امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۶:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126443
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - امین صبحی و مریم عاقلی: پس از اینکه حسن غفوری‌فرد به نمایندگی از اصولگرایان اعلام کرد که «احیای خانه احزاب ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - امین صبحی و مریم عاقلی: پس از اینکه حسن غفوری‌فرد به نمایندگی از اصولگرایان اعلام کرد که «احیای خانه احزاب منتفی شده است»، اصلاح‌طلبان با نفی این گزاره مصرّانه به دنبال احیای این خانه بودند.

احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت و عضو ادوار خانه احزاب یکی از این شخصیت‌های اصلاح‌طلب است که در این مصاحبه بر عدم ایجاد حاشیه برای بازسازی خانه احزاب تاکید می‌کند.

حکیمی‌پور که بر سیاسی کاری نکردن خانه احزاب در زمان فعالیتش اصرار دارد، تاکید می‌کند که خانه احزاب نباید باری بر دوش نظام باشد و در عین حال باید مشکلات حزبی کشور را حل و فصل کند.

این عضو شورای شهر تهران  که اوایل فصل پاییز برای پاسخ به سوالات خبرنگاران حوزه احزاب میهمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بود، موضوعات مختلفی را درباره خانه احزاب، برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات و برنامه‌های دولت مطرح کرد.

آنچه در ادامه می‌آید مشروح این گفت‌و‌گوی دو ساعته پس ویرایش نهایی دبیرکل حزب اراده ملت است:

فارس: اگر اجازه دهید از بحث احزاب مصاحبه‌ را شروع کنیم؛ با توجه به این که آخرین دیدار فعالان حزبی با وزیر کشور در ماه رمضان برگزار شد، الان در مورد آخرین وضعیت احیای خانه احزاب برایمان صحبت بفرمایید و این که هم‌اکنون روند تعامل با سایر احزاب در این زمینه به کجا رسیده است؟

حکیمی‌پور:بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم من اول صحبتم از عزیزان فعال در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به خاطر انجام رسالت خطیر اطلاع رسانی و در واقع ارتباط خبری که بین مردم، مسئولان و جامعه ایجاد کرده‌اند و به عنوان یک خبرگزاری فعال و پویا تشکر می‌کنم.

در مورد خانه احزاب، باید گفت به نظر می‌آید این یک تجربه خوبی برای نظام ما بوده است که در دوره اصلاحات شکل گرفت و می‌دانید که هم زمان هم چنین چیزی در آسیا به عنوان خانه احزاب آسیایی داشتیم که همزاد هم بودند؛ به هر حال خانه احزاب تجربه اولی بود و ما حتی چنین نهادی در کشورهای توسعه یافته هم نداریم.

در خانه احزاب 4 دوره شورای مرکزی شکل گرفت و همه جریانات درون نظام آنجا از بدو شکل گیری بوده‌اند یعنی هم اعضای موسس و هم در دوره‌ای که شورای مرکزی انتخاب شده بود بالاخره در آن حضور داشتند و تعاملات خوبی هم شکل گرفت و برکاتی هم داشت، برکت آن اولاً برای ترتیب فضای سیاسی کشور و تنظیم رقابت‌های سیاسی بود و دیگر اینکه احزاب در یک جایی با هم گفتگو و مسائل مشترک را با هم دنبال می‌کنند تا در عرصه مطبوعات و به‌قول معروف رقابت‌های بیرونی و علنی با همدیگر کشمکش نکنند بلکه در نشست‌هایی که ما داشتیم و مرتب هم برگزار شده بود مسائل فیمابین به بحث گذاشته می‌شد. از بدو شکل‌گیری خانه احزاب این ها واقعاً آثار و برکات داشت.

از سال 80 کار خانه احزاب شروع شد و من از اولش بودم یعنی هم عضو موسس بودم هم در همه این دوره‌ها عضو شورای مرکزی‌اش بودم، از نزدیک در جریان مسائل آن هستم، تا اینکه خانه احزاب در دوره چهارم دچار یک رخوتی شد.

فارس: شما تاکید دارید خانه احزاب نقش تنظیم رقابت‌های سیاسی را داشت ولی ما می‌بینیم که در همان مقطع بعد از گذشت مدت کوتاهی از شکل‌گیری خانه احزاب شاهد یک سری سیاسی‌کاری‌هایی بودیم یعنی عملاً عملکردهای صنفی جای خودش را به عملکردهای سیاسی داد که  نمی شود نقش اصلاح‌طلبان را نادیده گرفت، ارزیابی‌ شما از این مسئله چیست اصلاً چرا خانه احزاب به سمت سیاسی کاری رفت؟

حکیمی‌پور: نه ما واقعاً سیاسی کاری نداشتیم یا لااقل من ندیده‌ام،  آن جا یک ساختاری داشت که مصوب بود در مجمع ثبتش کرده بودند و اکثر احزاب دارای پروانه آن جا عضو بودند یعنی از 240 تشکلی که از کمیسیون ماده 10 مجوز گرفته بودند تقریباً بالای 180 حزب عضو خانه احزاب بودند چه استانی و چه سراسری؛ بعضی از تشکل‌های سیاسی صنفی همه آن جا عضو بودند ما یک اساسنامه، یک ساختار و کمیته‌هایی داشتیم و در واقع شرح وظایف داشتیم که بر اساس آن جلو می‎رفتیم، صرفاً در مقاطعی که بحث به مسائل ملی و اصل نظام مربوط بود ما موضع مشترک می‌گرفتیم و بیانیه‌ می‌دادیم و در هر دوره هم بوده است؛ چنین چیزی خیلی هم به ندرت است، مثلاً دعوت‌های عام برای روز جهانی قدس یا بحث سالگرد پیروزی انقلاب موارد مشترک بین همه تشکل‌ها بود و در همه دوره‌ها ما این بحث را داشتیم، یک موضعی می‌گرفتیم، یک اطلاعیه داده می‌شد اما اصلاً خانه احزاب به عنوان خانه احزاب بیانیه سیاسی به آن صورت نه داده است و نه عملکرد سیاسی داشته این چیزها را ما نداشتیم.

فارس: این حرف شما در حالی است که آقای کاشفی که در اجلاس سران کشورهای آسیایی حضور داشتند، موضع‌گیری سیاسی کردند که با انتقادهایی در داخل و حتی از سوی چین مواجه شد، شما این را یک عمل سیاسی از طرف خانه احزاب نمی‌دانید؟

حکیمی‌پور: موضع آقای کاشفی چه بود؟

فارس: بحثی که آقای کاشفی در اجلاس سران کشورهای آسیایی داشتند و مواضع سیاسی می‌گرفتند و خود را نماینده ایران معرفی کردند، نکته‌ای که مورد انتقاد آقای غفوری‌فرد هم قرار گرفت.

حکیمی‌پور: من واقعاً یادم نیست، چه دوره‌ای بود؛ یکی از اعضای دائمی دبیرخانه خانه احزاب آسیایی خانه احزاب ایران است و ما برای اجلاس سالانه دبیرخانه هر سال یک نفر را می‌فرستادیم، معمولاً آنها دعوت می‌کردند یا رئیس می‌رفت یا نائب رئیس. آقای کاشفی دائم آنجا نبودند. برخی دوره‌ها را نیز آقای غفوری‌فرد رفته بود. دوره‌اش را می‌گویید.

فارس: دوره آقای موسوی‌تبریزی که چهره‌های اصلاح‌طلب در اجلاس شرکت کرده بودند و آقای کاشفی به عنوان نماینده ایران رفتند که حالا موضع‌گیری های ایشان به پای مواضع جمهوری اسلامی گذاشته شد.

حکیمی‌پور: من دقیقاً نمی‌دانم چه موضع‌گیری کردند؛ ببینید من یک چیزی را به شما بگویم و از هم تفکیک کنید، باید بین کنش‌گران سیاسی در ایران ما فرآیندها و روندها را از مسائل شخصی این افراد جدا کنیم چون من داخل اینها بوده‌ام؛ یک بخش برمی‌گردد به مسائل فی مابین و واقعاً ضررش را خوردیم. هیچ وقت ننشسته‌ایم و ببینیم واقعا چه می‌گویند من بارها به اینها گفتم که آقاجان بالاخره یک بار هم دو تایی چند نفری بنشینید مسائل را بفهمید که چیست؛ خانه احزاب قربانی مسائل شخصی شده است، این حرف من شاید به بعضی‌ها بربخورد. یکی می‌گوید من نماینده‌ام دیگری می‌گوید من نماینده‌ام و کار به بحث‌های حقوقی می‌کشد، این‌ها چه ربطی به کار ما دارد، ما گفتیم خانه احزاب یک جایگاه ملی است و برای نظام ما واقعاً مفید است که به فرهنگ کارهای حزبی، نهادینه کردن و تنظیم کردن فعالیت سیاسی در جامعه ما که کمک می‌کند؛ این را باید حفظ و تقویت کنیم، ما باید از خود انتقاد کنیم؛ ما هنوز نحوه کار کردن با هم و اینکه چه‌طور دور هم بنشینیم و با هم کار کنیم که کار پیش برود را متاسفانه یاد نگرفته‌ایم؛ لذا این خصلت‌های شخصی یکی از علت‌هایی است که خانه احزاب عقب افتاده است.

فارس: خصلت‌های شخصی نیست مثلا در همین سال 83 که بالاخره درگیری ها در بحث اخذ مجوز مطرح است دولت هم سو با خانه احزاب هیچ اقدامی صورت نگرفته که این پایه کج گذاشته نشود و طبق قانون جلو برود و تمدید مجوز همان مقطع صورت گرفت که به خصلت‌های شخصی نسبت داده نشود.

حکیمی‌پور: بله من مسلماً از آنهایی نیستم که فقط اشکال را بندازم به طرف مقابل و دیگران را مقصر بدانیم؛ قاعدتاً نقص‌های خودمان را باید ببینیم و بدانیم که چه ضعف و کمبودهایی داشتیم.

خانه احزاب به لحاظ قانونی هر دو سال یک بار باید پروانه‌اش تمدید می‌شد،  پروانه دوره اول که از طریق منتخبین دولت ثبت شد، اما تمدید آن برای دوره بعد تعلل شد، بعد به ما گفتند مدارک را تکمیل کنید و بفرستید که به کمیسیون ماده 10 برود و کار صورت بگیرد لذا مدارک را تکمیل کردیم و تحویل دادیم، همه اینها با انتخابات جدید مواجه شد که گفتند همزمان باشد، اشکالی ندارد از این رو بخشی از این کم‌کاری به ما و یک بخشی هم به این برمی‌گشت که وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 سریعاً پرونده را تکمیل نکردند اما این که مدارک آماده شد، فرستاده شد و در کمیسیون ماده 10 است همه آنها هست، در دوره جدید قرار بر این شد که هم کمیسیون ماده 10 هم خانه احزاب و هم وزارت کشور همزمان کمک کنند که این گیرهای حقوقی برطرف شود.

*نباید به بحث‌های کش‌دار حقوقی درباره خانه احزاب وارد شویم

فارس: خب همان زمان آقای عباس‌زاده مشکینی می‌گوید آنها مدارک را تحویل دادند ولی دیگر پیگیری نکردند، اما الان این وضعیت به دولت یازدهم رسیده و هنوز هم این مناقشه حل نشده است.

حکیمی‌پور: ببینید اگر به بحث‌های کش‌دار حقوقی برگردیم کماکان ادامه خواهد داشت؛ مهم این است که آیا نیت این است که خانه احزاب احیا شود و راه بیفتد و باری از روی دوش کشور بردارد یا اگر نخواهد باری روی دوش این کشور بگذارد، تعطیل شود؛ بنابراین اگر باری از روی دوش مملکت  بردارد پس بهتر است باشد و باید به آن کمک کنیم. حالا ضعف‌ها کجا بود، آقای عباس‌زاده درست می‌گوید یا نه، بالاخره چون در این بحث‌ها هر طرف می‌نشیند، یک طرفه پیش قاضی می‌رود حق با اوست و می‌گوید حق با ماست، بعد آن طرف می‌گوید حق با اوست، من معتقدم اگر به این بحث‌های کش‌دار حقوقی وارد شویم کماکان در خانه اول می‌مانیم هرچه بوده مهم این است که در حال حاضر لنگیم و باید ببینیم برای راه انداختنش چه کاری باید انجام داد.

فارس: پس قطعاً قبول دارید که در این راه‌اندازی خانه احزاب مهم‌ترین نکته قانون‌گرایی است که باید طبق قانون پیش رفت اما در حال حاضر آقای کاشفی عضو حزب منحله مشارکت هستند و در عین حال ریاست شورای مرکزی را برعهده دارند ولی اولین نقطه که به قول شما می‌لنگد، همین نکته است.

حکیمی‌پور: در زمانی که آقای کاشفی رئیس خانه احزاب شدند هنوز در مورد حزب مشارکت حکم داده نشده بود.

فارس:‌ خب الان که هستند.

حکیمی‌پور: بله اما بعد که حکم داده شد خانه احزاب عملاً  به خاطر مسائل بعد سال 88 تعطیل بود، آقای کاشفی هم بارها اعلام کردند که بنده کاری ندارم به این که بالاخره بعد از این چه اتفاقاتی بیفتد و کاندیدا هم نخواهم شد فقط ما وظیفه داریم در کاری که وزارت کشور به عهده ما گذاشته راه بیفتد، کمک کنیم لذا آقای کاشفی الان ادعایی ندارد.

فارس:‌ ادعا بحث دیگری است، الان در سایت رسمی اسم ایشان است،‌ بنابراین اگر بخواهیم شروع کنیم در همین اول کار یک چنین مانع بزرگی بر سر راه احیای خانه احزاب است.

حکیمی‌پور: نه آن زمانی که انتخابات دوره چهارم را برگزار می‌کردیم اصلاً این بحث‌ها درباره حزب مشارکت پیش نیامده بود و آقای کاشفی رأی آورد و در شورا به عنوان رئیس به وی رای دادند، اما بعدش که این داستان پیش آمد فعالیت خانه احزاب عملاً تعطیل بود و کاری نمی‌کرد؛ حرف ما این است که چون اسناد و مدارک به وزارت کشور رفته است و اگر ما بخواهیم به مجمع دعوت کنیم لیست و شماره‌ها دستمان نیست و نمی‌دانیم چه طور خبر کنیم؛ بنابراین معتقدم الان ما سه راه پیش رو داریم؛ یا بایستی یک سوم از اعضای خانه احزاب دعوت به برگزاری مجمع کنند که این اتفاق قبلاً افتاده است که بیش از یک سوم درخواست امضا شده است. دوم اینکه شورای مرکزی فعلی باید مجمع را برگزار کند...

فارس:‌ مگر دوره شورای مرکزی فعلی تمام نشده است؟

حکیمی‌پور: درست است که دوره‌اش تمام شده ولی طبق اساسنامه باید شورای مرکزی برگزار کننده باشد اما چون دوره‌اش تمام شده و دوره جدید شکل نگرفته است و از سویی دیگر اساسنامه‌ هم ساکت است ما گفتیم برای این که اصرار نکنیم این شورا متولی باشد؛ یک اکیپ و یک تیمی انتخاب شود که مرضی‌الطرفین باشد و بیایند کار را انجام دهند؛ تبعاً کار هم صورت گرفته است.

فارس: اما الان رسما این کمیته اجرایی (مرضی‌الطرفین) فعالیت نمی‌کند.

حکیمی‌پور: آخرین اطلاعی که من دارم این است که این شورای مرکزی فعلی در واقع افرادی را که برای برگزاری مجمع انتخاب می‌کند در واقع همان‌هایی است که در کمیته هستند و کمیته اجرایی یعنی هیچ تفاوتی نیست.

اگر به این رسیده‌ایم که خانه احزاب شکل بگیرد باید کمک کنیم ببینیم کدام راه کم هزینه‌ترین و نزدیک‌ترین و مطمئن‌ترین راهی است که همه مجموعه‌ها بتوانند با آن کنار بیایند و باید از موارد شخصی و جناحی کوتاه بیاییم.

در این رابطه مهم این است که خانه احزاب یک جایگاهی است که به توسعه سیاسی صحیح در کشور کمک و فعالیت‌های سیاسی را سامان‌مند می‌کند.

فارس: آقای حکیمی‌پور با این وجود چه تضمینی وجود دارد آن رویکردها و اشتباهات گذشته خانه احزاب تکرار نشود؟

حکیمی‌پور:  ما اشتباهات آن چنانی نداشتیم؛ اشتباهات ما چه بوده است؟ واقعاً خانه احزاب ما چه مشکلی داشته است؟ دو تا از آن را بگویید.

*مجوز گرفتن احزاب سه نفره اشتباه است

فارس: مثلاً یک سری احزاب دو یا سه نفره مجوز گرفتند و در خانه احزاب عضو شده‌اند یا یک سری احزاب منطقه‌ای که فعالیت دیگری داشته‌اند.

حکیمی‌پور: بله این آسیب‌شناسی درست است. این را می‌گوییم.

فارس: یا آقای بادامچیان می‌گوید، احزاب 2، 3 نفره یک رای داشتند ما هم به عنوان موتلفه یک رای داشتیم.

حکیمی‌پور: کاملا درست است؛ ببینید در همین بخش که فرمودید کاملاً درست است و این در واقع به ساختار ما برمی‌گردد و ما باید برویم به سمتی که احزاب واقعاً موجود، خانه احزاب را شکل دهند نه احزاب روی کاغذ که به قول شما نه شعبه‌ای دارد و نه دفتری دارد، این اشکال هست و ما باید اساسنامه‌مان را اصلاح کنیم.

من قبلاً پیشنهاد داده بودم که احزاب سراسری تعریف شوند و بدانند وزنشان، جایگاهشان، میزان پراکنش‌شان در کشور چه طور است و بر این اساس امتیاز داده شود، این حرف کاملاً درست است منتهی من می‌گویم دوستان بیایند، شورای جدید را شکل دهیم، بعد اساسنامه اصلاح کنیم یا نه هر دو را با هم همزمان انجام دهیم، هیچ مشکلی نیست، ولی مهم این است که ما راهی پیدا کنیم که در این فرصتی که در دولت تدبیر و امید هست، خانه احزاب را دوباره ریل‌گذاری کنیم و از دست ندهیم؛ اما الان 6 ماه تاخیر افتاده در حالی که مجمع باید قبل از عید شکل می‌گرفت بنابراین این اشکلاتی که مطرح کردید را کاملاً باور و قبول دارم.

فارس: خب چه سازوکاری دارید که این تخلفات تکرار نشود؟

حکیمی‌پور: تخلف نیست، خانه احزاب گفته بود هر حزبی که پروانه دارد عضو است و یک رای دارد، اما بعضی گفتند یک حزبی که 3 نفر یا چند نفر است بالاخره پروانه گرفته است و یک رای دارد، حزب سراسری گسترده هم با ده‌ها و صدها عضو و شعبات مختلف یک رای دارد، این یک مقدار عدم تعادل است که باید در اساسنامه اصلاح کنیم و ایراد اساسنامه‌ای است،‌ در واقع تخلف نیست. اساسنامه باید بگوید بالاخره احزاب استانی و ملی جایگاهشان کجاست و موجودیت احزاب واقعاً چقدر است؟

فارس:‌ در قانون جدید به این مباحث پرداخته شده است و آقای پورموسوی مدیرکل سیاسی وزارت کشور هم تاکید داشت که در قانون جدید احزاب به این موارد رسیدگی می‌شود، با این حساب شما منتظر می‌مانید این قانون جدید وضع شود و بعد از آن اساسنامه را طبق قانون تغییر دهید؟

حکیمی‌پور: بله ما مسائل زیادی داریم؛ این دوره جدید شورا می‌تواند همزمان با قانون انتخابات جدید و جرم سیاسی که در مجلس در جریان است، شکل بگیرد و این مباحث واقعاً مکمل کار ماست؛ لذا تا آن زمان بحث‌های داخل را حل و گیرهای کار را برطرف کرده‌ایم. می‌دانیم اساسنامه و مشکلاتش کجاست و همین عدم تعادل‌ها را درآورده‌ایم و می‌توانیم یک بازنگری خوبی داشته باشیم، این مساله کار می‌برد اما اینکه خانه احزاب هنوز خانه نیست مسائل‎اش را باید چگونه بررسی کنیم؟ کارگروه یک اندازه‌ای اختیار دارد؛ بر همین اساس من معتقدم همزمان با این یک کارگروهی بگذاریم که اساسنامه را هم بازنگری کنند.

فارس:‌به جای آن کمیته اجرایی؟

حکیمی‌پور: آنها باید مجمع برگزار کنند و در کنار آن یک جمع مرضی‌الطرفین باشد که ایرادها و گیرهای اساسنامه را برطرف کند و پیشنهادهای احزاب را هم بگیرند، ما انشاالله همزمان اساسنامه‌مان را هم اصلاح کنیم.

*راه‌های تضمین عملکرد مثبت خانه احزاب

ما در دوره های گذشته دو کار بزرگ انجام دادیم و این خیلی خوب است؛ یکی منشور وفاق بود که واقعاً به نظر من یک سند بسیار خوبی است که در دوره دوم شورای مرکزی تصویب شد و آن یک سند بود که همه افراد امضا کرده‌اند، مشترکات احزاب درون نظام در آن آمده که در چه چیزهایی وفاق دارند و باید آن را تقویت کنیم و آن وقت خیلی از رقابت‌ها کم هزینه می‌شود،‌ بحث دیگر «منشور اخلاقی رقابت‌های سیاسی» است که دوستان نباید از این غفلت کنند، ما منشور رقابت‌های سیاسی یا اخلاق رقابت سیاسی که در آن هم از نظرات احزاب و هم از نظرات مدرسین حوزه علمیه استفاده شده بود، محصول دوره سوم ماست. بنابراین این دو سند را داریم و احزاب هم امضا کرده‌اند که فقط اصلاح اساسنامه می‌ماند، اشکالاتی که این 4 دوره داشت را در بیاوریم و حل کنیم انشاالله خانه احزاب که راه بیفتد با کمترین ایراد و اشکال به کار خود ادامه می‌دهد.

فارس: برخی اصولگرایان به خاطر اشکالاتی که به خانه احزاب در دوره های گذشته وارد می‌دانند بر منتفی شدن خانه احزاب و تشکیل باشگاه احزاب تاکید دارند،‌ شما به عنوان یک فعال حزبی برای رسیدن به یک تجمیع با احزاب اصولگرا حاضر هستید با یک همگرایی در اساسنامه جدید برای راه اندازی باشگاه احزاب همکاری کنید؟

حکیمی‌پور: 36 سال از عمر نظام گذشته است و دیگر کارهای آزمون خطایی درست نبوده و از ما پذیرفته شده نیست که تجربه‌ای را 8 و 10 سال ادامه دهیم و بعد ببینیم که نشد و دوباره از صفر شروع کنیم، باید اشتباهات تجربه قبلی خود را برطرف کنیم اما اینکه کلاً صورت مساله پاک شود و از نو شروع شود، منطقی نیست؛ بالاخره خانه احزاب نهاد قانونی است و مبنا دارد، از نظر اصول کار کم هزینه و اصول مدیریتی من این را قبول ندارم؛ ما با دوستان اصولگرا در تعامل هستیم و بنده جزء کسانی هستم که 2، 3 سال است در ارتباط با رفع مشکلات خانه احزاب با این دوستان جلسات مشترکی داریم و فکر می‌کنم مشکل خاصی نیست و حرف اکثریت قریب به اتفاق اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در این زمینه بالای 90 درصد مشترک هستند.

فارس: اما چهره‌های اصلی جریان اصولگرایی مثل باهنر، بادامچیان و حبیبی بحث احیای خانه احزاب را به خاطر عملکرد و سیاسی‌کاری آن قبول ندارند.

حکیمی‌پور:  چرایش را من به شما بگویم، چرایش این است که بنده یک موضعی دارم که این موضع را کاملا در جناحم موضع غالب می‌کنم و بعد ول کن معامله هم نیستم، من حرفم این است اما چون برمی‌خورد نمی‌خواهم باز کنم، ما و دوستانمان با آقای باهنر و غفوری‌فرد نشسته‌ایم و حرف‌ها کامل شده است،‌ برخی می‌گویند اول اصلاح اساسنامه بعد احیا، یکی هم می‌گوید این را همزمان انجام دهید چه اشکالی دارد، به هر حال خانه تعطیل است و ما می‌خواهیم دوباره باز شود.

فارس:‌ اگر خانه باز شود ولی اساسنامه‌اش تغییر نکرده باشد چه فایده‌ای دارد؟

حکیمی‌پور:  به صورت همزمان باید این کار صورت گیرد. ما دیگر صفر کیلومتر نیستیم، مثلاً می‌توانیم طوری شورا را شکل دهیم که همه به نسبت مساوی عضو باشند یعنی نه در انتخابات مجمع که اکثریت  رای می‌آورد باید تمام طرفین به تعداد برابر یا متعادل در شورا نفر داشته باشند، این هم یک راه حل است که این را پیشنهاد دادیم یعنی وضع کاملاً روشن است تا خانه احزاب یک طرفه نشود البته یک طرفه کامل هم تا به حال نبوده است.

*خانه احزاب باید باری از دوش نظام بردارد

فارس: ببینید شما می‌فرمایید برخورد شخصی در بحث خانه احزاب بوده، در حالی که دلیل انحلال خانه احزاب به خاطر تخلفاتی است که در دوره‌های پایانی مرتکب شد، اگر دوباره اساسنامه هم تدوین شود، چه تضمینی هست چنین تخلفاتی تکرار نشود؟

حکیمی‌پور: ببینید! من موضع خودم را بگویم،‌ کار سیاسی هم برای همین کردم من اصولی برای خودم دارم و می گویم آمدیم باری از روی دوش کشور و نظام برداریم نیامده‌ایم باری بر روی دوش نظام و کشورمان باشیم، خانه احزاب می‌تواند یار باشد، لذا با این رویکرد می‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم، ما منشور رقابت سیاسی و منشور وفاق داریم و اصلاح اساسنامه را نیز انجام می‌دهیم؛ مهم این است که خودمان به عنوان اعضای خانه احزاب به چیزی که نوشته و پای آن را امضا کرده‌ایم، عمل کنیم.

من در جلسه ای که با دوستان وزارت کشور و احزاب داشتیم گفتم اول باید از اشکالات خودمان شروع کنیم ما اول خودمان به عنوان کنشگران سیاسی باید  اصول کار سیاسی و سیاست ورزی را رعایت کنیم و اگر چیزی باب میل‌مان نشود پس کل بازی بهم بریزد از ما قابل قبول نیست.

فارس:‌ مانند اتفاقاتی که سال 88 افتاد و نامزدهای شکست خورده در انتخابات زیر میز بازی زدند.

حکیمی‌پور: ما در چارچوب هنجارهای نظام جمهوری اسلامی و قواعد حقوقی‌اش کار سیاسی می‌کنیم و باید این چارچوب را بپذیریم حالا به نفعمان باشد یا به ضررمان باشد.

فارس: یکی از نگرانی‌های اصولگرایان درباره خانه احزاب هم همین است که اصلاح‌طلبان تضمینی برای عملکردشان وجود ندارد دقیقا مثل سال 88 که زیر میز بازی زدند.

حکیمی‌پور: خیلی از اصولگرایان تعریف می‌کنید (خنده) سال 88 تا خطبه‌های 29 خرداد یک بخش است و تا آنجا، عملکردها قابل اغماض است اما از آن به بعد دیگر بحث فرق می‌کند، از آن به بعد هر فرد خطوط قرمز را رد کرده و قانون شکنی کرده است، کار اشتباهی بوده است، نظام ما اسلامی است و پایش هزینه دادیم و با کسی تعارف نداریم؛‌ یک وقت ما فرد را می‌سنجیم و یک وقت گروه را اینها همه قابل ارزیابی است،‌ من از طرف خودم صحبت می‌کنم و سخنگوی هیچ جریان و جناحی هم نیستم.

فارس: قبول دارید آنچه سال 88 صورت گرفت فتنه بود؟

حکیمی‌پور: طبیعتا کشور دچار بحران شد، منتهی عرض کردم این باید مدیریت شود و من شخصاً خودم معتقدم  اگر رهبری نبودند، خیلی بیشتر از این حوادث اتفاق می‌افتاد ولی به هر صورت این مسئله را باید  مدیریت کنیم،‌ آن برخوردها خوب نبود، سیاست نظام این است که چترش هر چه وسیع‌تر باشد، نباید این را ابزار سیاسی کنیم چراکه این رویکرد در کشور خطرناک است، یکی اینکه بخواهیم جایگاه ولایت و رهبری را ابزار سیاسی برای حذف رقیب کنیم و یک موضعی را سیاسی و رقیب را حذف کنیم، اینها خوب نیستند و وقتی بحث نظام پیش می‌آید باید از بحث حزبی عبور کنیم.

فارس: آقای حکیمی‌پور! می خواستم ارزیابی‌تان را از عملکرد آقای موسوی و کروبی و اصلاح‌طلبان افراطی بدانم.

حکیمی‌پور: این بحث‌ها تدابیرش از طرف نظام است.

فارس: ارزیابی خودتان چیست؟

حکیمی‌پور: من معتقدم بعد از آن موضع گیری در خطبه‌های نماز نباید به این موضوع دامن زده می‌شد چون از این به بعد نیروهای معاند و برانداز میدان‌داری کردند. اصلاح طلبان می‌گویند اصلا بعد از آن فعالیتی نداشتند چون فضا یک فضای سنگینی شده بود.

فارس: بله به خاطر همین باید با گروه برانداز و معاند مرزبندی کامل انجام می‌شد.

حکیمی‌پور: هر کس به تکلیف خودش عمل کرده است، من با کسی کار ندارم، ما باید عملکرد خودمان را ببینیم، وظیفه ما این است که اگر شما فکر می‌کنید این راه درست است به دیگران بگویید این راه بهتر است ولی در مورد کسی من قضاوت نمی‌کنم.

فارس: شما بعد از خطبه‌های رهبری اولین موضع‌‌گیری‌تان چه زمانی بود؟

حکیمی‌پور: به هر حال بعد از موضع رهبری ما تصمیم مان بر این شد که وقتی این جریان تکلیفش روشن است ما باید در چارچوب نظام هر تصمیمی که نظام بگیرد حجت باشد، ما به هیچ وجه در این بحث‌ها که شکل گرفت نه دخالت کردیم و نه حضور پیدا کردیم، در واقع مرز کاملاً جدا شد. باید کمک کنیم این جور زخم‌ها التیام پیدا کند، تدبیر در نظام هم بالاخره همین است.

فارس: شما گفتید خانه احزاب می‌خواهد باری از روی دوش نظام بردارید، خانه احزاب چه نفعی برای نظام دارد؟

حکیمی‌پور:  من فکر می‌کنم در ساماندهی مشارکت سیاسی و همچنین ساماندهی رقابت سیاسی موثر است طوری که این رقابت سیاسی دیگر هزینه بر نباشد و در چارچوب و اصولی قرار گیرد که بالاخره تنش در جامعه ایجاد نکند.

همچنین در ساماندهی انتخابات نیز موثر است تا انتخابات بلبشو نشود، واقعاً یک فردی که می آید در عرصه عمومی خودش را برای مردم مطرح کند اگر از فیلتر یک تشکلی مجوز دار بگذرد در انتخابات موثر است در حال حاضر همه هزینه‌ها بر دوش شورای نگهبان است.

این درست نیست همه بار روی دوش شورای نگهبان باشد، چه اشکالی دارد قبل از شورای نگهبان یک حزبی کاندیدا بدهد و خودش صلاحیتش را بررسی کند و جوابگوی مردم هم باشد.

فارس: حالا اگر با این تصمیمات، خانه احزاب یک سری افرادی را معرفی کند که از نظر شورای نگهبان صلاحیت نداشته باشند فکر نمی‌کنید که هزینه بیشتری به شورای نگهبان تحمیل شود؟

حکیمی‌پور: نه من نمی‌گویم خانه احزاب این کار را کند، من می گویم احزاب با شکل گیری خانه احزاب و سالم شدن رقابت سیاسی کمک می کند که احزاب قدرتمند بیایند و چون باید جوابگوی مردم باشند نتیجتاً افرادی را که برای انتخابات معرفی می کنند خودشان در آن یک ممیزی و دقت به لحاظ صلاحیت‌های لازم برای آن کار چه از لحاظ تخصصی چه از لحاظ اخلاقی دقت لازم را انجام می‌دهند.

فارس: یعنی معتقدید احزابی که معرفی می‌کنند بدون تحقیق و بررسی دارند معرفی می کنند؟

حکیمی‌پور: نه اساساً چنین چیزی در حال حاضر نیست.

فارس:  نه شما الان می‌گویید از الان به بعد که خانه احزاب شکل می‌گیرد یک چنین کاری صورت خواهد گرفت؛ یعنی تا پیش از این این اتفاق نمی‌افتاده است یعنی احزابی که لیست می دادند لیست شان مثلاً مشخص نبود؟

حکیمی‌پور: نه ببینید این به نظر من ناقص بود چون نظام انتخاباتی ما نظام حزبی نیست افراد دیگری هم می‌آیند، احزاب مشخص لیست خوبی می‌دهند شما می‌بینید برای ریاست جمهوری چند هزار نفر کاندیدا می‌شوند و کاندیدای ریاست جمهوری ولی از مجرای حزب بیاید، دیگر این اتفاق نخواهد افتاد که یک دفعه یک آدم کارتون خواب هم کاندیدا شود.

فارس: کارتون  خواب یعنی مثلاً  هر که از راه می رسد می آید حزب می‌زند؟

حکیمی‌پور: نه حزب نمی‌آید، منفردها را می‌گویم، منفرداً مثلاً یک آقایی هست که هر دفعه می‌آید و به نوعی مسئله کاندیداتوری به تمسخر گرفته می‎شود.

فارس: الان مشکل این است که مثلاً یک زن و شوهر هم یک حزب زده‌اند.

حکیمی‌پور:  باید قانون احزاب جدید، مشکل را حل کند، بنده معتقدم احزاب بعد از ظهری به درد کشور نمی‌خورند، احزاب انتخاباتی و فامیلی مشکلی از کشور حل نمی‌کنند.

فارس:  اخیراً در فضای سیاسی کشور تشکلی به اسم ندا شکل گرفته است که خود را نسل دوم اصلاحات و مخالف تند‌روی‌های نسل اول می‌داند، ارزیابی شما از این قضیه به عنوان فعال اصلاح‌طلب چیست؟

حکیمی‌پور: من ارزیابی‌ام مثبت است؛ بالاخره هر تشکل و هر نهاد مدنی که شکل بگیرد، به شفاف سازی و پویایی فضای سیاسی کمک می‌کند اما باید هر حزبی برای فلسفه وجودی خودش یک تعریفی داشته باشد. به نظر من یک تشکلی که آن را جوان‌ها سازماندهی کنند و آموزش بدهند، یک امر مبارکی است اما شکل گیری به این صورت باشد که کل قبلی‌ها نفی شوند و برای اثبات خودمان بخواهیم دیگران را نفی‌کنیم این ادبیات درست نیست.

فارس: شما خودتان با این تشکل تعامل داشتید؟

حکیمی‌پور: من نه، فقط شنیده‌ام و عمدتاً بیشتر جوانان هستند و دارند در قالب یک تشکلی به نام نسل دوم اصلاحات فعالیت‌ می‌کنند و آقای صادق خرازی هم بیشتر با آن ها کار می کند.

 

*تشکیل حزب ندا را به فال نیک می‌گیرم

فارس: طبق همین شنیده ها و اخباری که خودتان دارید ارزیابی‌تان از تشکل ندا چیست؟

حکیمی‌پور: من کلاً آدم خوش بینی هستم و این را به فال نیک می گیرم اما واقعیت توصیه‌ام این است که مشکل جامعه سیاسی ما این است که حرف زیاد می‌زنیم ولی کم عمل می‌کنیم.

معتقدم هر تشکل دارد شکل می گیرد بیشتر باید به عمل بپردازد و  کار تبلیغاتی نکند. من اینها را جزء جریانات اصلاحات می‌دانیم که بالاخره دوست دارند با نقد گذشته یک افق هایی برای آینده ترسیم کنند که این اشکالی ندارد.

فارس: به بحث عمل گرایی اشاره کردید، حزب اراده ملت در این عرصه چه کارهایی انجام داده است؟

حکیمی‌پور:  ما یک حزبی هستیم که مشی‌مان مشی صبر و استمرار است یعنی عجله و شتاب در کار نداریم، ما حزبی هستیم که بعد از قطعنامه 598 در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شکل گرفت و اکثرشان بچه های جبهه و جنگ بودند و به صورت تدریجی کار را شروع کردیم، بیشتر کار ما کار آموزش و پرورش نیروهایمان است.

فارس : وظیفه کلی احزاب کادرسازی و آموزش است، با توجه به این مقطع زمانی که خودتان اشاره کردید بعد از قطع نامه تاکنون بالاخره با صبر و حوصله کار پیش رفته است در عرصه عمل چه ظهور و بروزی داشته است؟

حکیمی‌پور: ما در جریانات اصلاحات فعالیت می کنیم و در واقع یکی از احزاب اصلاح طلب هستیم که کنگره‌هایمان را مرتب برگزار کرده‌ایم و درصدد گسترش در سراسر کشور هستیم و تقریباً 23 استان نیرو داریم؛ ما به دنبال این هستیم که انشاالله در حد خودمان در انتخابات آینده در چارچوب جریان اصلاحات نقش آفرینی مثبتی داشته باشیم و ضمن این که مواضع مستقل خودمان را داریم به عنوان یک حزب سیاسی قدرتمندانه در چارچوب سیاست کلی جریان اصلاحات فعالیت می کنیم.

فارس:  درست است این صحبت‌ها که فرمودید در محدوده حزب اراده ملت بود اما عملگرایی که شما هم اشاره داشتید و بنده هم مد نظرم بود در سطح کشور است که تا به حال اراده ملت برای کشور و مردم چه سود و منفعتی داشته است؟

حکیمی‌پور: ببینید ما هنوز یک حزب جوان هستیم.

فارس: با توجه به آن سابقه ای که خودتان درباره حزب اشاره کردید تا الان حزب جوان بوده است؟

حکیمی‌پور: بله؛‌ ما هدفمان این است که فرهنگ کار جمعی را در حدی که می‎توانیم در درون خودمان تمرین و نهادینه کنیم.

فارس: چقدر جذب کردید؟

حکیمی‌پور:  کاملاً نمیگویم مطلوب مطلوب است، بالاخره ما توانستیم با شرایط و اقتضائات و امکاناتی که داشتیم نیروهای جوانی جذب کنیم که در طول این سال‌ها در حزب مانده‌اند و در حزب آموزش دیدند و در کنار ما هستند، البته ما در حال تجهیز هستیم اما این که مثلاً در عرصه که ما چه کاری کرده باشیم نه به ما میدان داده شده نه امکاناتی؛ اما ما آماده‌ کمک به دولت آقای روحانی هستیم، ولی طلبکار نیستیم که بگوییم چرا به ما وسیله و جایگاه ندادید.

فارس: در این دولت داده نشده است؟

حکیمی‌پور: بالاخره به عنوان حزب ما اعلام آمادگی کردیم، اما استقبالی نشد و ناراحت هم نشدیم.

فارس: این به ساختار دولت ها برمی گردد.

حکیمی‌پور:  بله در کشور ما دولت حزبی و مجلس حزبی جا نیفتاده است، ما باید تکلیفمان را معلوم کنیم نظام جمهوری اسلامی یک ساختاری دارد یک هنجاری دارد ارزش ها و قانون اساسی وجود دارد، باید ببینیم مثلاً کشوری که تک حزبی موفق است کجاست کشور چند حزبی موفق کجاست این‌هایی که از نظر فرهنگی به ما نزدیک‌اند، باید ببینیم تجربه‌شان چه بوده است بعد این تجارب را در چهارچوب خودمان پر می‎کنیم.

*دولت نمی‌خواهد در بازگشایی خانه احزاب دخالت مستقیم کند

فارس:‌با توجه به جلسه ای که با آقای روحانی داشتید در این خصوص توصیه ای به ایشان داشتید؟

حکیمی‌پور:  آقای روحانی کلاً رویکردشان برای توسعه سیاسی مثبت است کما اینکه وزیر کشور آقای روحانی دو بار با فعالان احزاب جلسه طولانی داشتند و درصددند که کمک کنند تا گشایشی شود و اعلام آمادگی هم کردند، طبیعتاً دولت نمی‌خواهد دخالت مستقیم کند چراکه وظیفه دولت حمایت و هدایت است.

فارس:  سوالم این است احزاب مختلفی مثل دولتی که شما فرمودید و کار پرورش انجام داده است در آن جلسه ای که با آقای روحانی داشتید پیشنهاد دادید که بالاخره از این ظرفیت ها استفاده کنند؟

حکیمی‌پور: ما با آقای روحانی جلسه حزبی نداشتیم ما در واقع کتباً تبریک گفتیم موفقیت آقای روحانی را، و در همان تبریک هم گفتیم آمادگی کمک به دولت را داریم.

فارس: حالا ارتباطات حزب خودتان را با دولت چه طور ارزیابی می‌کنید؟

حکیمی‌پور: ما از دولت  کماکان حمایت می‌کنیم و واقعاً امیدواریم که هم در عرصه سیاست داخلی و هم سیاست خارجی  موفق شود و به هدف‌هایش برسد، ارزیابی عملکرد یک سال گذشته دولت  را علی‌رغم همه مشکلات  و تنگناها مثبت می‌دانیم.

فارس: الان تعامل‌تان چطور است با دولت چطور است، تعامل دارید؟

ما تعامل هدفمند و تعریف شده نداریم.

فارس: با کدام یک اعضای دولت بیشتر ارتباط دارید؟

اصلاً ارتباط تعریف شده ای نیست. ما بالاخره به عنوان یک تشکل سیاسی کار خودمان را داریم می‌کنیم، دولت هم دارد کار خودش را می کند، نیاز باشد درباره  موضوعی به کسی اطلاع بدهیم، منتقل می‌کنیم.

فارس: مثلا در روز رونمایی از لوگوی حزب متبوعتان از آقای یونسی دعوت کرده بودید. آیا ملاک خاصی برای این دعوت وجود داشت؟

حکیمی‌پور: خیر. ببینید بالاخره آدم تعدادی مهمان برای کنگره دعوت می‌کند.

فارس: رابطه صمیمی‌تری با آقای یونسی داشتید یا مسئله دیگری بود؟

خیر. ما معمولاً به همه دوستان دعوت‌نامه داده بودیم عده‌ای توانستند بیایند، عده ای عذر خواهی کردند و نتوانستند بیایند. در آن جمعی که حضور داشتند از چند نفر خواهش کردیم که در مراسم شرکت کنند و کمک کنند به رونمایی لوگو که  فرزند شهیدی هم در رونمایی حضور داشت و همچنین چند نفر از شخصیت‌ها نیز  بودند. آن تصمیمات فی المجلس بود.

فارس:‌ یکی دو سال پیش هم آقای روحانی در  کنگره حزب اراده ملت سخنرانی کردند.

بله. آقای روحانی در کنگره بهمن 91 ما  سخنران اصلی بودند. ما آقای روحانی را به عنوان یک شخصیت ملی دعوت کرده بودیم، تشریف آوردند و در کنگره ما صحبت کردند ضمن اینکه کاندیداتوری وی تقریباً مطرح بود و بعد از آن جدی شد. اما همانطوری که  عرض کردم ما ارتباط  تعریف شده‌ای با ایشان نداریم.

فارس: فکر نمی‌کنید یکی از ضعف‌ها همین باشد که نسبت به ارتباط با  قوای سه گانه تعریف مشخصی صورت نگرفته است و احزابی مانند شما  که  کنگره منظم داشته و  شورای مرکزی مشخصی دارند  ارتباط تعریف شده‌ای با دولت ندارند؟

بله این‌ ارتباط‎ها در کشور ما ضعف است. به خاطر این که هر دولتی که سر کار می‌آید می‌گوید من به هیچ حزبی وابسته نیستم و این پدیده باید در کشور ما تمام شود. باید معلوم شود یک دولتی که شکل می‌گیرد جایگاه، مبنا و خاستگاه سیاسی و سازمانی‌اش کجاست . باید مشخص شود دولت ائتلافی است یا حزبی. چرا؟ برای این که عملکردها شفاف باشد و پاسخگویی هم شفاف باشد ، به دلیل اینکه در مملکت نظام انتخاباتی و نظام حزبی کامل جا نیفتاده است این ضعف را داریم و من امیدوارم که بعد از این ما شاهد شکل‌گیری دولت‌های حزبی در کشور  باشیم  که بدانیم این‌ها جایگاه دارند و اهدافشان را مردم بدانند و  بر اساس اهداف و برنامه‎ها پاسخگو باشند.

فارس: شما  به عنوان یک حزب پیشرو  در کشور مطرح هستید. چرا این تعامل تعریف شده را با دولت برای خودتان طراحی نکردید؟

ببینید وظیفه ما در واقع اعلام آمادگی است. بیش از آن(هر حرکتی) دیگر طلبکاری تلقی می‌شود . ما چنین روحیه‌ای نداریم. ما به عنوان حزبی که سراسری هستیم و کادرهای جوان، تحصیل کرده و صاحب صلاحیت آماده کار داریم، می‌گوییم که می‌توانید به ما تکیه کنید و از نیروها و طرح‎های ما استفاده کنید ، بنابراین باید از ما بخواهند و خواسته دو طرفه باشد.

*یعنی تا الان نخواسته‌اند؟

ما  هم در دوره اصلاحات، هم در دوره بعد از اصلاحات و هم در دوره فعلی آماده بوده و هستیم. ما خودمان را به عنوان یک سرمایه کوچک برای کشور و  نظام در حد توان محدود خودمان  می‎دانیم. حالا این پتانسیل و سرمایه چه طور استفاده شود مطلب دیگری. باید گفت بله ما آمادگی داریم و  عجله ای هم نیست .

ما بالاخره تلاش می‌کنیم دوستانمان در مجلس، شورا و در جاهای دیگر قرار بگیرند. به هر حال نیروهای ما بی‌کار نیستند و در جایگاهی مشغول هستند و آنجا دارند انجام وظیفه می کنند. اما اینکه به عنوان یک تشکیلات سراسری یک ماموریتی را از ما بخواهند انجام بدهیم این آمادگی برای کمک به دولت  هست و اعلام هم کردیم می توانیم در بخش‌هایی کمک کنیم. این را دیگر از ما باید بخواهند. می دانید یک حالتی هست که آدم بخواهد اصرار کند خدایی نکرده یک تلقی دیگری می‌شود که بگویند حالا شما در انتخابات بودید و کار کردید حالا از ما طلب کارید. ما واقعا چنین روحیه‌ای نداریم.

فارس: سوال دیگری که از حضورتان دارم بحث رویکرد حزبی  دولت یازدهم است. فکر می کنید ساز و کار فعالیت  احزاب که در  دولت آقای روحانی تصریح شده است چگونه است؟

در همان جلسه مشترک با دبیران کل احزاب وزیر کشور  قولی به ما دادند.  چون من یک گله کردم که اخذ مجوز دفاتر استان‎ها طول می کشد، قول دادند که 2 ماهه پاسخ استعلام‌ها را بدهند. خیلی خبر خوبی بود اگر انشا الله این اتفاق بیفتد.

اگر روند اخذ مجوز شعبات استان‎ها و شهرستان‎ها  به 2 ماه برسد به احزابی که پتانسیل گسترش سراسری دارند کمک می‌کند  سریع بتوانند در چارچوب قانون تکثیر پیدا کنند. مثلاً ما در استان ها نیرو داریم. وقتی  درخواست مجوز می‌شود  فرمانداری استعلام می‌کند و  این یک سیر قانونی دارد. اگر  کمک کنند این سیر قانونی کوتاه شود، فعالیت  احزاب و شعبات آن‌ها  تسریع می شود و  خوشبختانه ما داریم می بینیم که  این مسئله صورت گرفته است.در دولت یازدهم می بینیم به کار سرعت می دهند و یک گشایشی شده است.

فارس: حالا باتوجه به فعالیت حزبی و کادرسازی که  برای مجلس آینده گفتید. ارزیابی‌تان از ترکیب مجلس آینده چیست؟

فکر می کنم مجلس آینده یک مجلس تعادلی از معتدلین دو جناح خواهد بود. یعنی یک حالتی است که در واقع برآیند مجلس آینده برآیند متعادلی شبیه همان که در شورای شهر داریم خواهد بود.

فارس:‌ شورای شهر را اعضای متعادل می دانید؟

در واقع یک تعادلی هم در  اعضا و هم وزن‌ها وجود دارد. این تقریباً یک تجربه خوبی بود و انشاالله تا آخر هم این تجربه ادامه پیدا کند. من فکر می‌کنم مجلس آینده هم بالاخره  ترکیبی است که در  آنجا مشی اعتدال و برخورد عاقلانه بر مسائل غلبه خواهد  داشت، یعنی ما مجلس آرامی خواهیم داشت.

فارس:‌ شما با توجه به برخوردهایی که با که با خانم راستگو شد معتقدید که شورای شهر اعتدال و تعادل  داشت؟

من نمی‌خواهم وارد بحث شورای شهر شوم اما اصلا در شورای شهر برخوردی با خانوم راستگو نشد.

فارس: بالاخره مسائلی وجود داشت.

مسائل خانم راستگو در بیرون با حزبش بود.

فارس: اما مواردی را خود خانوم راستگو اعلام کردند و  آقای مسجد جامعی مطرح کردند یا دیگر دوستان اشاره کردند.

خیر، آن‌ قضایا خوشبختانه سریع جمع شد. بالاخره می‌خواستند  شورای شهر را به حاشیه  ببرند،  ولی با تدبیر  آقای مسجد جامعی و  خود اعضای شورای ما وارد این حاشیه ها نشدیم و سریع جمع شد. در بیرون مسائل زیاد مطرح شد اما داخل شورا خیر.

فارس: اما شما فرمودید که شورای شهر تعادل  داشت.

شورای شهر یک رویکرد اخلاقی دارد. کنش و ارتباطات و اداره جلسات واقعاً اخلاق مدارانه است و برخوردها برخورد کارشناسی است و تلاش هم شده است که به هیچ وجه در حاشیه‌ها نرویم و به کارمان بپردازیم، برای اینکه  حاشیه آفت است  و واقعاً فرصت ما را می‌گیرد .در این یک سال اول دوره هم که این اتفاقات افتاد خوشبختانه سریع شورا جمع کرد و نگذاشت ادامه پیدا کند.

فارس: برای مجلس شورای اسلامی نامزد می‌شوید؟

فعلاً وظیفه من این است که در شورای شهر به وظیفه‌ام بپردازم. اما در واقع تصمیمات ما فردی نیست، ما براساس  مصالح و براساس ارزیابی‌هایی که صورت می گیرد در خصوص رویکرد کلان مجموعه‌مان تصمیم‌گیری می‌کنیم.

فارس: شورای هماهنگی اصلاحات را می‌گویید یا حزب خودتان را؟

نه فقط شورای هماهنگی. حزب ما هم می‌نشیند تصمیم‌گیری می‎کند و در شورای هماهنگی همسویی‌هایی ایجاد می‌شود. در واقع ما تابع تصمیم جمعی هستیم و فردی تصمیم نمی‌گیریم ولی شخصاً خودم علاقه دارم در خود شورا به وظیفه‌ام عمل کنم اما در زمان تصمیم‎گیری برای مجلس تابع تصمیم جمعی هستم.

*اصلاح‌طلبان در مجلس آینده یک لیست می‌دهند

فارس: برنامه‌تان این است که هر حزب لیست مستقل بدهد یا شورای هماهنگی لیست بدهد؟

خیر، اصلاح‌طلبان مسلماً در مجلس آینده یک صدا و یک لیست خواهند داشت.

فارس: بحث شورای هماهنگی اصلاحات شد. ارزیابی فعلی‌تان از جریان اصلاحات چیست؟

جریان اصلاحات با توجه به تجاربی که از گذشته داشته است و با  ارزیابی که از خودش  در این سال‌ها داشته است، داریم به یک رویکرد نتیجه محور می‌رسیم و من فکر می‌کنم جریان اصلاحات روز به روز دارد منطقی‌تر و واقع بینانه‌تر با مسائل روبرو می‌شود.

فارس: تعریف شما از اعتدال و تعادل چیست؟

اعتدال یعنی در چارچوب هنجارهای موجود و قانون، رفتارمان را سامان بدهیم. در واقع افراط و عبور از مرزها، عبور از خطوط قرمز  و عبور از قانون در موضع گیری ها پیش نیاید  و در مرکز رفتار معطوف به نتیجه، رفتار معطوف مصالح جامعه و منافع ملی باشد.

*اصلاحات در عمل آدم کم دارد

فارس: در شرایط فعلی با توجه به اشرافی که در حوزه اصلاحات دارید،  شما آقای حجاریان، امین‌زاده و تاجیک و یا  کدام یک از این دوستان را تئوریسین اصلاحات می‌دانید؟

همه ماشاالله تئوریسین هستند. ما یک مقدار در عمل آدم کم داریم. تئوریسین زیاد است. مشکل کشور ما تئوری نیست عمل است.

فارس: حالا در همین حوزه اصلاحات تئوری نظر پردازی کدامیک بیشتر مورد توجه شما بود؟

ما چنین  چیزی نداریم که  مثلاً یک نفر تئوری پردازی کند و بقیه هم قبول کنند، این شکلی نیست. در جریان  اصلاحات یک ساختار گروهی داریم  که همان احزاب اصلاح طلب شناسنامه دار  و  مجوز دارند که در قالب شورای هماهنگی کار می کنند. یک ساختاری هم داریم که شامل اشخاص  حقیقی می‎شود و در قالب شورای مشورتی تحت مسئولیت آقای خاتمی کار میکنند. جمع‎های دیگری هم هست خب این جاها دیگر بحث‌ها صورت می گیرد،همفکری شکل می‎گیرد. روی دستورات مشخص همفکری می کنند و به یک نتیجه ای می رسند و عمل می شود. اینکه یک عده وظیفه‎شان تئوری‌پردازی باشد، یک عده هم عمل باشد چنین چیزهایی نیست و لذا من معتقدم جریان اصلاحات  به لحاظ گفتمانی و به لحاظ عملکردی و به لحاظ ساختاری خودش را بازتولید و بازنگری می کند، به قول معروف بازسازی و بروز می‌کند.

جریان اصلاحات پویا است، جریان راکدی نیست. در واقع دائماً باید در درونش  نقد باشد تا بتواند به جلو برود.  ما ساختارمان یک ساختار واقعاً از پایین است، از بالا نیست و باید همه نظر بدهند.  این طور نیست که 3 نفر 4 نفر بنشینند نظر بدهند بقیه هم بگویند چشم. با اغنا و توجیه است که تصمیم‌سازی صورت می‌گیرد. در نتیجه اینجا بالاخره نظرات مختلف مطرح می‌شود، تئوری‌ها و راهکارهای  مختلف مطرح شده و به بحث گذاشته می‌شود. نهایتاً آن خرد جمعی می‌گوید که باید در انتخابات چه کار کنیم، لیست‌ها چه طور بسته شود، ساز و کارها و شیوه نامه‌ها چه طور باشد. لذا من احساس می کنم که جمع اصلاحات از این لحاظ نسبت به جریان اصولگرا دستش بازتر است.

فارس: یعنی از 12 سال گذشته تاکنون تئوریسین نداشته‌اید؟

اصلاً هیچ وقت این جوری نبوده است.

فارس: اما در رسانه‌های جریان اصلاحات از آقای تاجیک، حجاریان و حتی امین زاده به عنوان تئوریسین یاد می‌شود.

ببینید عده‌ای هستند در جمع اصلاحات که  طبیعتاً این آمار را بیشتر هم می‌شود کرد. این‌ها به لحاظ صلاحیت‌ها، مطالعات و تحصیلات آکادمیکی که داشته‌اند ممکن است که در عرصه نظر کار کرده باشند و وقت گذاشته باشند و تولیدات داشته باشند خب این طبیعی است. اما این تقسیم مسئولیت را داخل اصلاحات نداریم که یک عده نظریه‌پردازی کنند

فارس: نظر کدامیک از این سه نفر برای حزب اراده ملت یا شورای هماهنگی اصلاحات ارجح تر است؟

ما از همه ایده و نظرها استفاده می کنیم.

فارس: اگر در یک موضوعی سه نظر مخالف باشد به نظر کدامشان عمل می کنید؟

ما برای خودمان کم نداریم از این کسانی که برایمان  نظریه‌پردازی کنند. ما از همه نظرات استفاده می‌کنیم ولی نظر خودمان برای ما  ملاک عمل است. بالاخره بچه‌های خود ما  آدم‌هایی هستند که تحصیلات آکادمیک دارند، در مسائل سیاسی، اقتصادی نظر دارند و از آن‌ها استفاده می‌کنیم،  طبیعی است آن ها هم از نظرات دیگران استفاده می کنند.

*یعنی دیدگاه آن ها برای خودشان است و نسخه ای برای احزاب نیست؟

نظر کسی برای ما حجت نیست. ما از نظرات همدیگر استفاده می کنیم، برای ما محترم هستند ولی خودمان تصمیم می‌گیریم که چه نظری خوب است و چه طور باید عمل کنیم.

فارس: بحث شورای هماهنگی اصلاحات به میان آمد. می‎خواستم ببینم الان با آقای عارف ارتباطی دارید یا خیر؟ برای انتخابات مجلس رایزنی داشته اید؟

آقای عارف را یکی از شخصیت‌های ارزشمند جریان  اصلاحات می‌دانیم و بالاخره واقعاً نقش و  کار ویژه خودشان دارند اما به لحاظ ارتباط تعریف شده سیستماتیک و ارگانیک، ما ارتباط خاصی را نداریم .

فارس: بعد از کناره گیری ایشان از انتخابات ریاست جمهوری با ایشان ارتباط برقرار کردید نکردید؟ دیداری داشتید؟

چرا بنده دیدار داشته ام اما با صفت حزبی خیر. خدمتشان رفتیم و دیدار کردیم ولی به عنوان حزب اراده ملت ما ارتباطی نداشته‌ایم.

فارس: در خصوص دلخوری‌هایی که داشتند، در همین دیدارهای دوستانه دلجویی کردید از ایشان ؟

از من دلخوری داشتند؟

فارس: از جریان اصلاحات و وعده هایی که به وی داده بودند و عمل نکردند.

من احساس نکردم که آقای عارف دلخور باشند.

فارس: اما خودشان و همسرشان رسما صحبت کردند و اعلام دلخوری کردند.

از اصلاح‌طلبان دلخورند؟

فارس: اینکه به نفع آقای روحانی کنار کشیدند را  مورد انتقاد قرار دادند.

منظور روش کناره گیری است؟  خب ببینید بالاخره  واقعاً در جزئیات نیستم .ولی آقای عارف با کار بزرگی که انجام داد در تاریخ می‌ماند، فکر نمی‌کنم اهل گله گذاری باشند.

*عارف توقع دلجویی اصلاح‌طلبان را ندارد

فارس: اخیرا روزنامه‌های اصلاح‌طلب بعد از اینکه آقای ناطق نوری اعلام کرد در انتخابات مجلس آینده حضور نخواهد داشت، دلجویی از آقای عارف را شروع کرده اند.

آقای عارف را شخصیتی بزرگ‌تر از این می‌دانم که اصلاً محتاج این دلجویی‌ها باشند. من فکر نکنم آقای عارف اصلاً توقع چنین بحث‌هایی را داشته باشد. وظیفه همه است که جایگاه ایشان را بدانند.

فارس: جبهه اصولگرایان بعد از کناره گیری آقای حداد  مراسم تقدیری برای ایشان برگزار کرد . مثلاً شورای هماهنگی اصلاحات از آقای عارف تقدیری کرد؟

بله ما خدمتشان رفتیم و جلسه گذاشتیم. در قالب شورای هماهنگی دیدار داشتیم  و بخاطر کار بزرگی که انجام دادند تقدیر و تشکر کردیم.

فارس: اما در حال حاضر آقای عارف جدا  از آقایان هاشمی،خاتمی و ناطق نوری برنامه‌های خود را برای انتخابات مجلس جلو می‌برد. همین نکته نشانه دلخوری وی از جریان اصلاحات و بزرگان آن نیست؟

خیر، اینطور نیست. اولاً که من واقعاً به مسائل موردی و شخصی درباره اشخاص  ورود نمی کنم. ولی در کلیت آقای عارف به عنوان یک وزنه معتبر در جریان اصلاحات همواره در کنار جریان اصلاحات بوده اند و خواهند بود و ایشان یکی از چهره‌های اثر گذار جریان اصلاحات بوده، هستند و خواهند بود.

باید بالاخره با ساماندهی فعالیت‌هایمان کاری کنیم که غیر از شخصیت‌های حقوقی شخصیت‌های حقیقی هم تعریف شوند و  این نکته  را جریان اصلاحات باید مد نظر قرار بدهد که ساماندهی جریان اصلاحات شامل جریانات حقوقی و حقیقی شود هر چند احزاب و تشکل‌ها به عنوان کنشگران اصلی عرصه سیاست  دارای جایگاه ویژه و وزن خاصی هستند.

فارس: به هر حال وعده‌هایی مانند معاون اولی دولت یازدهم به آقای عارف داده شده بود و با توجه به دلخوری‌هایی که وی دارد آیا اصلاح طلبان سرلیستی او را برای انتخابات می پذیرند؟

سوال شما یک سال زود مطرح شده است.

فارس: مصداقی نمی‌خواهیم ورود کنید. آقای عارف به نفع آقای روحانی کنار کشید و هزینه‌های زیادی داد.

اساساً ساز و کاری که اصلاح‌طلبان برای بستن لیست دارند، ساز و کاری است که  استارت آن نزدیک به انتخابات خورده می‌شود.

فارس: محوریت آقای عارف چگونه است؟

 به هر صورت آقای عارف جایگاه ویژه خودشان را در جریان اصلاحات دارند. بنده به عنوان یک شهروند ایرانی خیلی خوشحال می شوم آقای عارف را  در مجلس و در جایگاه قانونگذاری ببینم. ایشان خیلی موثر خواهند بود اما اینکه لیست اصلاح طلبان چگونه بسته می‌شود و شعارمان چه خواهند بود واقعاً یک سال زود است.

فارس: آقای عطریانفر اخیرا در مصاحبه‌ای تاکید کرده که اصلاح‌طلبان باید از آقای لاریجانی حمایت کنند، آیا این مسئله به نوعی دور زدن جدید آقای عارف نیست؟

همه این موارد بارش ذهنی افراد است. همه ما نظرات مختلف داریم و چیز خوبی هم هست. این‌ها دیدگاه افراد است و کاملاً هم محترم است اما اینکه دیدگاه اصلاح طلبان چه خواهد بود باید به زمانش باید باشد. رویکرد ما این است که بالاخره جریان معتدل اصولگرا رقیب ما در انتخابات نیستند و می توانیم با آن‌ها همگرایی داشته باشیم.

فارس: یعنی مصداق این جریان را  آقای لاریجانی می‌دانید؟

آقای لاریجانی بسیار انسان اصولگرا و منطقی است.
فارس: استراتژی اصلاح طلبان  در این میان چیست؟

قرار نیست که ما این جا لو بدهیم. پیش خودمان باید محفوظ بماند.

فارس:‌به خاطر جبهه پایداری به آقای لاریجانی نزدیک نشده اید؟

ما به هیچ کس نزدیک نشده‌ایم، دیگران هستند که دارند به ما نزدیک می شوند. ما داریم راه خودمان را می‌رویم ولی به مرور بعضی از مجموعه‌ می‌رسند به اینکه به هر صورت جریان اصلاحات حرف هایش در چارچوب منافع ملی بوده است و اصلاح طلبی یک مشی است در درون نظام .یک مشی دلسوزانه است و همگی دغدغه نظام دارند. یک مقداری فاصله ها برداشته شده است و گذر ایام باعث شده است که این فاصله ها کم شود، ما می بینیم که الان بالای 90 درصد  در شورای شهر، نظرات ما با دوستان  یکی است. آیا  می ارزد ما بر سر این 7،8 درصد گارد بگیریم؟

فارس: بحث انتخابات مجلس شد. اخیرا آقای فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران بیان کرده‌اند که آقای ابراهیم یزدی و نهضت آزادی‌ها مانند انتخابات 84 شورای مشورتی را مرکب از آقای هاشمی، خاتمی و سیدحسن خمینی پیشنهاد کرده اند. می‌خواستیم ارزیابی‌تان را از نهضت آزادی و عملکردشان بدانیم.

ببینید آن‌ها عملاً الان فعالیتی ندارند. اگر کاری می خواهند بکنند در حد همین نظریه است. یعنی دارند اظهار نظر می کنند، اظهار نظر هم در نظام جمهوری اسلامی خلاف نیست، جرم نیست. آن ها به عنوان یک شهروند ایرانی بالاخره در این کشور زندگی می‌کنند و حق و حقوق شهروندی دارند و در خصوص یک موضوعی اظهارنظر می‌کنند که مثلا  این بشود بهتر است. به نظر من در همین حد است اما این که این نظریات بیاید بشود مشی عمل جریان اصلاح طلب اینطور نیست.

فارس: البته فقط تئوری‌پردازی نیست. در اکثر کنگره‌های احزاب اصلاح‌طلب، آقای ابراهیم یزدی به عنوان دبیرکل نهضت آزادی حضور پررنگی دارند.

عرض کردم که الان فعال نیستند.

فارس: در دیدار اخیرتان با آقای عبدالله نوری هم آقای یزدی بودند، درست است؟

دیدار عید بود و مسئله خاصی نبود. مثلاً شما می روید عید دیدنی می بینید 10 نفر هم آنجا هستند. هیچ تصمیمی پشت آن نیست؛ حتی من خیلی‌ها را نمی‌شناختم.

*خلط مبحث صورت نگیرد بحثم عید دیدنی نیست. بحث کنگره‌های رسمی احزاب اصلاح‌طلب است که آقای ابراهیم یزدی حضور داشتند و سخنرانی کردند. این را فقط تئوری‌پردازی می‌دانید؟

این‌ها بالاخره همان جریان ندا (اشاره به جوانانی که تشکل نواصلاح‌طلب ندا را تشکیل داده اند) هستند. جوان ها بالاخره یک مقدار تند هستند، چکار کنیم؟ ! کل بچه‎های ندا بچه‌های شاخه دانشجویی جوانان حزب اسلامی کار هستند،  می‌دانید اینها جوان هستند و مطالبات و حرف‎های خاص خودشان را دارند.

 

*مسئله حقوقی‌ نهضت آزادی باید حل و فصل شود

فارس: با توجه به موضع‌گیری که حضرت امام(ره) در مورد نهضت آزادی دارند و حضور آزادانه ای که اعضای این جبهه درون دولت دارند، می‌خواستیم فقط نظرتان را بدانیم.

ببینید بحث نهضت آزادی بالاخره سیر حقوقی خودش را دارد. بارها حرف زده شده و باید به قول معروف آن مسئله حقوقی‌اش حل و فصل شود.

فارس: مسئله حقوقی ندارد، اجازه فعالیت سیاسی ندارند!

خیر، می‌دانم.  این ها بر اساس آن نامه و  صحبتی که آقای محتشمی پور از قول امام کردند، غیر قانونی اعلام شدند. منتهی بعداً اینها گفتند که قضیه اینجوری بود و روی نامه حرف درآوردند. حرف ما  قانون است، ما حرف غیرقانونی نداریم. اگر از نظر قانون، قانونی هستند باید کار کنند و  اگر غیرقانونی هستند نباید کار کنند.

فارس: بر اساس نامه حضرت امام(ره) و قانون حق فعالیت سیاسی ندارند.

ما کاملا تابع قانون هستیم. من به عنوان فعال سیاسی واقعاً دوست دارم همه جریانات درون نظام امکان فعالیت سیاسی داشته باشند.

فارس: شما نهضت آزادی را درون نظام تعریف می‌کنید؟

نظر بنده کلاً نظر قانون است، مرجع قانونی کمیسیون ماده 10 احزاب است و نظر آن‌ها برای ما حجت است. بگویند یک تشکلی غیرقانونی است، غیرقانونی است. بگویند قانونی است، قانونی است و  من تابع قانون هستم.

فارس: ما هم تابع قانون هستیم پس با تعریف قاطع و صریحی که شما از قانون دارید عملا نهضت آزادی نباید فعالیت داشته باشد؟

اطلاعیه نداده‌اند، کنگره برگزار نکرده‌اند و فعالیتی ندارند. در کشور موجودند و باید  رفت و آمد بکنند. این کار را هم نکنند؟

*قانون تکلیف نهضت ‌آزادی را مشخص کرده است

فارس: اگر بخواهند فعالیت داشته باشند چطور؟

آن‌وقت مراجع قانونی وظیفه دارند که اگر نباید فعالیت کنند جلوی آن‌ها را بگیرند. ما چه کاره‌ایم این وسط؟ من دارم می‌گویم به عنوان یک شهروند ایرانی اینها بالاخره می‌توانند جاهایی که دعوت دارند بروند یا نروند و خودشان می‌دانند. خب بیایند در روزنامه به نام خودشان مقاله بنویسند اما قانون تکلیف عنوان نهضت ‌آزادی را مشخص کرده است.

*بهزاد نبوی گفت قالیباف را اذیت نکنید

فارس: با آقای بهزاد نبوی هم دیداری  داشتید، ماجرای  این دیدار چه بود و چه مباحثی مطرح شد؟

دیدار خاصی نبود. بالاخره بهزاد از زندان آمده بود و بعضی از جوانان ما دوست داشتند به عیادتشان بروند. در واقع چون مریض بود رفتند عیادت کردند و  آقای نبوی هم همه را دعوت به آرامش کردند.

فارس: بحث خاصی نبود؟

خیر، کلا حرفشان دعوت به آرامش، کمک به کشور و  به نظام بود.  بعد تا ما را دیدند گفتند  آقای قالیباف را خیلی اذیت نکنید (خنده). حرف خاصی نبود و جنبه عیادت داشت.

فارس: آقای حکیمی‌پور چند وقتی است بحث روزنامه را مطرح کرده‌اید، قصد دارید روزنامه هم منتشر کنید؟

بله. ما قبلا مجوز یک روزنامه را در سال 80  داشتیم که  به عنوان روزنامه اصلاحات بود. تقریباً همزمان با روزنامه مردم‌سالاری به ما مجوز دادند اما چون فعالیت‌های ما یک مقدار محدود شد ما مجوز را دنبال نکردیم.  یا باید دنبال مجوز را بگیریم یا به اسم دیگر  از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز داریم اما روزنامه را در نیاورده ایم.  حالا می خواهیم مجوز را احیا کنیم.

فارس: این روزنامه به عنوان ارگان حاما استفاده کنید یا چیز دیگری؟

بله یا باید آن را بگیریم به عنوان ارگان‌مان یا یکی از نشریاتی که برای بچه های خودمان است این را سراسری کنیم  بعنوان ارگان غیر رسمی نه رسمی که دیدگاهمان در آن جا منعکس شود

فارس: پس به دنبال ارگان رسمی نیستید؟

خیر، فعلاً نیستیم.

فارس: در جلسه ای که اصلاح طلبان با آقای روحانی داشتند این مسئله مطرح شد که دولت به نهاد شوراها توجه کافی ندارد و آقای مسجد جامعی روی این نکته تاکید داشت. شما این مسئله را  قبول دارید؟

واقعیت این است که در آن جلسه نبوده ام.

فارس: شما بی توجهی دولت به نهاد شوراها را قبول دارید؟

من در آن جلسه نبوده‌ام و جزئیات را نمی‌دانم ولی در هر صورت نمی‌گوییم دولت کامل بی نقص است انتقاداتی هم هست قبول هم می‌کنند، بالاخره اگر مشکلی، ضعفی هم داشته باشد گوشزد می‌کنیم که برطرف کنند مشکلی نیست دولت هم استقبال می کند.

فارس: در هفته دولت هستیم. ارزیابی شما از عملکرد دولت در یکسال گذشته چگونه است؟

عملکرد یک ساله دولت را در کل مثبت ارزیابی می‌کنم.

فارس: در عرصه سیاست داخلی و خارجی چطور؟

در داخل به هر صورت توانستند تورم را مهار کنند، بالاخره رشد اقتصادی ما منفی بود و در حال برگشتن و مثبت شدن است  و حتی رشد 5/3 درصد را هم برای امسال پیش بینی کرده اند.

فارس: ارزیابی شما از عملکرد یکساله دولت در حوزه اقتصاد چگونه است؟

فکر می‌کنم دولت مشکل را خوب شناسایی کرده است. سیاست‌ها و مُسکن‌های فوری‌شان خوب عمل کرد. سیاست تشویقی دولت  در گمرکات و  صادرات خوب عمل کرده است. اینکه بالاخره توانستند در بازار نفت ورود پیدا کنیم و ظرفیت تولید را بالا ببریم خوب است. در تنش زدایی خوب عمل کردند و در منطقه بالاخره سیاست ما با همسایه‌ها بهتر شده  و تعاملات بهتر شده و در مجموع احساس می‌کنم  امید و آرامش به جامعه برگشته است و باید قدر آن را ما بدانیم.

مقام معظم رهبری تاکید داشتند که به موفقیت دولت کمک کنیم و این مهم است. در جامعه نباید دائماً  سوهان روی اعصاب مردم کشیده شود، استرس و تنش نباید به  به جامعه پمپاژ شود. جریان افراطی و اصولگراها به این مسئله در هر حال دقت کنند ؛ ما احساس می‌کنیم دائم می خواهند دولت را به حاشیه ببرند و بحث‌های فرسایشی درست کنند اما دیگر اعصاب جامعه این مسائل را نمی کشد. اگر اصولگراهای افراطی می خواهند در عرصه سیاست بمانند بهتر است روش هایشان را اصلاح کنند زیرا این روش جواب نمی‌دهد، این روش یک جور خودزنی است. آقای فرجی دانا را انداختند، اشکالی ندارد ولی خیلی برایشان هزینه شد. این خیلی شادی ندارد یعنی برای خودشان پیروزی تلقی نکنند.

فارس: ارزیابی شما در بحث استیضاح آقای فرجی دانا چیست؟

واقعاً به هزینه آن نمی‌ارزید که این جریان  به آن بپردازد چون جامعه با این رفتار کنار نیامده است.

فارس: منظورتان از جامعه چه کسانی هستند؟

افکار عمومی. مخصوصا افکار عمومی دانشگاه‌ها، یعنی من معتقدم بالاخره ببینید باید برآیند عملکرد کل نظام ما یک برآیند امیدآفرین و همراه با آرامش و ثبات باشد.

فارس: خب اگر عملکرد آقای فرجی دانا خوب بود چرا آقای روحانی از آن حمایت جانانه‌ای نکرد؟ در همان اردبیل هم صحبت جانانه‌ای نکردند و در صحن مجلس هم حاضر نشدند. به همین صورت در شورای عالی انقلاب فرهنگی 3 یا 4 مرتبه  به وی تذکر داده بودند. رتبه علمی ما هم 2 پله پائین‌تر آمده است و به نوعی عملکرد معکوس در کشور داشتیم. آیا شما بازهم معتقدید از  اینکه چوب لای‌چرخ دولت بگذارند شادی صورت گرفته است؟ البته خود آقای روحانی تاکید داشتند نباید از این استیضاح ناراحت شد.

خیر. بالاخره این وظیفه قانونی مجلس است و از این لحاظ حرفی ندارم. من دارم از نظر یک جریان می گویم، بالاخره من می‌توانم به قول معروف یک توصیه هم به رقیبمان کنم، ما دوست داریم رقیب‌مان در صحنه بماند، ما دوست داریم رقیب‌مان ایرادهایش برطرف شود. من دارم می‌گویم این اقدام به هزینه‌اش نمی‌ارزید و اینجا بالاخره عملکرد 9 ماهه برای ارزیابی یک جایی مثل وزارت آموزش عالی خیلی زمان کوتاهی است.

فارس: به عنوان سؤال آخر، شما به بحث اصولگرایان افراطی اشاره داشتید. برخی از افرادی که در عرصه اصلاحات ثابت قدم هستند، معتقدند یکسری از اصلاح طلب‌ها با تندروی‌هایی که داشتند باعث شدند تا به نوعی حماسه دوم خرداد حالا به آن شکلی که باید و شاید جا می‌افتاد جا نیفتاد و این افراد امروز هم در دولت آقای روحانی که با شعار اعتدال آمده است قصد دارند دولت را به حاشیه بکشانند، نظر شما چیست؟

ما در همان دوره اصلاحات نظر خودمان را داده ایم. با هر نوع از  افراط  مخالفیم و  معقتدیم فرصتی را که ملت در اختیار هر جریان می گذارد باید از آن به نفع دولت در پیشبرد اهداف نظام استفاده کرد. افراط گرایی و برخوردهای تند و رادیکال و متشنج کردن فضا و در واقع بالا بردن هزینه‌های کشور از هر جریانی که باشد صحیح نیست.

فارس: آیا به اصلاح‌طلبانی که چنین رفتارهایی می‌کنند تاکنون توصیه‌ای داشته‌اید یا خیر؟

من در جریان اصلاحات نمی‌بینم چنین گرایش‌هایی وجود داشته باشد.  گرایش قالب در اصلاحات الان همین است که گفتم.

فارس: برخی از حرف‌ها بالاخره برای دولت هزینه ایجاد می‌کند.

بله درست است.  بالاخره نباید مطالبات را بالا برد و خواسته‌ها باید  متناسب با توان دولت و کشور باشد.

فارس: به افرادی که سعی می‌کنند مطالبات را بالا ببرند توصیه‌ای داشته‌اید؟

بله. مطالبات را باید در حد مقدورات و توان دولت و نظام تببین کنیم تا توقعات خارج از توان پیش نیاید و هر کسی بخواهد سطح توقعات را بالا ببرد، دولت را تضعیف کرده است و کمکی به دولت نمی‌کند.

فارس: ممنون هستیم.

بنده هم تشکر می‌کنم، انشاالله موفق باشید.

*چکیده این گفت‌وگو را اینجا مطالعه کنید*

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها