امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126367
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۵
تعداد بازدید: 232
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمهوری‌خواهان کنگره عزم خود را جزم کرده و تهدید کرده‌اند که توافق هسته‌ای با ایران را که

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمهوری‌خواهان کنگره عزم خود را جزم کرده و تهدید کرده‌اند که توافق هسته‌ای با ایران را که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با شرایط خود به دنبال آن است بلوکه می‌کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره آمریکا (هیل) گزارش کرد که طبق توافق موقت ژنو  تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک»، مذاکره‌کنندگان گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) و ایران تا 24 نوامبر (3 آذرماه) وقت دارند تا به توافقی برسند که در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه تهران را کاهش دهند یا اینکه به دنبال تمدید یک دور دیگر از مذاکرات راه حل جامع هسته‌ای باشند.

در حالیکه جمهوری‌خواهان تا 3 ژانویه سال 2015، کنترل سنا را که هم‌اکنون در دست دموکرات‌ها است برعهده ندارند، اما هم‌اکنون به صراحت گفته‌اند که هرگونه توافق با ایران را از نزدیک مورد بررسی قرار می‌دهند و با نزدیک شدن مهلت 24 نوامبر، جمهوری‌خواهان نگران هستند که دولت اوباما برای توافق با ایران بسیار مشتاق باشد و بیش از اندازه در مذاکرات هسته‌ای امتیاز واگذار کنند.

این گزارش ادامه داد که یک کنگره جمهوری‌خواه ممکن است آنچه را که رئیس‌جمهور آمریکا امیدوار است به میراث دستاورد سیاست خارجی وی تبدیل شود، نابود کند.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته به صحن سنا رفت تا از سناتورهای کنگره درخواست کند تا به اتفاق آراء از رأی‌گیری بر روی لایحه‌ای که به کنگره اجازه می‌دهد در خصوص هرگونه توافق با ایران، تأییده نهایی بدهد یا اینکه تحریم‌‌های شدیدی علیه ایران تثبیت کنند، حمایت کنند.

«کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کانتیکت آمریکا خیلی سریع با درخواست او مخالف کرد و گفت برنامه‌ریزی برای رأی‌گیری در خصوص این لایحه، در این برهه از زمان نابهنگام است.

مورفی تأکید کرد: «این اقدام، این پیام مخوف را می‌رساند که مقامات آمریکایی که در میز مذاکرات با ایران هستند، برای مذاکره در خصوص یک توافق اختیار تام ندارند».

پایگاه هیل ادامه داد علیرغم مخالفت دموکرات‌‌ها، وقتی جمهوری‌خواهان کنترل سنا را به دست گیرند، می‌توانند این لایحه را به تصویب درآورند یا اینکه لوایح «باب منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنا و «مارک کرک» برای تثبیت تحریم‌ها علیه ایران در صورت نقض هرگونه توافق را عرضه کنند.  این لایحه همچنین خواستار حمایت از حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات هسته‌ای ایران در صورتیکه تصمیم به چنین کاری گرفت می‌شود.

«هری رید» رهبر اکثریت دموکرات‌های سنا اوایل سال جاری میلادی، رأی‌گیری بر روی این لایحه را تحت فشارهای کاخ سفید به تعویق انداخت زیرا مقامات دولت اوباما تأکید داشتند که این لایحه می‌تواند شانس رسیدن توافق با ایران را از بین ببرد و این در حالی است که «میچ مک کونل» رهبر بعدی اکثریت جمهوری خواهان سنا حمایت خود برای تحریم‌های سخت علیه ایران را ابراز کرده است.

طبق این گزارش، اوباما تهدید کرده است که این لایحه را وتو می‌کند اما انجام چنین کاری از نظر سیاسی خطرناک است. این لایحه حمایت 60 سناتور از جمله 16 سناتور دموکرات را نیز به خود جلب کرده است و حمایت چشمگیری از لایحه مشابه این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا وجود دارد.

پایگاه کنگره گزارش کرد که توافقی که مورد حمایت کنگره نباشد یا از نظر آنها یک توافق ضعیف تلقی شود، می‌تواند به نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا آسیب وارد کند، به ویژه آنکه این توافق نتواند ایران را از رسیدن به قابلیت تسلیحات هسته‌ای بازدارد.

کارشناسان بر این باورند که مذاکره‌کنندگان گروه 1+5، مذاکرات خود را به مدت چندین ماه بعد از اتمام مهلت 24 نوامبر، تمدید کرده‌اند که این امر به جمهوری‌خواهان اجازه می‌دهد تا قبل از حصول توافق نهایی، لایحه تحریم‌های ایران را تصویب کنند.

اگر مذاکره‌کنندگان قبل از رسیدن جمهوری‌خواهان به قدرت در سنا، به توافق دست پیدا کنند، جمهوری‌خواهان همچنان می‌توانند همین راه را در پیش گیرند. جمهوری‌خواهان می‌توانند لایحه‌ای را پیش برند که تأیید کنگره را در هر توافقی با ایران، ضروری می‌داند یا اینکه می‌توانند لایحه‌ای را تصویب کنند که بودجه اجرای این توافق را قطع کند یا اینکه یک قطعنامه غیرالزام‌آوری را به تصویب درآورند و عدم رضایت خود از توافق را ابراز کنند.

«تریتا پارسی» بنیانگذار و رئیس شورای ملی ایران-آمریکا که حامی مذاکرات است، می گوید: اگر کنگره آمریکا لایحه تحریم‌ها علیه ایران را پیش برد، این پیام القا می‌شود که امریکا در رسیدن به توافق جدی نیست و ایران نیز این پروسه را نخواهد پذیرفت. این پلیس خوب و پلیس احمق است.

بر اساس این گزارش، نزاع بین نمایندگان کنگره و کاخ سفید این است که آیا ایران اجازه خواهد داشت غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد یا خیر. طبق توافق موقت ژنو، کاهش تحریم‌ها در قبال محدود شدن غنی‌سازی و نه توقف کامل آن است.

از دیگر موضوعاتی که می‌بایست مورد مذاکره قرار گیرد، مدت اجرای توافق نهایی با ایران، ماهیت و سرعت کاهش تحریم‌ها، توانایی ایران برای تولید سانتریفیوژهای پیشرفته و بهبود قابلیت غنی‌سازی و سرنوشت رأکتور آب سنگین اراک و فردو می‌باشد.

روز چهارشنبه هفته گذشته، سناتور کرک و منندز بیانیه‌ای را صادر کردند و انتظارات خود درباره این موضوعات را بیان کردند. آنها بیان کردند: «ما معتقدیم که یک توافق خوب برنامه غیرقانونی هسته‌ای ایرا را برچیند نه اینکه آن را متوقف کند و ایران را برای همیشه از اینکه یک کشور در آستانه تسلیحات هسته‌ای باشد، بازدارد. اگر یک توافق بالقوه این اهداف را تحقق نبخشد، ما با همکاران خود در کنگره همکاری می‌کنیم تا به صورت مصممانه وارد عمل شویم، همانطور که در گذشته چنین کردیم.

«رابرت اینهورن» یکی از اعضای ارشد اندیشکده بروکینگز و مشاور سابق اوباما در مذاکرات هسته‌ای هشدار داد اگر در لایحه تحریم‌ها زیاده‌روی شود، خطر آن وجود دارد که حمایت بین‌المللی برای اعمال فشار به ایران، از بین برود.

وی گفت: ادامه فشار به ایران حائز اهمیت است اما باید به شیوه‌ای ماهرانه باشد تا از گسسته شدن ائتلاف تحریم‌هایی که  برای حفظ فشار به ایران به آن نیاز داریم، جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها