امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۵:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126588
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۶
تعداد بازدید: 105
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدرضا صالحی‌امیری رئیس کتابخانه ملی در نشست خبری که صبح امروز دوشنبه در محل این ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدرضا صالحی‌امیری رئیس کتابخانه ملی در نشست خبری که صبح امروز دوشنبه در محل این کتابخانه برگزار شد، به تشریح جزئیات همایش ملی اعتدال پرداخت و اظهار داشت: همایش ملی تبیین اعتدال روز چهارشنبه در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

رئیس شورای سیاستگذاری همایش اعتدال با ارائه گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه دائمی همایش ملی اعتدال تصریح کرد: این همایش توسط شورای راهبردی و سیاست‌گذاری و متشکل از سه کمیته علمی، اجرایی و رسانه برگزار خواهد شد.

رئیس کتابخانه ملی در تشریح اهداف کلان این همایش به تبیین و تدقیق گفتمان اعتدال اشاره کرد و یادآور شد:‌ما در این همایش اعتدال را از نگاه فلسفی، دینی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بررسی خواهیم کرد.

وی از تدوین این موضوعات در قالب 7 جلد کتاب خبر داد و خاطرنشان کرد: 126 عنوان چکیده مقاله و 57 مقاله کامل واصل شده است که از مجموع آنها تعداد 106 چکیده را در کتاب چاپ کردیم.

صالحی‌امیری با بیان اینکه شورای راهبردی و سیاست‌گذاری این همایش متشکل از 30 نفر از جمله آقایان امیر محبیان، مهدوی، حاجیانی، سلیمی، زمانیان و خانم مولاوردی است، ادامه داد: کمیته ملی به ریاست آقای قانعی‌راد و مشارکت هادی خانیکی، حاضری و الهه کولایی در 13 جلسه، کمیته اجرایی به ریاست بنده در 20 جلسه و کمیته رسانه نیز به ریاست قوچانی و با حضور دهباشی و منتجبی و سلطانی‌فر تشکیل جلسه داد.

رئیس کتابخانه ملی با اشاره به اینکه 30 دستگاه از جمله وزارت علوم، وزارت کشور، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و انجمن‌های علمی در برگزاری این همایش مشارکت دارند، گفت: همایش ملی اعتدال با سخنرانی سیدحسن خمینی در روز چهارشنبه افتتاح خواهد شد.

وی افزود: پس از سخنرانی چند شخصیت علمی و از ساعت 11 الی 17 ،‌ 6 میزگرد تخصصی در قالب‌های اعتدال در اندیشه اسلامی، اعتدال در اندیشه‌ ایرانی، اعتدال و مسائل زنان، بنیان‌های نظری و جامعه‌شناسی اعتدال،‌اندیشه و رفتار سیاسی اعتدال و رویکرد اعتدال و توسعه برگزار خواهد شد.

صالحی‌امیری با بیان اینکه در 8 ماه گذشته شورای سیاست‌‌گذاری جزئیات مربوط به این همایش را هماهنگ کرد،‌ادامه داد: این همایش در سطح ملی و با حداقل هزینه‌های جانبی برگزار خواهد شد.

 

رئیس کتابخانه ملی با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی هزینه‌های این همایش را تقبل کرده‌اند، متذکر شد: هیچ گونه هزینه دولتی در این همایش استفاده نشده و نخواهد شد.

 

وی از حضور و سخنرانی آقایان حجت‌الاسلام سعید جوادی آملی عضو حوزه علمیه قم، نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، ناصر مهدوی، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار رئیس‌جمهور خانم مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان در همایش ملی اعتدال خبر داد و گفت: برخی از این افراد در افتتاحیه و برخی در اختتامیه سخنرانی خواهند کرد.

 

صالحی‌امیری در ادامه این نشست خبری تلاش برای دستیابی به اعتدال را یک فضیلت‌خواهی دانست و گفت: در مبانی اخلاقی و دینی بر این مبحث تاکید شده است.

 

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه گفتمان اعتدال می‌تواند به نیازهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی جامعه ایران پاسخ دهد، یادآور شد: اعتدال با عقلانیت و مصالح ملی و قانونمندی رابطه وسیعی دارد.

 

وی وحدت و انسجام را یک ضرورت برای بقای کشور دانست و تاکید کرد: همه انسان‌ها و ایرانی‌ها فارغ از رنگ پوست و قومیت‌شان از منزلت و کرامت برابر برخوردار هستند و مسئله جدی در این حوزه پذیرش تنوع و تکثر در عرصه اعتدال است.

 

صالحی‌امیری با تاکید بر این نکته که اعتدال همه ملت را با عینک واحد می‌بیند و به تجزیه ملی اعتقاد ندارد،‌افزود:‌اعتدال معتقد است همه انسان‌ها از منزلت یکسان برخوردارند و در بطن اعتدال نفی تحجر و سکولاریسم وجود دارد.

 

رئیس کتابخانه ملی گفتمان اعتدال را به ارزش‌های بنیادین انقلاب که منبعث از افکار امام و مقام معظم رهبری است، وفادار دانست و گفت: اعتدال به مشارکت عمومی و سرمایه اجتماعی توجه جدی دارد.

 

وی اعتدال را پاسخگوی مسائل و نیازهای جامعه خسته از 8 سال افراطی‌گری و منطق‌زدایی توصیف کرد و گفت: اعتدال پاسخی به بداخلاقی‌ها،‌انگ‌زنی‌ها و نفی دیگران است.

 

صالحی‌امیری ادامه داد: اعتدال در واقع تداوم اندیشه نوین انقلاب اسلامی که در اندیشه بزرگانی همچون شهید مطهری، شهید بهشتی و مقام معظم رهبری آن را دنبال می‌کند.

 

رئیس کتابخانه ملی تاکید کرد:‌آقای روحانی برنامه گفتمان اعتدال خود را در راستای نواندیشی دینی مبتنی بر اندیشه این بزرگان تعریف کرده است.

 

وی انگیزه اصلی از برگزاری این همایش را مورد اشاره قرار داد و گفت:‌ما در دوره‌های گذشته شاهد مناقشاتی در حوزه‌ةای مختلف بوده‌ایم که از این رو جمعی از دانشجویان که بیش از 100 تن از اساتید جامعه‌شناسی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و زنان هستند، مقالات علمی خود را در حوزه‌های مختلف ارائه کرده‌اند که در قالب 7 جلد کتاب تدوین شد و در این همایش رونمایی می‌شود.

 

صالحی‌امیری ابراز امیدواری کرد که همان طور که برخی اندیشه اعتدال را تحلیل و بررسی می‌کنند برخی آن را نقد کنند و بر این اساس گفت در فضای نقد سازنده است که می‌توان تعریف دقیقی از اضلاع این گفتمان ارائه داد.

 

رئیس کتابخانه ملی با بیان اینکه گفتمان اعتدال فقط گفتمان دولت نیست بلکه گفتمان فراگیر جامعه ایران خواهد بود، یادآور شد:‌ما شاهد بودیم که پس از دولت‌های سازندگی و اصلاحات این گفتمان‌ها به حیات خود ادامه دادند از این رو گفتمان اعتدال هم الگوی مطلوبی برای حکمرانی خوب در جامعه ایرانی است.

 

وی اعتدال را با مبانی دینی و سنت حضرت رسول (ص) و تجربه دینی حضرت امیر (ع) سازگار دانست و گفت: بنابراین اعتدال یک تبار تاریخی و دینی دارد.

 

وی بر همین اساس به شکل‌گیری جنبش مشروطیت، جنبش ملی صنعت نفت، جنبش 15 خرداد و انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: جامعه ایران ریشه در جریان اعتدالی دارد

 

صالحی‌امیری بر همین اساس گفت: امام به جای بسیج کردن نیروهای چریکی با بالا بردن آگاهی عمومی محوریت انقلاب را تعریف کردند از این رو جامعه ایران از لحاظ جامعه شناختی اهل مدارا، سازگاری و اعتدال است.

 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها