امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۱:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126596
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۶
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی در مراسم نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام و المسلمین رضا غلامی در مراسم نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی کشور که امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: امروز علیرغم تشویق مداوم مجامع بین‌المللی به کاهش جمعیت در کشورهای غیرغربی همچنان جمعیت به مثابه یک مؤلفه مهم قدرت شناخته می‌شود.
 
وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای پرجمعیت جهان نظیر چین، هند و ... ضمن درک صحیح این واقعیت نه تنها از عامل جمعیت در تغییر معادلات بین‌المللی به نفع ملت خود استفاده می‌کنند، بلکه در داخل این کشورها نیز جمعیت بالای خود به یک فرصت مهم برای رشد اقتصادی و تبدیل شدن به قدرت اقتصادی در منطقه یا جهان تبدیل شده است چنانکه اکنون نشانه‌های آن بر کمتر کسی پوشیده است.

وی افزود: بدون تردید ایران کشوری است پهناور با شرایط زیست‌محیطی متنوع و با ظرفیت، مردمی ذاتاً خداجو، پراستعداد و تلاشگر که بهره‌مندی از یک جمعیت معقول می‌تواند ضمن تقویت موقعیت سیاسی ایران در منطقه و جهان عاملی کلیدی برای رشد اقتصادی کشور آن هم در شرایطی که کشور ما یک کشور در حال پیشرفت محسوب می‌شود به شمار آید.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی ادامه داد: با این وصف جای سؤال است چگونه امروز با ارائه چشم‌انداز منفی برای ایران پرجمعیت، اغراق در بیان مشکلات زیست‌محیطی، مفروض گرفتن ضعف مدیریت اقتصادی در دولت‌های آینده یا ناتوانی آنها در توزیع منطقی جمعیت در کشور بر مبنای نتایج آمایش سرزمینی، جمعیت بالا برای ایران را یک امر دردسرساز و عامل تضعیف کشور معرفی می‌کنند و جالب‌تر اینجاست که تاکنون بحث‌های ارائه شده در این عرصه نه از مستندات علمی قابل قبول است و نه از اتفاق نظر متخصصان رشته‌های ذیربط بهره‌ای برده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا تصریح کرد: بر اساس آمارهای صحیح و تحلیل‌های روشمند و عالمه شرایط جمعیتی کشور به دلیل فقدان رصد درست، نبود حساسیت‌های لازم و نسخه‌پیچی‌های ناصواب داخلی و خارجی طی دهه‌های آتی رو به وخامت خواهد رفت و ایران از کشوری جوان و پرنشاط به کشوری پیر و پژمرده تبدیل خواهد شد که علاوه بر به دوش کشیدن هزینه‌های ناشی از عوارض فراوان پیری جمعیت، مزیت‌های پرشمار یک کشور جوان را نیز از دست خواهد داد.

وی افزود: این موضوع به قدری روشن است که نه با دستکاری بعضی دوستان کم فهم در آمارها و نه با چرخش‌های تحلیلی مجامع بین‌المللی از روشنی آن کاسته نخواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی گفت: آنچه امروز مهم است اتخاذ یک مواجهه عقلانی و دلسوزانه با موضوع جمعیت است. نباید معضل جمعیتی در ایران را کوچک شمرد یا آن را مسئله نسل‌های بعدی دانست.
 
وی ادامه داد: حقیقت این است که روند پیری جمعیت، سرنوشت کشور، دستیابی به قلل پیشرفت و به طور کلی عزت و سربلندی کشور را به جد تهدید می‌کند و اگر برای آن طی 10 سال آینده فکر اساسی و اقدام قاطع صورت نگیرد، دیگر امکان جبران آن از دست می‌رود.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا اظهار داشت: توصیه ما به همه عناصر ذی‌ نقش در موضوع جمعیت، مواجهه صحیح، به دور از یک جانبه‌نگری یا لجبازی با این موضوع حیاتی است.
 
وی ادامه داد: جای تأسف است که در ماه‌های گذشته شاهد برخی سخنان یا اقدامات ناپسند و حتی در مواردی ریاکارانه از سوی بعضی از کارشناسان یا مدیران در جهت تداوم سیاست‌های کاهش جمعیت و عقیم‌سازی تحت عناوین جدید نظیر بهداشت باروری، سلامت مادران و ... بودیم به طوری که دیگر نمی‌توان بین این جنس اقدامات و ادعای آنها مبنی بر دلسوزی برای کشور جمع کرد.

حجت الاسلام غلامی ادامه داد: آنچه مسلم است استمرار سیاست‌ غلط کاهش جمعیت در کشور به ویژه در شبکه بهداشتی با هر اسم و توجیهی گناهی نابخشودنی است و اگر در دهه‌های گذشته یک خطای غیرعمدی محسوب می‌شد از این پس می‌توان از آن به مثابه خیانت به کشور تعبیر کرد.

وی گفت: بدون تردید منطقی شدن جمعیت کشور طی دهه‌های آینده امری تک ساحته نیست بلکه نیازمند تدابیر و اقدامات چندساحته است که هر یک از این ساحات در جای خود از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

از رونق کسب و کار و افزایش رفاه تا اصلاح و تقویت فرهنگ عمومی و سبک زندگی؛ از بهبود سطح بهداشتی و درمان تا افزایش سلامت و امنیت اجتماعی، همه اینها باید در جهت دستیابی به جمعیت مناسب و البته در قالب یک برنامه‌ریزی واقع‌بینانه و بلندمدت مورد عنایت مسئولان قرار گیرد.

وی افزود: باید توجه داشت اهمیت و ارزش فرهنگ عمومی و سبک زندگی در تحولات جمعیتی با سایر عناصر قابل مقایسه نیست به طوری که به نظر می‌رسد نه تنها رفع بخش مهمی از معضل جمعیتی کشور با اصلاح فرهنگ عمومی و سبک زندگی قابل حل است بلکه تحولات عمیق فرهنگی از چنان قدرتی برخوردار است که می‌تواند تا حدی برخی کمبودهای اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی را پر کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا اظهار داشت: به لطف الهی در حالی با هم صحبت می‌کنیم که روز به روز نخبگان کشور در مواجهه با معضل جمعیتی روشن‌تر و واقع‌بینانه‌تر می‌شوند و زمینه برای همگرایی نخبگان در جهت حل معضل جمعیت مهیا می‌شود.

وی ادامه داد: حقیقت این است که باید دست از پیروی کورکورانه از نسخه‌های بین‌المللی که طی دهه‌های گذشته با مواردی سوء نیت و البته با ژست خیرخواهانه به دنبال گرفتن مزیت جمعیتی از کشورهای مسلمان به ویژه ایران بوده‌اند برداشت.

وی افزود: امروز این عقل و اراده ایرانی است که باید برای این موضوع فکر کند و تصمیم بگیرد نه عقول و اراده بیگانگان.

حجت‌الاسلام و المسلمین غلامی گفت: در کنار بعضی کم کاری‌ها و سنگ‌اندازی‌ها بحمدالله اکنون شاهد تلاش مجاهدانه، شبانه‌روزی و در عین حال عالمانه و اثرگذار جمع قابل توجهی از مراکز فرهنگی و نخبگانی و نیز تشکل‌های متعهد مردمی در مسیر تحقق سیاست‌های کلی نظام در حوزه جمعیت هستیم که این تلاش‌های مؤثر به خصوص در عرصه‌های فرهنگی قابل تقدیر و تشکر است.

وی ادامه داد: این هم‌اندیشی نخستین هم‌اندیشی ملی در موضوع جمعیت با حضور جمعی از اندیشمندان، کارشناسان و مدیران کشور است که به منظور بررسی و تحلیل موانع اجرای سیاست‌های جدید کشور و در جهت تبیین برخی از پیشرفت‌ها در این مسیر طراحی شده است.

وی خاطر نشان کرد: برخی در آمار جمعیت دستکاری کرده‌اند بنابراین نیازمند چندین مرکز رصد آماری امین در کشور هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها