امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126540
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 67
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ شعر انقلاب اسلامی که امروز دهه چهارم شکل گیری و مراحل تکاملی خویش را طی می کند، به ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ شعر انقلاب اسلامی که امروز دهه چهارم شکل گیری و مراحل تکاملی خویش را طی می کند، به تعریفی مشخص رسیده و براساس همین تعریف می توان مولفه ها و ویژگی های آن را برشمرد. شعر انقلاب، امروز بنایی است که اگرچه صدها شاعر متاثر از آموزه های انقلاب اسلامی در شکل گیری و برافراشته شدن آن نقش داشته اند  اما نمی توان نقش ویژه گروه شعر حوزه هنری در سال های اول پیروزی انقلاب را در جریان سازی و نهادن اولین خشت های این بنا نادیده گرفت.

سیدحسن حسینی، قیصر امین پور، سلمان هراتی، نصرالله مردانی، احمد عزیزی، ساعد باقری، یوسفعلی میرشکاک، علی معلم و هرکدام در حوزه هایی از ذهن و زبان شعر و نقد  توانستند نقشی در این تحول و جریان سازی به عهده گیرند. بودند در این میان شاعرانی که بطور مشخص بر یکی از این ابعاد به شکل تمرکز یافته تاثیر گذاری داشند

محمد رضا سهرابی نژاد از معدود شاعرانی بود که با دریافت ظرفیت قالب رباعی برای بیان آرمانها و ارزشها و فرهنگ انقلاب، در کنار شاعرانی چون سیدحسن حسینی ، قیصر امین پور و میرهاشم میری تلاشی ارزشمند را در ایجاد تحولی ذهنی و زبانی در این قالب شروع کرد که در نهایت به احیای دوباره قالب رباعی و متناسب شدن ذهن و زبان آن با شور و شعور آموزه های انقلاب اسلامی شد.

مسیری که توسط این شاعران در احبا و تحول رباعی آغاز شد در ادامه  و استمرار آن توسط سایر شاعران برآمده از فرهنگ و آموزه های انقلاب  منجر به دفتری پربار از رباعی در کنار سایر قالب ها در مجموعه شعر انقلاب اسلامی شد.

سهرابی نژاد نامش کمتر از تاثیری که در شکل گیری شعر انقلاب و خصوصا قالب رباعی داشته است مطرح بوده و یکی از مهمترین عوامل آن چاپ دیرهنگام مجموعه های شعر این شاعر تاثیر گذار بوده است. اما حافظه ادبی انقلاب به خوبی نقش و جایگاه این شاعر همراه از اولین روزهای شکل گیری خویش را می داند.

یادداشت: مصطفی محدثی خراسانی

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار