امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۳:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126527
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 76
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، معصومه ابتکار که در مرکز همایش های سازمان محیط زیست سخن می گفت با تاکید بر ضرورت تضارب اندیشه و آرا در ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، معصومه ابتکار که در مرکز همایش های سازمان محیط زیست سخن می گفت با تاکید بر ضرورت تضارب اندیشه و آرا در حوزه محیط زیست گفت: سازمان محیط زیست در نظر دارد توجه ویژه ای به مخاطبان جهانی داشته باشد چرا که محیط زیست موضوع خاص کشوری نیست از این رو از ترجمه و انتشار کتاب های زبان های خارج حمایت می کنیم.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست در این مراسم با تاکید بر این که محیط زیست موضوعی جهانی است و خاص یک کشور نیست از اهتمام این سازمان برای گسترش جشنواره کتاب سال در ابعاد جهانی خبر داد.

ابتکار از برنامه ریزی این سازمان برای بین المللی کردن جشنواره کتاب سال محیط زیست خبر داد و افزود: امیدواریم با افزایش و گسترش فعالیت دبیرخانه جشنواره با دانشگاه ها و کانونهای بین المللی این مهم را تحقق ببخشیم.

وی در ابتدای سخنان خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی او ، برای حمایت هایشان در راستای راه اندازی این جشنواره قدردانی  کرد و گفت: تشکر ویژه دیگری بابت ایجاد فضای سالم برای اندیشه و فراهم سازی امنیت برای نویسندگان در جهت بیان حرف دلشان کرد .به گفته ی وی این تحول بزرگی ست که پس از یک دوره سخت رخ داده و باید به شخص ایشان تبریک گفت هرچند که راه دشواری در پیش است .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد که بتوانیم در فضای توام با اعتدال ، منطق و قانون شاهد بسط و رشد اعتلای فرهنگ ایران باشیم.

ابتکار با اشاره به انتخاب عنوان «آزادی مسئولانه» برای نمایشگاه مطبوعات امسال گفت: این نشاندهنده اینست که اگر نتوانیم حداقل هایی را برای اندیشه و نقد فراهم کنیم نمی توانیم توقع حل معضلات را  داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه منشاء بخش مهمی از معضلات امروزی محیط زیست  به فرهنگ باز می گردد، گفت: برلاف فرهنگ و تمدن والای ایرانی متاسفانه آنطور که باید شیوه  زندگی و منش جوانان ایرانی با محیط زیست سازگاری ندارد و اینجاست که نقش کتاب و کتابخوانی بارز می شود.

ابتکار با انتقاد از اینکه کتابخوانی در جامعه ما فراگیر نیست، تصریح کرد: در همین راستا برنامه ویژه ای برای راه اندازی جنبش کتابخوانی محیط زیست در آموزش و پرورش داریم و امیدواریم که بتوانیم کودکان و نوجوانانمان را برای خواندن، نوشتن و بحث رد حوزه محیط زیست تشویق کنیم.

دراین مراسم ، محمد درویش مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز با تاکید بر این  نخستین جشنواره کتاب سال محیط زیست با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفت اظهار کرد: بعد از اعلام فراخوان 300 اثر در موضوعات تخصصی، حقوقی، دینی، کودک و نوجوان و نشریات مرتبط با محیط زیست به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بعد از داوری 25 اثر برگزیده و امروز مورد تقدیر قرار می گیرند.

وی گفت:تلاش برای ارتقای سواد محیط زیستی در صدر اولویت راهبردی این سازمان قرار دارد قرار دارد.

دبیر نخستین جشنواره کتاب سال محیط زیست اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست امیدوار است بنیانگذاری این جشنواره سبب شود تا هم نویسندگان طبیعت دوست بیشتری به نوشتن در حوزه محیط زیست ترغیب شوند و هم ناشران و سردبیران بیشتری به این مقوله توجه جدی تری داشته باشند.

در این جشنواره از25 اثر برگزیده تقدیر شد که ارزیابی کیفیت آب، کتاب نانوفناوری و محیط زیست، مبانی زیست شناسی حفاظت، بوم شناسی گیاهی، پروانه های ایران، کتاب راهنمای انتخاب و تهیه طرح های مدیریت مناطق حفاظت شده ساحلی - دریایی، اثرات محیط زیستی تاسیسات آب شیرین کن ها در اکوسیستم های دریایی، کتاب فک خزری، کتاب کودک و طبیعت، حقوق محیط زیست و توسعه پایدار، نجات محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفت.

همچنین در بخش ناشران انتشارات فنی ایران، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد و انتشارات خرسندی معرفی و تقدیر شدند.

در حوزه کودک در بخش تالیف فریاد یوزپلنگ، کتاب رنگ و... و کتاب مسافر تالاب و در بخش ترجمه کتاب نجات زمین در دست ماست و کتاب آب چال و در بخش نشریات ماهنامه سرزمین من، فصلنامه دانشنامه، فصلنامه توسعه پایدار و ماهنامه گیتانما مورد تقدیر قرار گرفتند.

سازمان حفاظت محیط زیست در بخش جایزه ویژه به پاس خدمات فرهنگی قابل توجه استاد آیت الله دکتر سید مصطفی محقق احمدآبادی معروف به محقق داماد در تالیف کتاب هایی که بین موازین محیط زیستی و آموزه های دینی پیوند برقرار می کنند، جایزه ویژه نخستین دوره انتخاب کتاب سال محیط زیست را به وی اهدا کرد.

* صالحی: کتاب رسانه مقتدری برای حفاظت از محیط زیست است

سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد با بیان اینکه کتاب و محیط زیست دو موضوع مهم بشری در زمانه ماست، گفت: در دوره ما محیط زیست از زوایای مختلف مورد اهتمام است که منافع مادی، اخلاقی و الهیاتی از جمله آنهاست.
صالحی با اشاره به این که از منظر منافع مالی بشری ، صدمات بسیار زیادی  به حوزه محیط زیست وارد شده است، افزود: این افراد تنها با این توجیه که انسان ها برای زنده ماندن نیازمند بهره برداری از طبیعت اند و بدون هیچ گونه ملاحظه ای با محیط زیست برخورد می کنند این در حالی است که در منظر اخلاقی این بهره برداری ها مورد قبول نیست و و معتقدند ما مجاز به این میزان بهره برداری نیستیم و بای برای نسل آینده نیز چیزی باقی بگذاریم.
او منظر سوم را قائل به شعور و حیات برای جهان دانست و خاطر نشان کرد: در منظر الهیاتی و دینی  که شامل ادیانی ابراهیمی و بسیاری از ادیان معنوی دیگر می شود باید برای تخریب های محیط زیست چاره ای اندیشیده شود.
به گفته صالحی یکی از رسانه هایی که می تواند در خدمت این اهتمام قرار بگیرد کتاب است که با هر حاملی اعم از کاغذ و مجازی باید بیشتر از پیش جدی گرفته شود و از ظرفیت های آن استفاده است.
معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد کتاب را رسانه قدرتمند و مقتدری برای انتقال فرهنگ محیط زیست دانست و خاطر نشان کرد: به طور خاص چهار قالب ترویجی، ادبیات، میان رشته ای و دورن رشته ای برای تقسیم بندی کتاب های محیط زیست وجود دارد که خوشبختانه در دو قالب درون رشته ای و ترویجی شاهد روند روبه رشدی هستیم.
او بر ضرورت شکل گیری تفاهم نامه جامع در حوزه کتاب و محیط زیست اشاره و تصریح کرد: شکل گیری جشنواره کتاب سال محیط زیست در همین راستا ست در عین حالی که وزارت ارشاد خریداری کتاب های محیط زیست را در اولویت خود قرار داده است.
به گفته او، کمک به ترویج جریان های نقد و بررسی کتاب های محیط زیستی و کتاب نویسی در قالب های پژوهشی و ترویجی از دیگر اقدامات این حوزه است.


انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها