امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۱۸:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12644
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۴
تعداد بازدید: 228
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از موسسه راهبردی «دیده‌بان»، «جان لیمبرت» یکی از گروگان‌های آمریکایی در جریان تسخیر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از موسسه راهبردی «دیده‌بان»، «جان لیمبرت» یکی از گروگان‌های آمریکایی در جریان تسخیر لانه جاسوسی در آبان 1358 طی سرمقاله‌ای، با انتقاد شدید از سیاست‌های مداخله‌جویانه آمریکا در امور داخلی دیگر کشورها، از دولتمردان کشورش خواسته تا با پایبندی به قوانین بین‌المللی از تجاوز مکرر به حقوق حقه ملت ایران که همانا حق تعیین سرنوشت خود است اجتناب کرده و از دسیسه‌چینی برای ایجاد بی‌ثباتی و اثرگذاری بر نتایج انتخابات پیش روی در ایران دست بردارند.

وی با برشمردن موارد متعدد شکست‌های آمریکا در برابر ایران خطاب به سیاستگذاران کاخ سفید و کنگره می‌گوید: آزموده را آزمودن خطاست.

لیمبرت در این مطلب چنین می‌آورد: ظاهراً برای واشنگتن که خود را در مسائل مرتبط با ایران غرق کرده پذیرش این حقیقت ساده که انتخابات ریاست جمهوری 14 ژوئن یک رویداد ایرانی است که ربطی به ما ندارد، چندان آسان نیست، اما اگر بخواهیم این رویداد را به خود ربط دهیم گام در راهی نهاده‌ایم که قبلاً بارها در عبور از آن با شکست مواجه شده‌ایم. به عبارت دیگر اگر فکر کنیم می‌توانیم برنده و بازنده را در انتخابات ایران تعیین یا در امور داخلی این کشور مداخله کنیم، به همان رویکرد بی‌حاصلی که بیش از سی سال است در پیش گرفته‌ایم ادامه خواهیم داد. در حقیقت ادامه روند فعلی و سیاست‌های جاری در قبال ایران ما را در دامی خواهد انداخت که خودمان بر اساس فرضیه‌ها و تصمیمات ناآگاهانه خودمان پهن کرده‌ایم.

در ادامه لیمبرت از ندانم‌کاری‌های دولت‌مردان کشور متبوعش به ستوه آمده و به اصطلاح کارد به استخوانش رسیده با کنار گذاشتن همه ملاحظات خشم خود را اینگونه بیان می‌کند: تنها کاری که ما باید انجام دهیم این است که خفه شویم و فقط در مورد مبانی صحبت کنیم و مثل یک دولت خوب به اصول بین‌المللی پایبند باشیم. دولتمردان آمریکایی باید کم و گزیده سخن بگویند و این حقیقت را فراموش نکنند که نفرت مردم ایران از سیاست‌های مداخله جویانه آمریکا با هر اقدام و موضع‌گیری اشتباه به اوج خواهد رسید.

جان لیمبرت دستیار سابق معاون وزیر امور خارجه آمریکا و مسئول میز ایران در این وزارتخانه، سفیر سابق آمریکا در موریتانی، و سخنگوی گروگان‌های آمریکایی در جریان تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358 بود.

وی که دارای مدرک دکترای تاریخ و مطالعات خاورمیانه از دانشگاه هاروارد است، مدتی نیز در دانشگاه شیراز تدریس کرده است.

لیمبرت همسری ایرانی با نام «پروانه طیب‌زاده» دارد و به زبان فارسی کاملاً مسلط است. او هم‌اکنون استاد برجسته علوم سیاسی آکادمی نیروی دریایی آمریکا است. تجربه سالیان حضور در ایران، شناخت خوبی نسبت به مردم ایران به وی داده است و بارها و بارها دولتمردان آمریکایی را به اتخاذ مواضع غیر‌کارشناسی و بدون شناخت در قبال ایران محکوم کرده است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها