امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126280
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ محمدرضا سهرابی‌نژاد، رباعی‌سرای نام‌آشنای انقلاب در هفته جاری مورد تجلیل قرار خواهد ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ محمدرضا سهرابی‌نژاد، رباعی‌سرای نام‌آشنای انقلاب در هفته جاری مورد تجلیل قرار خواهد گرفت. وی در گفت‌وگو با فارس با بیان  اینکه طبیعی است که هر انقلابی شور و جنبش و حرکت و التهابات خودش را دارد، گفت: انقلابیون هم همین حالات و صفات را دارند ولی به تدریج که انقلاب تثبیت می شود این هیجانات هم کاهش پیدا می کند و فروکش می کند. نسلهای بعدی می آیند و با نیازهای تازه جامعه آشنا می شوند و به بیان آن نیازها و معضلات اجتماعی می پردازند.

شاعر «از صاعقه تا باران» با تاکید بر این نکته که انقلاب ما تثبیت شده است ولی من معتقدم که ما باید شعر انقلاب و دفاع مقدس را به روز کنیم؛ افزود: این بدان معناست که انقلاب و آرمان هایش را فراموش نکنیم چون اگر غفلت کنیم ممکن است بیراهه برویم. فراموش نکنیم که در اطراف ما دشمنان زیادی هستند که به مذهب و نظام و استقلال ما چشم طمع دارند چون منافع شان در خطر است.

سهرابی‌نژاد ادامه داد: طبعا همیشه شاعرانی هستند که این اندیشه را دارند تا از انقلاب و دفاع مقدس دفاع کنند. از این همه شهید و جانباز و اسیر حمایت و دفاع کنند و این حوزه‌ها همیشه شاعران خودش را کم یا زیاد خواهند داشت.

وی در ادامه با اشاره به برخی موج‌های ادبی که در سال‌های اخیر در کشور و شعر فارسی به وجود آمد، گفت: این موج‌های کاذب موفق شد تا حدی شعر را به بیراهه ببرد اما شاعران انقلاب و دفاع مقدس و آیینی همچنان پرقدرت و با سرعت سر جای خودشان هستند. طیفی از نسلهای جدید هم به آنها گرایش پیدا کرده است. در مجموع من نسل جدید شاعران انقلاب را پخته تر می بینم. از هیجانات و التهابات کاسته شده و به شعر و اصول شعری بیشتر گرایش پیدا کرده است.

سهرابی‌نژاد در ادامه با اشاره به وظایف شعر انقلاب گفت: شاعر انقلاب فقط وظیفه ندارد که از دفاع حرف بزند. او باید سخنگوی مردم هم باشد. همین طور که از نظام دفاع می کند از مردمی که آن را به وجود آوردند هم دفاع کند و حقوق آنها را از نظام مطالبه کند دردهای و مشکلات‌شان را منعکس کند. کشور ما هیچ وقت از حوادث خالی نبوده است و نیست و همیشه بحران هایی به وجود امده است و امواجی را به وجود آورده است. طبعا این امواج شاعران را تحت تاثیر قرار داده است و متناسب با آن شعر می گویند اما مسائل اجتماعی را هم همیشه باید گفت هرچند هر یک زبان خاص خود را می‌طلبند، گاهی با طنز، گاهی با انتقاد، گاه ملایم و لطیف اما در هر حال باید مشکلات مردم را منعکس کرد.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها