امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126276
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،‌ فیلم مستند «لیورپول» به کارگردانی شهاب اسفندیاری امشب به روی آنتن شبکه «پرس تی وی» می رود. این فیلم 50 دقیقه‌ای ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،‌ فیلم مستند «لیورپول» به کارگردانی شهاب اسفندیاری امشب به روی آنتن شبکه «پرس تی وی» می رود.

این فیلم 50 دقیقه‌ای به تاریخ مدرن تجارت برده در قرن 18 و 19 میلادی می پردازد و تصویربرداری آن در شهر لیورپول انگلستان انجام شده است.

اسفندیاری که مجموعه «جهانشهری ها» به کارگردانی او مدتی قبل از شبکه سه پخش شد، درباره علت ساخت مستند «لیورپول» می گوید: «شهر لیورپول که امروز تنها به واسطه تیم فوتبال آن در جهان شهرت دارد، گذشته تاریکی دارد که کمتر از آن سخن گفته شده است. این شهر به مدت یکصد سال مهمترین بندر تجارت برده و در واقع پایتخت تجارت برده در جهان بوده است. اقتصاد این شهر اساسا به واسطه تجارت برده شکوفا شده و امروزه بسیاری از خیابان ها آن هنوز به نام تجار بزرگ برده در قرن 18 و 19 است. در این فیلم تلاش کردیم بخشی از این تاریخ ناگفته را بازگو کنیم.»
 اسناد و مدارک مربوط به انتقال میلیون ها برده آفریقایی با کشتی های لیورپول به قاره آمریکا امروز در «موزه بین المللی تاریخ برده داری» نگه داری می شود. سازندگان «لیورپول» نخستین گروه مستندساز ایرانی بودند که فرصت یافتند از تمام اشیاء و مدارک داخل موزه تصویربرداری کرده و با کارشناسان آن گفتگو کنند.

در این فیلم با تعدادی از استادان و پژوهشگران تاریخ برده داری در انگلستان نیز گفتگو شده که یکی از آنها خود از نسل بردگان است و بناها و اماکن مربوط به تجارت برده در شهر لیورپول را به بینندگان معرفی می کند.  

این مستند شنبه 24 آبان ساعت 22:30 به وقت تهران از شبکه «پرس تی وی» پخش شده و در روز یکشنبه 25 آبان نیز ساعت 11 صبح و 5 بعد از ظهر تکرار می شود.

به گفته اسفندیاری کار دوبله این مستند به زبان فارسی هم انجام شده و در صورت موافقت شبکه پرس تی وی در آینده از شبکه های داخلی نیز پخش خواهد شد.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها