امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۲:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126450
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
  مهدی علیزاده زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تاکید بر لزوم شناخت بیشتر کاردرمانی گفت: در دوره‌ای تنها حیات و زنده نگهداشتن مردم ...

  مهدی علیزاده زارعی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، با تاکید بر لزوم شناخت بیشتر کاردرمانی گفت: در دوره‌ای تنها حیات و زنده نگهداشتن مردم اهمیت داشت که این زنده نگهداشتن در حوزه پزشکی است مانند زمان جنگ تحمیلی اما پس از پایان جنگ بحث کیفیت زندگی مطرح شد و شعار «زندگی به هر قیمتی را نمی‌خواهیم» بر سر زبان‌ها افتاد که این خواسته با رشته‌های توانبخشی برآورده می‌شود.

وی افزود: یکی از سؤالاتی که در بین مردم مطرح می‌شود این است که آیا به راستی ناتوانی پایان زندگی است؟ که کار درمانی به این سوال پاسخ منفی می‌دهد چرا که با خدمات این رشته سلامت در هر مقطع می‌تواند برای فرد ایجاد شود یعنی زندگی در بهترین وجه ممکن در کنار معلولیت و ناتوانی.

علیزاده زارعی خاطرنشان کرد: این نگاه کیفیتی به زندگی پیش از این وجود نداشت و پزشک محوری مطرح بود ولی بعدها مشاهده شد که این دید کافی نیست چرا که یک سیستم سلامت نباید فقط افراد را زنده نگاه دارد بلکه باید در کنار زنده بودن به افراد ناتوان هنر زندگی کردن هم آموزش داد.

رئیس انجمن علمی کار درمانی ایران تأکید کرد: فرد مبتلا به معلولیت ذهنی حق زندگی دارد و باید وی را برای زندگی با کیفیت آماده کرد که رشته‌های توانبخشی به ویژه کار درمانی به حل این مشکل و بازگرداندن افراد معلول و ناتوان به جامعه می‌پردازد.

وی افزود: در دو دهه گذشته به علل مختلف در شناساندن خدمات رشته کار درمانی به جامعه ناکام بودیم که این ناکامی ناشی از کم کاری همکاران درمانگر نیست بلکه شاید شناخت جامعه پزشکی از رشته کار درمانی ناچیز بوده است.

علیزاده زارعی افزود: خوشبختانه در دو سال اخیر که انجمن علمی کار درمانی آغاز به کار کرده و شعباتی در استانهای مختلف دایر کرده است و خدمات این رشته در کتاب تعرفه گذاری خدمات ثبت شده است ما را به عنوان متخصصین و حرفه‌ای های سلامت می‌شناسد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها