

وزارت نفت عراق به دنبال آن در بیانیه‌ای صادرات نفت اقلیم کردستان عراق را محکوم و  آن را بدون رضایت بغداد «غیرقانونی» دانست.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها