امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126610
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۴۶
تعداد بازدید: 26
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که دولتمردان آمریکایی تمام هّم خود را گذاشته‌اند تا هر چه سریعتر به توافقی جامع با ایران دست ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در حالی که دولتمردان آمریکایی تمام هّم خود را گذاشته‌اند تا هر چه سریعتر به توافقی جامع با ایران دست یابند، جمهوریخواهان کنگره نیز، در آن سوی گود، عزم خود را جزم کرده‌اند تا به هر شکل ممکن مانع توافق با ایران شوند.

تلاش کنگره برای محدود کردن اختیارات اوباما برای تعلیق تحریم‌ها

از آنجائیکه ظاهرا بحث چالشی باقی‌مانده در مذاکرات ایران و 1+5 بر سر «نحوه لغو تحریم‌ها»ست، سئوالی که این روزها مطرح می‌شود نحوه لغو تحریم‌هایی است که آمریکا علیه ایران اعمال کرده چراکه منحل کردن همه این تحریم‌ها در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور نیست و کنگره نیز، خود، عامل اعمال تحریم‌هایی بوده که مجوز لغو آنها با خود نمایندگان کنگره است.

در حالی که روزنامه «المانیتور» اخیرا گزارش کرده، برخی کشورهای اروپایی در حال رایزنی با کنگره هستند تا با لغو تحریم‌ها موافقت کند و راه را برای حل این مسئله باز گذارد، «ترت فرانکس» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان با ارائه طرحی به این مجلس، در تلاش است تا اختیارات دولت این کشور برای تعلیق تحریم‌های ایران در صورت حصول توافق هسته‌ای را محدود کند.

هرچند هنوز جزئیات کامل این طرح منتشر نشده، اما در اطلاعیه‌ای که در آرشیو کنگره آمریکا منتشر شده، هدف از این طرح «از بین بردن اختیار رئیس‌جمهور برای تعلیق مجوزهای مشخص که تحریم‌هایی را در رابطه با ایران اعمال کرده، همچنین تدوین تحریم‌های مشخصی که با فرمان اجرایی اعمال شده و همچنین مقاصد دیگر» اعلام شده است.

تلاش کنگره برای بلوکه کردن توافق با ایران

همزمان نیز جمهوری‌خواهان کنگره عزم خود را جزم کرده و تهدید کرده‌اند که توافق هسته‌ای با ایران را که «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با شرایط خود به دنبال آن است، بلوکه می‌کنند. در حالیکه جمهوری‌خواهان تا 3 ژانویه سال 2015، کنترل سنا را که هم‌اکنون در دست دموکرات‌هاست، برعهده ندارند، اما هم‌اکنون به صراحت گفته‌اند که هرگونه توافق با ایران را از نزدیک مورد بررسی قرار می‌دهند.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز پنج‌شنبه هفته گذشته به صحن سنا رفت تا از سناتورهای کنگره درخواست کند تا به اتفاق آراء از رأی‌گیری بر روی لایحه‌ای که به کنگره اجازه می‌دهد در خصوص هرگونه توافق با ایران، تأییدیه نهایی بدهد یا اینکه تحریم‌‌های شدیدی علیه ایران تثبیت کنند، حمایت کنند. «کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کانتیکت آمریکا خیلی سریع با درخواست او مخالف کرد و گفت برنامه‌ریزی برای رأی‌گیری در خصوص این لایحه، در این برهه از زمان نابهنگام است.

مورفی تأکید کرد: «این اقدام، این پیام مخوف را می‌رساند که مقامات آمریکایی که در میز مذاکرات با ایران هستند، برای مذاکره در خصوص یک توافق اختیار تام ندارند».

علیرغم مخالفت دموکرات‌‌ها، وقتی جمهوری‌خواهان کنترل سنا را به دست گیرند، می‌توانند این لایحه را به تصویب درآورند یا اینکه لوایح «باب منندز» رئیس کمیته روابط خارجی سنا و «مارک کرک» برای تثبیت تحریم‌ها علیه ایران در صورت نقض هرگونه توافق را عرضه کنند. 

«هری رید» رهبر اکثریت دموکرات‌های سنا اوایل سال جاری میلادی، رأی‌گیری بر روی این لایحه را تحت فشارهای کاخ سفید به تعویق انداخت زیرا مقامات دولت اوباما تأکید داشتند که این لایحه می‌تواند شانس رسیدن توافق با ایران را از بین ببرد و این در حالی است که «میچ مک کونل» رهبر بعدی اکثریت جمهوری خواهان سنا حمایت خود برای تحریم‌های سخت علیه ایران را ابراز کرده است. با این حال، اوباما تهدید کرده است که این لایحه را وتو می‌کند اما انجام چنین کاری از نظر سیاسی خطرناک است. این لایحه حمایت 60 سناتور از جمله 16 سناتور دموکرات را نیز به خود جلب کرده است و حمایت چشمگیری از لایحه مشابه این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا وجود دارد.

دوگانگی قدرت در آمریکا

به علاوه، اگر مذاکره‌کنندگان قبل از رسیدن جمهوری‌خواهان به قدرت در سنا، به توافق دست پیدا کنند، جمهوری‌خواهان همچنان می‌توانند همین راه را در پیش گیرند. جمهوری‌خواهان می‌توانند لایحه‌ای را پیش برند که تأیید کنگره را در هر توافقی با ایران، ضروری می‌داند یا اینکه می‌توانند لایحه‌ای را تصویب کنند که بودجه اجرای این توافق را قطع کند یا اینکه یک قطعنامه غیرالزام‌آوری را به تصویب درآورند و عدم رضایت خود از توافق را ابراز کنند.

با این حال، «تریتا پارسی» بنیانگذار و رئیس شورای ملی ایران-آمریکا که حامی مذاکرات است، می گوید: اگر کنگره آمریکا لایحه تحریم‌ها علیه ایران را پیش برد، این پیام القا می‌شود که امریکا در رسیدن به توافق جدی نیست و ایران نیز این پروسه را نخواهد پذیرفت.

درست با توجه به همین مسائل بود که خبرگزاری ریانووستی در گزارشی نوشت: « آمریکا هم‌اکنون با دوگانگی قدرت مواجه است؛ رئیس‌جمهور دموکرات در برابر کنگره جمهوری‌خواه و این چیزی است که واشنگتن از مدت‌ها پیش با آن روبرو نبوده است. اوباما با استفاده از اصطلاحات سیاسی آمریکایی خود را به یک «اردک لنگ» (lame duck) تبدیل کرده است. وی طی دو سال آینده ریاست جمهوری خود محدود خواهد شد و خود را از بودن در اوج قدرت که قانون اساسی به او اعطا کرده بود، محروم خواهد یافت و اداره کنگره شامل مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا به دست اکثریت جمهوری‌خواه خواهد افتاد و اغلب مدیران و اداره‌کنندگان کشور از جمهوری‌خواهان خواهند بود که این شکست تمامی استراتژی‌های سیاسی شش ساله اوباما به عنوان چهل و چهارمین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا را به تصویر می‌کشد».

تلاش نتانیاهو برای تحریک آمریکا و اروپا علیه ایران

دولت آمریکا علاوه بر کنگره، با فشار صهیونیست‌ها نیز روبروست. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با فرانک‌والتر اشتاین‌مایر وزیر خارجه آلمان گفته که ایران موشک های بالستیک بین قاره‌ای را برای هدف قرار دادن اروپا و آمریکا ساخته و نه حمله به اسرائیل.

وی که دو روز قبل از گرد هم آمدن نمایندگان ایران و 1+5 در وین، طبق عادت معمول برای فشار به رهبران اروپا و آمریکا با هدف تغییر جو مذاکرات پیش‌رو به ضرر ایران با آنها دیدار و گفت‌وگو می‌کند، در کنفرانس خبری مشترک با اشتاین‌مایر آلمان گفت دادن اجازه غنی‌سازی با درصد پایین به ایرانیان، یک اشتباه بزرگ خواهد بود و ایران نباید ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم برای ساختن بمب و توانایی لازم برای ساخت تسلیحات دارای توانایی حمل بمب مزبور را داشته باشد.

او بین پرونده هسته‌ای ایران و داعش هم ارتباط برقرار کرد و گفت که شکست دادن داعش در حالی که ایران در آستانه تبدیل به کشور هسته‌ای است، به معنی پیروزی در یک دعوای بی‌اهمیت و باخت در جنگی مهم خواهد بود.

دیوید کامرون توپ را به زمین ایران انداخت

در این بین، نیز «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه در حالی که تنها دو روز به آغاز آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 باقی مانده، بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخت و گفت تهران باید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را ثبات کند.

وی افزود: «از نظر من این مذاکرات بسیار حیاتی است و ایران یک انتخاب مشخص و صریح دارد بر این مبنا که به چنین توافقی برسد توافقی که به داشتن رابطه عادی‌تر با بقیه جهان منجر خواهد شد و یا مسیر کنونی را که وجود داشته، ‌تغییر دهد؛ موضوعی که سبب تحریم‌های شدید و سخت از قبیل تحریم خرید نفت اتحادیه اروپا خواهد شد. این آن چیزی است که ما با آن مواجهیم. من امیدوارم که به توافق برسیم البته این توافق باید بر این اساس حاصل شود که ایران نشان دهد به دنبال برگزیدن و طی طریق مسیر نظامی هسته‌ای نیست».

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها