امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12632
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۴
تعداد بازدید: 163
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خوش‌شانسی به اسد رو آورده. این روزها همه چیز به نفع او رقم می‌خورد. یکی از مهمترین این ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، خوش‌شانسی به اسد رو آورده. این روزها همه چیز به نفع او رقم می‌خورد. یکی از مهمترین این اقبال‌ها پیروزی نظام سوریه در پاکسازی و تسلط بر القصیر است.

ارتش سوریه بامداد چهارشنبه در پی انجام عملیات غافلگیرانه شبانه، توانست بخش‌های شمالی شهر استراتژیک القصیر در استان حمص را هم به‌ دست گیرد و بدین ‌ترتیب این شهر و حومه‌های آن عملا به کنترل ارتش درآمد.

البته ارتش سوریه از دو هفته پیش عملیات باز پس‌گیری شهر راهبردی القصیر را آغاز کرده بود که قریب یکسال بود به دست شورشیان و تروریست‌های مسلح افتاده بود. نظامیان سوری در این مدت، ضمن پاکسازی حومه القصیر، راه‌های مواصلاتی به این شهر را بستند و هر گونه امکان ارسال سلاح به گروه‌های مسلح داخل شهر را از بین بردند. پس از آن، از سمت جنوبی، شرقی و غربی وارد شهر شدند و گروه‌های مسلح را در بخش شمالی به محاصره خود در‌آوردند.

چرا کنترل القصیر مهم است؟

شهر القصیر در جنوب غربی شهر حمص قرار دارد.  با این حال شورشیان ترجیح دادند شهر القصیر یا همان مثلث الضبعه، الحمیدیه و عرجون را به عنوان پایگاه خود برگزینند. شهر القصیر از نظر سوق الجیشی ویژگی‌های خاص خود را دارد. این شهر از سمت غرب با شهر طرابلس در شمال لبنان هم‌مرز است، از این ‌رو، کنترل آن از سوی گروه‌های مسلح به ‌معنای اشراف و سیطره کامل بر مرزهای سوریه با لبنان و در نتیجه امکان دریافت سلاح و تجهیزات نظامی از داخل لبنان بود. در واقع، به علت این هم‌مرز بودن، شورشیان از منطقه سنی‌نشین شمال لبنان به عنوان عقبه تجهیزاتی و تامین نیروی انسانی استفاده می‌کردند.

از سوی دیگر، القصیر به ‌علت واقع شدن در شمال دمشق گذرگاهی برای حرکت به سوی پایتخت بوده و آخرین تلاش گروه‌های مسلح برای ورود به شهر دمشق از طریق همین گذرگاه صورت گرفته است.

القصیر همچنین کمتر از 10 کیلومتر با منطقه العقده که نقطه تلاقی اکثر جاده‌های بین‌المللی داخلی سوریه است، فاصله دارد و همین مسئله به تروریست‌ها برای دریافت کمک و پشتیبانی و نیز کنترل رفت‌وآمد جاده‌ای کمک شایانی می‌کرد که اکنون این گروه‌ها، همه این فرصت‌ها را از دست داده‌اند.

علاوه بر این، تسلط بر القصیر، به معنای به دست گرفتن مناطقی دیگر نظیر داریاست که باعث می‌شود گروه‌های مسلح بیش از 10 کیلومتر دیگر از پایتخت دور شوند و دیگر استفاده از سلاح‌های سبک و نیمه سنگین در هدف گرفتن دمشق بی‌تاثیر باشد. از این منظر نیز، پیروزی ارتش سوریه در القصیر، دستاورد امنیتی و سیاسی فراوانی برای آن قلمداد می‌شود.

از سوی دیگر، اقدام ارتش سوریه در به ‌دست گرفتن این شهر، زمینه‌ساز بازگشایی مسیر میان حمص و دمشق و در نتیجه واگذاردن کنترل این مسیر به نیروهای کم‌تجربه‌تر برای تحرک نیروهای نخبه با فراغ بال بیشتر برای انجام عملیات‌ دیگر در مناطقی نظیر حلب است که طبق برخی گزارش‌ها، ارتش سوریه قصد دارد طی روزهای آینده نبردی جدید برای بازپس‌گیری پایتخت اقتصادی کشور آغاز کند.

علاوه بر این، اقدام ارتش سوریه در به‌دست گرفتن القصیر، می‌تواند راه ارسال تجهیزات نظامی به 2 استان استراتژیک و راهبردی در سوریه یعنی حمص و دمشق را فراهم سازد و پس از آن زنجیره استان‌های حماه، ادلب و قامشلی در غرب و شمال‌غربی کشور نیز از هرگونه ورود گروه‌های مسلح و تسلیحات ایمن شوند و این امر هم در چارچوب مقدمه‌چینی برای آغاز عملیات استان حلب اهمیت فراوان دارد.

اما این همه اهمیت موضوع تسلط نظام سوریه بر القصیر نیست. در کمتر از یک ماه دیگر، مذاکرات ژنو 2 در راه است و پیروزی ارتش سوریه در این شهر می‌تواند به عنوان برگ برنده‌ای در دستان نظام سوریه عمل کند و دمشق با موضع‌ قوی‌تری در این نشست حاضر شود.

در واقع این پیروزی زمانی حاصل شد که به دنبال موافقت دمشق در نشست ژنو 2 و فرسایش محور ضد اسد، شمار حاضران نشست بین‌المللی دوستان سوریه ناگهان از صد و چند کشور به 11 کشور کاهش یافته است. به دنبال همین پس‌رفت قابل توجه، توافق بر سر برکناری اسد در میان اعراب، به اختلاف نظر درباره سرنوشت او تبدیل شده تا جائیکه دبیرکل اتحادیه عرب هم ناچار شد آنچه را که میلیون‌ها نفر در صفحات تلویزیون درباره واگذاری کرسی سوریه به مخالفان دیده بودند، تکذیب کند.

نکته دیگر اینکه عملیات پاکسازی القصیر، در دوره انتقال رهبری گروه‌های سلفی از قطر به عربستان صورت گرفت. به گفته کارشناسان در شرایطی که هدایت کنندگان کلان این جریان سرگرم انتقال رهبری از قطر به عربستان بودند و باعث دو دستگی بین جناح‌های مختلف ضد سوری از جمله تبدیل جبهه النصره به دو جریان طرفدار القاعده العراق الاسلامیه (جناح عربستان) و بیعت کنندگان با ایمن الظواهری (جناح قطر) شدند، این عملیات در بهترین شرایط صورت گرفت.

به این ترتیب می‌توان گفت، برنده جنگ در القصیر،  نیمی از جنگ را به نفع خود به پایان برده است، اما نیم دوم آن باید در میز مذاکرات و چانه زنی های سیاسی چند قطبی به انجام برسد. بنابراین، برنده جنگ القصیر می‌تواند ماه آینده با برگ‌های برنده قابل توجهی در ژنو حاضر شود.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار