امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126259
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، سفر اشرف‌غنی به پاکستان با وجود آن‎ که ممکن است اندیشه‎های منفی در بین مردم افغانستان ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، سفر اشرف‌غنی به پاکستان با وجود آن‎ که ممکن است اندیشه‎های منفی در بین مردم افغانستان ایجاد می‌کند اما می‌توان با وجود منافع 2 کشور در این سفر به آن با دید مثبت نگریست.

اشرف‎غنی روز گذشته با جمعی از مقامات بلندپایه افغان وارد اسلام‎آباد شد و پس از آن با شماری از مقامات آن کشور در پشت درهای بسته در «راولپندی» دیدار و گفت‎وگو کرد.

بر اساس گزارش‎های مقدماتی، محور اصلی این گفت‎وگوها مبارزه مشترک با تروریسم و منافع مشترک 2 کشور بوده و تأکید شد: دولت‎های کابل و اسلام‎آباد باید در امر مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری کنند.

«ممنون حسین» رئیس جمهور پاکستان پس از این دیدار اعلام کرد: وی از افغانستان با ثبات و آرام حمایت کرده و روابط نزدیک با افغانستان و همکاری‌های دوجانبه مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل از اولویت‌های اصلی سیاست خارجی آن کشور خواهد بود.

این در حالی است که اندیشمندان افغان به این سفر به دیده شک و تردید نگریسته و تأکید می‎کنند: امکان دارد دولتمردان پاکستانی به تعهدات خود در قبال افغانستان عمل نکرده و این سفر اشرف‎غنی نیز همانند 21 سفر «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین این کشور در پاکستان بی‎نتیجه و بی‎دستاورد باشد.

به گفته این کارشناسان، اشرف‎غنی در این سفر باید به طور صریح و مستقیم در خصوص موضوع امنیت و تروریسم گفت‎وگو کرده و طرف پاکستان را وادار به همکاری در خصوص مبارزه با تروریسم کند.

با این حال، می‎توان مدعی شد که سفر رئیس جمهور جدید افغانستان نسبت به سفرهای رئیس جمهور پیشین این کشور متفاوت‎تر است زیرا اشرف‎غنی پیش از سفر به اسلام‎آباد برای این سفر مقدمه‎چینی کرده است.

اشرف‎غنی در گام نخست به عربستان سعودی و چین سفر کرد و محور اصلی گفت‎وگوهای خود را با مقام‎های آن کشورها روند صلح این کشور برگزید و تلاش کرد تا حمایت آنها را در امر مبارزه با تروریسم با خود داشته و همچنین خواستار همکاری آن‎ها برای پیوستن پاکستان به دولت کابل در امر مبارزه با تروریسم شد.

پس از آن «رجب‎طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، کشوری که همانند عربستان و چین با اسلام‎آباد رابطه دوستی دیرینه دارد وارد کابل شد و اشرف‎غنی با وی نیز در خصوص مبارزه با تروریسم و ضرورت همکاری پاکستان در این راستا صحبت کرد.

پیش از سفر اشرف‎غنی به پاکستان، رئیس کل ستاد ارتش، مشاور امنیت ملی و رئیس اطلاعات آن کشور به کابل آمده و در خصوص مبارزه با تروریسم گفت‎وگو نموده و همچنین برای سفر اشرف‎غنی و دستور کار گفت‎وگوی وی با طرف‎های پاکستانی مقدمه‎چینی کردند.

با توجه به گفتمان اصلی اشرف‎غنی در سفرهای عربستان سعودی و چین و همچنین گفت‎وگوهای وی با رئیس جمهور ترکیه و مقام‎های بلندرتبه پاکستان در کابل می‎توان گفت: این سفر رئیس جمهور افغانستان تفاوت‎های زیادی با سفرهای رئیس جمهور پیشین این کشور به اسلام‎آباد داشته و وی با یک دستور کار مهم و قابل اجرا وارد آن کشور شده است.

به نظر می‎رسد با توجه به موارد فوق اشرف‎غنی در این سفر اعتماد دولت‎مردان پاکستانی را جلب کرده و آن کشور را وادار به همکاری در راستای صلح و ثبات افغانستان و پاکستان و همچنین ضرورت همکاری‎ها میان 2 کشور کند.

با نگاه کوتاه به وضعیت داخلی پاکستان به‎ویژه در باب امنیت می‎توان گفت که آن کشور نیز مجبور به مبارزه با تروریسم بوده و در این راستا نیازمند همکاری دولت کابل است زیرا لانه‎های تروریسم در 2 طرف مرزهای این کشورها قرار دارد.

مقام‎های پاکستانی نیز با توجه به ضرورت وجود امنیت در 2 کشور و همچنین گسترش و استحکام همکاری‎های اقتصادی با افغانستان به نظر می‎رسد این بار به دولت کابل پاسخ مثبت و قاطعانه برای همکاری و مبارزه با تروریسم خواهد داد.

با این وجود و با توجه به مقدمه‎های سفر اشرف‎غنی به پاکستان و ضرورت دولت اسلام‎آباد به همکاری با دولت کابل می‎توان مدعی شد که نخستین سفر رئیس جمهور افغانستان به پاکستان می‎تواند دست‎آوردهایی را به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها