امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12628
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۴
تعداد بازدید: 112
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات بین دولت مالی و شورشیان الطوارق که منطقه کیدال در شمال شرق این کشور را به اشغال خود درآورده‌اند ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات بین دولت مالی و شورشیان الطوارق که منطقه کیدال در شمال شرق این کشور را به اشغال خود درآورده‌اند امروز شنبه با میانجیگری بورکینافاسو در واگادوگو، پایتخت این کشور آغاز شد.

بلز کومپائوره رئیس جمهور بورکینافاسو و میانجیگر جامعه اقتصادی غرب آفریقا برای مالی امروز در برابر هیئت‌هایی از دولت باماکو و نمایندگان جنبش مسلح الطوارق گفت: هدف از این مذاکره ایجاد راه حل دائمی برای بحرانی خطیری است که مالی با آن روبه رو است.

رئیس جمهور مالی بر برگزاری انتخابات سراسری در ژوئیه آینده در این کشور تاکید می‌کند اما جنبش ملی آزادی بخش ازواد (طوارق) اعلام کرده که تا قبل از مذاکره با دولت بر سر شروط خود اجازه برگزاری انتخابات در کیدال را نمی‌دهد.

جنبش ملی آزادیبخش ازواد متشکل از اتباع مالی است و دولت مالی آنها را با جهادی‌ها متفاوت می‌داند و به همین دلیل با آنها وارد مذاکره شده است.

بحران مالی در ژانویه 2012 آغاز شد که شورشیان طوارق تلاش‌های خود را برای استقلال مناطق شمالی این کشور آغاز کرد.

جنبش ملی آزادی بخش ازواد شهر کیدال در شمال شرق مالی را تحت کنترل خود دارد و مانع ورود نیروهای ارتش مالی در این منطقه می‌شود و این در حالی است که نیروهای فرانسوی در این شهر مستقر هستند.

این جنبش تاکید کرده است: اگر ارتش مالی بخواهد با توسل به زور وارد کیدال شود ما از خود دفاع می‌کنیم.

نیروهای الطوارق در جنگ با شبه نظامیان افراطی نیروهای فرانسوی و چادی را کمک کرده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها