امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126372
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۰۵
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در مراسم ارائه «جدول داده - ستانده» ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در مراسم ارائه «جدول داده - ستانده» اظهار داشت: یکی از نیاز‌های اقتصادی ایران هدف‌گذاری رشد اشتغال‌زایی غیر متکی به نفت بوده که به عنوان راهبرد توسعه اقتصادی مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی باید همراه با ایجاد اشتغال باشد، گفت: تا قبل از سال 90 میانگین رشد اقتصادی حدود 5 درصد بوده که البته این رشد کمک چندانی به مسئله بیکاری نکرده است. ترکیب رشد در این دوره به گونه‌ای بود که از کیفیت لازم برای اشتغال‌زایی برخوردار نبوده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس عنوان کرد: طی این سال‌ها هر یک درصد رشد اقتصادی به طور خالص کمتر از 30 هزار شغل ایجاد کرده است، در صورت تحقق رشد اقتصادی با کمیت و کیفیت این دوره در سال 1400 اقتصاد با حدود 5 میلیون بیکار مواجه خواهد بود.

جلالی با اشاره به رشد اقتصادی بدون اتکا به درآمدهای نفتی بیان نداشت: مطالعات نشان می‌دهد تشکیل سرمایه در اقتصاد ایران متکی به درآمدهای نفتی بوده است، این پدیده مقاومت اقتصادی کشور را کاهش داده که کار را برای رشد اقتصادی دشوار می‌کند.

وی به ضرورت تحول آماری شرط لازم برای توسعه اقتصادی لازم دانست و گفت: تحقق امر دشوار فوق بدون اتکا به برنامه‌ریزی منسجم و همه جانبه و واقع‌گرایانه و مبتنی بر مشارکت عمومی میسر نخواهد بود.

اولین موضوع در نظام آماری ارائه آمار شفاف به هنگام مبتنی بر مفاهیم صحیح آماری و مستقل است که در حال حاضر مشکلات مهمی در این زمینه‌ها احساس می‌شود. اخیراً سازمان بازرسی گزارشی ارائه کرد که این آمارها همراه با این مشکلات بوده است.

وی ادامه داد: سال 91 مرکز پژوهش‌ها نرخ رشد را منفی 3.5، مرکز آماری منفی 5.4 و بانک مرکزی منفی 5.8 گزارش کرده‌اند.

جلالی به سه سطح نظام و آماری اشاره کرد و گفت:تهیه آمار، انتشار آمار و استفاده از آمار باید ارتقا یابد و اکنون در مورد رشد اقتصادی سال جاری مرکز آمار یک درصد و بانک مرکزی 4.6 درصد گزارش داد به همین دلیل می‌گوییم آمارها نباید سیاسی شود و چطور ممکن است که در باب یک موضوع مشخص دو آمار متفاوت در یک زمان در یک کشور وجود داشته باشد.

رئیس مرکز  پژوهش‌های مجلس گفت: اینکه باید آمارها و نظام آماری باید مستقیم باشد، به دلیل این است که دولت‌ها با آمار بازی می‌کنند و بازی نیز می‌خورند که مانند پوست خربزه زیر پای آنها است.

وی ادامه داد:‌ بسیاری از آمارها برای مردم قابل قبول نیست و آنها این مباحث را در جامعه حس نمی‌کنند و شاید یکی از دلایل اینکه به سمت رسانه‌های بیگانه گرایش پیدا می‌کنند همین آمارها و عدم لمس آن در جامعه می‌باشد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها