امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۴:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126427
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه) پارلمان بررسی طرح احکام ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی عصر امروز (یکشنبه) پارلمان بررسی طرح احکام دائمی لوایح بودجه‌های سنواتی را ادامه دادند و با ارجاع جزء 4 ماده یک این طرح به کمیسیون برنامه و بودجه برای بررسی بیشتر موافقت کردند.

وکلای ملت با 139 رأ موافق، 7 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از 200 نماینده حاضر در جلسه، با ارجاع این جزء به کمیسیون مربوطه موافقت کردند.

در جزء 4 آمده بود: قیمت گاز خوراک مصرفی واحدهای پتروشیمی با رعایت موارد زیر و در قالب قرارداد و فرمولی که بین وزارت نفت (و یا شرکتهای تابعه) و واحدهای پتروشیمی منعقد می‌شود، تعیین می‌گردد. وزارت نفت به‌عنوان نماینده دولت مسؤول حسن اجرای این جزء می‌باشد.

4-1- فرمول قیمت حداقل برای مدت ده سال از تاریخ تصویب این قانون تغییر نخواهد کرد.

4-2- نرخ بازگشت کل سرمایه (IRR) به‌صورت ارزی حداقل بیست و پنج درصد منظور شود.

4-3- درخصوص هر خانواده محصول (کود اوره، آمونیاک، متانول، پروپیلن، اتیلن برای واحدهای GTP) فرمول قیمت گاز باید به نحوی تنظیم شود که قیمت گاز در هر زمان تابعی از متوسط قیمت منطقه‌ای ماهانه فروش محصول نهائی یادشده باشد.

4-4- در صورت قطع اجباری گاز خارج از قرارداد خوراک واحدهای مشمول این بند، شرکت ملی گاز ایران مکلف به جبران خسارت وارده به آنها خواهد شد. نحوه و میزان پرداخت خسارت تابع آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به‌تصویب دولت می‌رسد.

4-5- در قیمت گاز مصرفی واحدهای تولیدی پتروشیمی (اوره) که مکلف به فروش داخلی محصولات خود به قیمتهای تکلیفی دولت می شوند، باید متناسباً در قیمت خوراک تخفیف داده شود.

در تبصره یک این جزء تصریح شده بود: به منظور تشویق واحدهای پتروشیمی و فعالان اقتصادی به توسعه سرمایه‌گذاری با اولویت احداث واحدهای جدید و احداث صنایع تکمیلی و پایین دستی پتروشیمی و اشتغالزایی بیشتر با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، به وزارت نفت اجازه داده می‌شود که در قیمت گاز طبیعی مصرفی برای سرمایه گذاران به‌صورت پلکانی تا 30 درصد حسب مورد تخفیف قائل شود.

در تبصره 2 نیز امده بود: در زمان اجرای این قانون در صورت وضع هرگونه عوارض جدید بر قیمت گاز، این عوارض مشمول گاز خوراک واحدهای پتروشیمی نخواهد بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار