امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126345
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از وزارت بهداشت، ورود واکسن جدید پنج گانه (پنتاوالان) در برنامه ایمن سازی کشور به عنوان گامی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از وزارت بهداشت، ورود واکسن جدید پنج گانه (پنتاوالان) در برنامه ایمن سازی کشور به عنوان گامی دیگر از طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت می تواند با تعداد تزریق کمتر و پوشش ایمنی علیه بیماری های بیشتر (پنج بیماری) را در برنامه واکسیناسیون روتین کودکان ایجاد نماید.

بر اساس این گزارش، ایمن‌سازی از طریق واکسیناسیون به عنوان یکی از موفق‌ترین و با صرفه‌ترین مداخله سلامتی است و واکسن پنج گانه جدید، سبب حفاظت کودکان علیه بیماریهای تهدیدکننده زندگی یعنی دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، هپاتیت B و هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب می شود هر چند دیفتری، سیاه سرفه، کزاز (DTP) و هپاتیت ب قبلاً جزء برنامه جاری ایمن سازی کودکان بوده ولی هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب (HIB) جزء پنجمی است که به این مجموعه اضافه و به این ترکیب واکسن پنجگانه گویند.

باکتری هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب سالیانه باعث عفونتهای شدید مننژیت میکروبی، عفونت های شدید ریه، عفونت های خونی، عفونت های تنفسی، التهاب گلو و انسداد مجاری هوایی و در نهایت بستری شدن کودکان در بیمارستان یا مرگ خواهد شد هر چند آنتی بیوتیک برای درمان این بیماری استفاده می شود اما همیشه موثر نیست و با انجام بهترین مراقبتهای پزشکی نیز، 3تا 5درصد بیماران مننژیتی می میرند.

از سویی دیگر، بعضی از انواع هموفیلوس آنفلوانزا به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده‌اند و درمان آنها خیلی سخت شده است، بنابراین برای مقابله با انواع عفونتهای هموفیلوس آنفلوانزا فقط باید واکسیناسیون را انجام داد.

بر اساس این برنامه دریافت واکسن هپاتیت ب بدو تولد طبق برنامه قبلی ادامه خواهد داشت، همچنین زمان دریافت یادآور واکسن ثلاث در 18 ماهگی و 6 سالگی همانند برنامه سابق ادامه خواهد یافت و نیز یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال نیز در سن 4 ماهگی از تابستان سال آینده به برنامه واکسیناسیون اضافه خواهد شد.

این مراسم با حضور مقامات ارشد نظام در روز سه شنبه 27 آبان به طور همزمان در تهران و سراسر کشور برگزار می شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها