امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126330
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قرار است شهر وین سه‌شنبه این هفته (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قرار است شهر وین سه‌شنبه این هفته (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و 6 کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) باشد.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (1392) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که 60 تا 65 درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی.

ایران و گروه 1+5 پس از آن برای ششمین دور در وین گردهم آمدند و در حدود 2 هفته به رایزنی‌های دو و چندجانبه پرداختند تا 29 تیر ماه (فرصت شش ماهه از زمان اجرای توافقنامه ژنو) به توافق جامع دست یابند ولی در آخرین روزهای تیر ماه، اختلافات حصول نتیجه را امکانپذیر نکرد و این مذاکرات برای چهار ماه دیگر (سوم آذر ماه 1393) تمدید شد.

از امروز 9 روز باقی مانده تا طرفین بر سر اختلافات به رایزنی بپردازند و برخی‌ رسانه‌ها و از جمله برخی مقامات به خصوص روس‌ها از تمدید این مذاکرات برای چند ماه به منظور دستیابی به توافق جامع خبر می‌دهند و برخی نیز از حصول توافقی موقت سخن می‌گویند.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تا سوم آذر ماه اخبار،‌گزارشات، تحلیل‌ها و مواضع مقامات در خصوص این مذاکرات را در قالب یک گزارش منتشر می‌کند.

اخبار مرتبط با مذاکرات هسته‌ای تا سوم آذر ماه را در زیر ملاحظه می‌کنید.

*پایگاه خبری المانیتور روز شنبه در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه موسوم به 1+5 نوشته است که اصولگرایان بر لغو کامل تحریم‌های اصرار دارند و حاضر به پذیرش تعلیق موقت آن‌ها نیستند.

* پایگاه انگلیسی اکونومیست نوشت اوباما می‌تواند برای تحریم‌ ایران دوره استثنا قائل شده و تحریم جدید را وتو کند، اما این جانشین اوست که باید راه‌حل بلندمدت‌تری در این باره بیابد.

* روزنامه نیویورک‌تایمز در سرمقاله روز یکشنبه خود تأکید کرده است که نباید اجازه داد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 با شکست مواجه شود.
* نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی قصد دارد امروز در دیدار با وزیر خارجه آلمان از وی بخواهد با دسترسی به توافق هسته‌ای با ایران مخالفت کند.
* وزیر امور خارجه کشورمان و هماهنگ کننده ۱+۵ قرار است روز سه‌شنبه بر سر میز ناهار به رایزنی بپردازند.
* «یوسف بن علوی» وزیر امور خارجه عمان که کشورش هفته گذشته میزبان مذاکرات وزرای امور خارجه ایران و آمریکا در قالب مذاکرات هسته‌ای بود، امروز به ایران می‌آید.
* از زمانی که پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده شد، ۶ قطعنامه علیه کشورمان به تصویب رسیده است.
* رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه انتقال ذخیره اورانیوم به خارج جزو خطوط قرمز ما است، گفت: هم تحریم‌های دولت آمریکا و هم اتحادیه اروپا و هم شورای امنیت در توافق نهایی باید یکجا برداشته شود.

جزییاتی به این خبر اضافه می‌شود.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار