امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126352
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تازگی مشاهده شده که برخی کتاب‌ها که به دلیل مغایرت با ضوابط نشر کتاب قادر به ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به تازگی مشاهده شده که برخی کتاب‌ها که به دلیل مغایرت با ضوابط نشر کتاب قادر به کسب مجوز انتشار نشده در کشورهای همسایه مانند افغانستان چاپ و روانه بازار کتاب داخل کشور می‌شود و به صورت غیر مجاز در اماکن عمومی چون کافه‌ها و محافلی از این نوع به فروش می‌رسد.

این موضوع توجه مسئولان و متولیان عرصه فرهنگ را می‌طلبد تا نسبت به عرضه کتاب و سایر محصولات فرهنگی توجه ویژه داشته باشند تا در برابر تهاجم فرهنگی که از حوزه ادبیات وارد می‌شود بتوانند اقدام متناسب و درخوری داشته باشد.

مصداق این مسئله اثری است که پیش از این به صورت پاورقی در برخی سایت‌ها منتشر و بعد در افغانستان منتشر شده و هم‌اکنون در تهران در حال توزیع است. این کتاب در زمان انتشار به زبان اصلی ابتدا در پاریس موهن تشخیص داده و فروش آن ممنوع شد. کمی بعد در انگلیس، آرژانتین، نیوزیلند و آفریقای جنوبی نیز این کتاب اجازه فروش پیدا نکرد اما اکنون ترجمه این کتاب به صورت غیرقانونی در حال فروخته شدن است و برای تبلیغ آن از سایت‌های گوناگون که هیچ نظارتی بر آنها صورت نمی‌گیرد استفاده می‌شود.

و حال این سوال مطرح است که مدیران فرهنگی در برابر این اتفاق چه پاسخی دارند به جامعه ادبی ارائه کنند و در قبال فعالان ترجمه و تالیف و همچنین مخاطبانی که ممکن است ندانسته در معرض محتویات غیراخلاقی چنین کتبی قرار بگیرند چه واکنشی نشان خواهند داد؟

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها