امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۸:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126301
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست حماسه‌نگاران، پژوهشگران و سیاستگذاران کتاب «دفاع مقدس» به مناسبت هفته کتاب ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست حماسه‌نگاران، پژوهشگران و سیاستگذاران کتاب «دفاع مقدس» به مناسبت هفته کتاب موسوم به روایت قلم با حضور مجتبی رحماندوست،‌ معصومه آباد، رامهرمزی، سیدعباس صالحی، محسن مؤمنی شریف و جمعی از علاقه‌مندان و مخاطبان ادبیات دفاع مقدس و کتاب عصر امروز در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

مجتبی رحماندوست در ابتدای این نشست گفت:‌ پس از 20 و اندی سال در پایان جنگ می‌طلبد که برنامه تخصصی برای ادبیات و کتاب جنگ برگزار شود و به صورت جزیی و تخصصی به آن پرداخته شود و در مناسبت‌های مختلف به صورت ترکیبی میان دفاع مقدس و کتاب تخصصی‌تر بحث شود. نکته دوم اینکه در طول چند سال مسئولیت در حوزه هنری به نظرم آمد که نویسندگان تصویری صحیح از جانبازان و رزمندگان عرصه مقاومت نشان نمی‌دهند و آن هم این طور است که آنها را از  افرادی عادی کمتر جلوه بدهند ولی واقعاً اینطور بودند و قهرمانان جنگ ما انسان‌های عادی بودند به نظرم نباید قهرمانان جنگ را کوتوله دید و اینها کسانی بودند که پیروزی آفریدند. ما جنگ‌مان با پیروزی به پایان رسید به این معنی که یک وجب از خاک‌مان را از دست ندادیم و هیچ قانونی به نفع دشمن و یا به ضرر خودمان در مجلس به تصویب نرسید و دشمن هم نتوانست قانونی مدنی علیه ما تصویب کند و این پیروزی جنگ ما است. جنگی که برای ما افتخار است در حوزه داستان و شعر نباید یأس‌آفرین باشد و رمان جنگی ما نباید ناامیدکننده باشد که به نظرم امروز کمی به این سو رفته‌ایم و باید از ادبیات ما پیروزی افتخارآفرین خارج شود و اگر این خارج نشود شکست است.

وی افزود: ما در جنگ علاوه بر پیروزی تلخی نیز داشته‌ایم که این ربطی به افتخارآفرینی‌ها و پیروزی ندارد مگر ما می‌گویم که جنگ ما این تلخی را نداشته است و مگر می‌شود که جنگ ما انحراف و تخلف نداشته باشد اما با تمام این تلخی‌ها و انحراف‌ها برآیند نهایی این جنگ صداقت، عزت، پیروزی و افتخار بوده است و هر وقت از آن یاد می‌کنیم سینه جلو می‌دهیم و می‌گویم امام فرمانده کل قوا بوده است. اگر کسی آمد این تخلف‌ها را جمع کرد و در قالب یک رمان منتشر کرد آن رمان شر است و تحریف دفاع مقدس رخ داده است. علاوه بر اینکه باید همایش‌های اینچنینی برگزار کنیم بد نیست به سراغ رمان‌های جنگی خارجی نیز برویم و با تکنیک‌های آنها آشنا شویم می‌توانیم از ظرفیت‌های جنگ با استفاده از آن تکنیک‌ها بهره‌ بگیریم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید پازل نیازهای جنگ را با نگاه علمی بررسی کنیم و به هر کدام از مواضع جنگ به طور مفصل بپردازیم ما در بررسی رمان‌های خارجی متوجه شدیم که می‌توانیم از زاویه‌ دیدهای مختلف به جنگ بپردازیم اکران فیلم «شیار 143» نشان داد که در حوزه جنگ این زاویه مورد توجه نبوده و یا همین کتاب «من زنده‌ام» نیز توانسته روایت متفاوتی از موضوع اسارت را ارائه کند سال‌های سال دنبال تولید رمان جنگ بودیم و بعضی مواقع آثار درستی خارج نشد و حاصل رمان ما آن چیزی است که می‌بینیم اما در حوزه تاریخ شفاهی که چند سالی است جدی گرفته شده کتاب‌های بی‌نظیری توانسته‌اند موفق شوند ما در ایران سراغ نداریم که کتابی به چاپ 150 برسد ولی کتاب‌های تاریخ شفاهی توانستند به چنین میزانی برسند.

وی افزود: اصلی‌ترین عنصر غیرقابل گذشت در رمان جاذبه و کشش است و رمانی که کشش نداشته باشد نمی‌تواند موفق شود اگر این عنصر را قبول داشته باشیم پس کتاب‌های تاریخ شفاهی جاذبه و کشش بیش از حد دارند و حتماً موفق خواهند بود و اگر نخواهیم در برابر رمان کلاسیک سر خم کنیم می‌توانیم تاریخ شفاهی جنگ را به عنوان رمان‌ نوین ایران معرفی کنیم که چیزی از مدل کلاسیک آن کم ندارد.

رحمان‌دوست در پایان گفت:‌ در رمان‌های خلق شده در حوزه جنگ کمتر شخصیت امام خمینی را می‌بینیم در صورتی که امام این جنگ را رهبری کرد و به پیروزی رساند ولی در رمان‌ها اسمی از وی نیست ولی در کتاب‌های تاریخ شفاهی امام خمینی حضور مؤثر دارد.

در ادامه این نشست معصومه آباد نویسنده کتاب «من زنده‌ام» گفت:‌ جنگ 8 ساله میان ایران و عراق نبود بلکه میان دو جبهه نابرابر شروع شده بود جنگ ما یک سفره پرنعمتی بود که هر کس به اندازه خود می‌توانست از آن توشه بردارد و سفره جنگ امروز نیز باز است و کتاب‌ها و فیلم‌های تولید شده در این عرصه بیانگر باز بودن این سفره است امروز وقتی این کتاب را در دست مردم می‌بینم متوجه می‌شوم که موضوعات دفاع مقدس برای مردم جذابیت دارد و هر برگ از تاریخ 8 ساله جنگ نشان از پایداری این ملت است. اهالی قلم امروز رسالت بزرگی بر عهده دارند و باید پیام جنگ را به نسل بعد منتقل کنند.

وی ادامه داد: امان از روزی که فراموش کنیم که فراموشی و غفلت بیماری همیشگی انسان است. مفاهیم دفاع مقدس به اندازه‌ای فراموش می‌شوند که برخی مواقع گفته می‌شود اینها بزرگ‌نمایی است به نظرم اسارت جبهه مقدم مبارزه و جنگ است و در حالی اسارت رخ می‌دهد که دشمن سلاح دارد و دست اسیر خالی است مفهوم مفغودالاثر مفهومی است که در جنگ ایران و عراق ایجاد شده بود و در جنگ‌های جهان مرسوم نیست که اسرای جنگ را پنهان کنند و او را از ارتباط با صلیب سرخ منع نمایند.

نویسنده کتاب «من زنده‌ام»، گفت: وقتی این کتاب را منتشر کردم مادر شهید رضا حسین‌زاده گفت:‌ شما اولین نفری است که از شهادت فرزندم خبر می‌دهید به نظر من خاطره باید تاریخ و چهره جنگ را نشان دهد و پازل دفاع مقدس را کامل کرده و در امروز کاربرد داشته باشد اگر امروز داعش جرأت حرکت به سمت ما را ندارد به خاطر وجود گنج جنگ است و باید این گنج‌ها را استخراج کرد و آنها را به فراموشی نسپرد تا دنیا ما را فراموش نکند.

در ادامه نشست «روایت قلم» رامهرمزی از کارشناسان و پژوهشگران کتاب «دفاع مقدس» گفت:‌ خاطره از مصالح کتاب جنگ است که از دل حماسه‌سازان اصلی جنگ خارج می‌شود کتاب‌های خوبی در عرصه جنگ داریم که خوش درخشیده‌اند اما آیا تمام تولیدات این عرصه در یک روند روبه رشد بوده‌اند ما در حوزه جنگ 14 هزار کتاب داریم که بیش از نیمی از آنها به درد انبار می‌خورد و این به خاطر این است که در ساختار دقت نشده است. یکی از کارهای جدی بعد از تولید این کتاب این است که ببینیم چرا این روند به صورت صحیح رشد نکرده است بدون برنامه‌‌ریزی و به خاطر فلان کنگره شهدا 80 جلد کتاب چاپ می‌کنیم که خوانده نمی‌شود.

وی افزود: در حوزه ادبیات کتاب مقدس به شدت نیازمند یک نگاه عالمانه و پژوهشگرانه هستیم در ژانر خاطره‌نویسی باید مستند بودن در کنار جاذبه با هم حرکت کند و اگر به عناصر رمان اشاره می‌شود به معیارهای خاطره دفاع مقدس هم باید پرداخته شود.

این پژوهشگر کتاب «دفاع مقدس»‌ اضافه کرد: در حوزه دفاع مقدس موضوعاتی داریم که تاکنون به آنها پرداخته نشده است و حوزه دفاع مقدس به خاطر تعدد موضوع مانند یک باغ است که تمام اجزای این باغ ارزشمند است. اگر می‌خواهیم کتابی چاپ کنیم باید جنس روایت را بیان کنیم علت اتفاقات را ذکر کرده و بعد خاطره بگوییم. باید ابتدا این موضوعات را برای جوان امروز که ذهن پرسشگری دارد بازگو نماییم.

رامهرمزی در ادامه یادآور شد: ازآنجا که در این جلسه جناب صالحی حضور دارند می‌خواهم بپرسم نقش پدیدآورندگان جنگ در کجای ادبیات جنگ قراردارد و ما چند نام بر روی جلد کتاب‌های دفاع مقدس می‌بینیم و اگر می‌خواهیم که نویسندگان حرفه‌ای به این کار ادامه دهند باید برای آنها انگیزه ایجاد کنیم زیرا خاطره‌نگاری دفاع مقدس توان می‌خواهد و ما امروز کسی را نداریم که بتواند این کار را ادامه دهد اگر امروز ادبیات در جهان در حال رشد کردن است به خاطر این است که نویسنده آسودگی خاطر داشته و غم نان ندارد حقوق پدیدآورنده از موضوعات مهمی است که امروز دیده نمی‌شود زمانی که ترجمه کتاب «دا» را دیدم ولی اسمی از سید‌ه اعظم حسینی ندیدم تأسف خوردم که وی را حساب نکرده‌اند.

سیدعباس صالحی آخرین سخنران این نشست بود که گفت: حضرت امام خمینی (ره) به ما یاد داد که جنگ برای این ملت یک نعمت است و ما این نعمت را دیدیم و چشیدیم و ادبیات جنگ امروز یکی از نعمات جنگ است که به مناسبت هفته کتاب به ادبیات مکتوب دفاع مقدس پرداخته شده است. امروزه کتاب دفاع مقدس تبدیل به یک ژانر در عرصه کتاب شده است و کتاب‌های این عرصه بسیار گسترده است. مجموعه تولیدات کتاب مقدس دارای لایه‌های بسیار است که کتاب‌شناسی آن هم بسیار غنی است و در حوزه ادبیات تولیدات بسیاری داشته‌ایم.

وی افزود: در خاطره‌نویسی دفاع مقدس به غنای خاصی رسیده‌ایم و اگر بیایم خودمان را ارزیابی کنیم حوزه‌ای در خور اندیشه و قابل بررسی است. خاطره‌نگاری مکتوب کتاب دفاع مقدس در تعامل با خاطره‌نگاری مکتوب قرار دارد که می‌تواند در خاطره‌نگاری تأثیر بگذارد همانطور که ادبیات کشور چه در حوزه شعر و چه در حوزه داستان با دفاع مقدس یک بده بستان دارد که موجب رشد نیز شده است در خاطره‌نگاری نیز ما شاهد این تعامل هستیم. همین‌طور باید یادآوری کنیم در حوزه اسنادنگاری دفاع مقدس هم اتفاقاتی افتاده است اسنادنگاری جنگ نیز به استادنگاری محض غنا بخشیده است.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت:‌ حوزه مکتوب دفاع مقدس به طور کلی توانسته به ضلع مقابل خود در حوزه مکتوب غنا ببخشد و این از نعمات جنگ است همچنین در حوزه کتابخوانی نیز دفاع مقدس موفق بوده و یکی از حوزه‌های پرمشتری در کتابخوانی حوزه آثار مکتوب دفاع مقدس است که این عرصه در نقش انتقال فرهنگ دفاع مقدس حضور دارد. باید دید ما چه بهره‌وری‌هایی از این موضوع داشته‌ایم و چه فرآورده‌هایی تولید کرده‌ایم و غیر از این باید این موضوع را از یک زاویه نگاه دیگر نیز بررسی کنیم که آن نگاه کاربردی و ترکیبی است. کارکرد اول کتاب‌های دفاع مقدس کارکرد شناختی است و این شناخت در لایه‌های انسان‌شناختی قرار دارد. کتاب‌های دفاع مقدس در لایه‌های عمیق انسان‌ شناسی نفوذ می‌کند کارکرد دوم این کتاب‌ها کارکرد رفتاری است و کتاب‌های دفاع مقدس دارای این ویژگی هستند که مخاطب با آن‌ها همذات پنداری می‌کند کارکرد سوم این کتاب‌ها کارکرد عاطفی است که ویژگی کتاب‌های دفاع مقدس ترکیب کردن لذت و اندوه و فرح و غم است و به تعبیر من کتاب‌های دفاع مقدس دارای یک غم دلچسب و یک عاطفه دلچسب هستند که این دلچسبی را بر کتاب‌های دیگر نمی‌توان یافت و این کارکردها را فقط در فرهنگ مکتوب دفاع مقدس داریم حال باید دید بعد از دو دهه گا‌م‌ها چطور برداشته شود تا این فرهنگ جهانی شود و برای اینکه تغییرات تکاملی را این فرهنگ پیدا کرد می‌توان نشست‌های جدی داشت تا به تکامل برسد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها