امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۲:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126462
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز به مناسبت هفته کتاب برگزار شد، با اشاره به تفسیر تبیان که نخستین تفسیر اجتهادی، کلامی شیعه است، اظهار داشت: تبیان توسط شیخ طوسی نوشته شده است که نام کامل آن «التبیان فی تفسیرالقرآن» است.

وی افزود: با همکاری گروهی از دوستانم در حوزه دانشگاهی 6 سال طول کشید تا ترجمه فارسی تبیان به پایان برسد و پیش‌بینی می‌کنیم 5 سال برای ویراستاری آن جهت انتشار به طول خواهد انجامید.

* انتشار فرهنگ‌نامه قرآنی تا سال 94

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان با اشاره به تهیه و انتشار فرهنگ‌نامه قرآنی در آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تا کنون 3 جلد از این فرهنگ‌نامه آماده شده است که در مجموع باید با 10 جلد تکمیل شود که احتمالاً 5 مجلد خواهد بود.

وی افزود: این فرهنگ‌نامه مخصوص دانش‌آموزان دبیرستانی، دانش‌جویان و معلمان است که یک فرهنگ‌نامه مصور و عکس‌دار است؛ در این اثر از میوه‌ها، حیوانات و اشخاص، انسان‌های صالح در قرآن، دعاهای قرآن، عذاب‌ها، وعده‌ها و وعیدها در قرآن و بسیاری مطالب دیگر گنجانده شده است که پیش‌بینی می‌کنیم تمام 10 جلد آن تا سال 94 منتشر شود.

* تهیه فرهنگ‌نامه نهج‌البلاغه برای دانش‌آموزان و معلمان

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه فرهنگ‌نامه نهج‌البلاغه را در 4 جلد منتشر می‌کنیم، تصریح کرد: این فرهنگ‌نامه دایرةالمعارف خلاصه شده از موضوعات مهم در نهج‌البلاغه است که مخصوص دانش‌آموزان دبیرستانی و معلمان است که این کار در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی انجام شده است.

وی افزود: در انتشارات مدرسه ترجمه تفسیر معین را نیز منتشر کرده‌ایم که مخاطبان آن هم دانش‌آموزان دبیرستانی و معلمان هستند.

* تهیه سرود نیایش از دعاهای برگزیده صحیفه سجادیه

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به تهیه سرود نیایش خاطرنشان کرد: این سرود دعاهای برگزیده از صحیفه سجادیه است که شخصاً کار آن را انجام دادم و امیدوارم در سال 95 منتشر شود.

* تهیه دایرةالمعارف تعلیم و تربیت اسلامی

وی با بیان اینکه در آموزش و پرورش نیاز به یک دایرةالمعارف جامع وجود داشت و به سمت تهیه دایرةالمعارف تعلیم و تربیت اسلامی حرکت کردیم، گفت: از زمان وزارت آقای نجفی در آموزش و پرورش به دنبال تهیه این دایرةالمعارف بودیم که آن زمان همگان اذعان داشتند که مجموعه خوبی است اما کسی حمایت نکرد و در زمان وزارت آقای حاجی در آموزش و پرورش اعتبار اندکی برای همکاری به پژوهشگاه آموزش و پرورش اختصاص داده شد که در نهایت نیز این کار انجام نشد.

وی افزود: یکی از مراجع قم چندین سال پیش گفت که این کار را انجام بدهم و با 50 میلیون تومانی که وی هدیه کرد در حال تهیه دایرةالمعارف تعلیم و تربیت اسلامی هستیم و امیدوارم در 4 یا 5 سال آینده 20 جلد آن را منتشر کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان ادامه داد: در این دایرة المعارف نزدیک به 25 هزار مدخل استخراج شده است که از جمله آنها می‌توان به مبصر کلاس، معلم، آموزگار، دفتر، قلم، استاد و شاگرد اشاره کرد که در واقع 25 هزار واژه آموزش و پرورشی در دایرة المعارف تعلیم و تربیت اسلامی وجود دارد.

وی درخصوص زمان انتشار و پایان جمع‌آوری مطالب این دایرةالمعارف گفت: پیش‌بینی می‌کنیم با 70 یا 80 جلد این مجموعه به اتمام برسد و برنامه اینطور است که هنگامی‌که 20 جلد آن آماده شد، آن را منتشر کنیم.

معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با انتقاد از این موضوع که ساعت درس ادبیات کم نشده است، خاطرنشان کرد: اگر در زمان درس ادبیات کتابخوانی ترویج شود باید از آن استقبال کرد زیرا مهارت خواندن دانش‌آموزان را بالا می‌برد؛ اگر اکنون در تیمز و پرلز بچه‌های ما مشکل دارند، مشکل فهم زبان فارسی است.

وی افزود: متأسفانه فرهنگستان ادب فارسی اکنون خوب کار نمی‌کند و باید به فهم زبانی کمک کند که این موضوعات با کتابخوانی ترویج و مرتفع می‌شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اهمیت کتابخوانی در کشور، گفت: در آموزش زبان ادبیات فارسی، کتابخوانی را لازم داریم و باید هم کتاب درسی و هم کتاب غیر درسی خوانده شود؛ از معلمان می‌خواهم که بچه‌ها را به خواندن کتاب ترویج کنند و فکر نکنند اگر آنها کتاب غیر درسی بخوانند از درس عقب می‌افتند.

* شناسایی معلمان نویسنده از سطح آموزش و پرورش

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان در خصوص طرحی برای شناسایی معلمان نویسنده اظهار داشت: انتشارات مدرسه را مکلف کردیم به معلمان نویسنده فراخوان دهد و حتی آنهایی که می‌توانند بنویسند را جمع‌آوری کند.

وی افزود: اگر امسال این کار را شروع کنیم و از جامعه یک میلیون نفری معلمان، یک درصد آنها که 10 هزار نفر می‌شود را شناسایی و از آنها دعوت به کار کنیم یک انقلاب در تعلیم و تربیت اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها