امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126627
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۱۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرگئی ناریشکین رئیس دومای روسیه که به ایران سفر کرده است امروز دوشنبه 26 آبان پس از ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سرگئی ناریشکین رئیس دومای روسیه که به ایران سفر کرده است امروز دوشنبه 26 آبان پس از دیدار خود با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس خبری مشترک از پیشنهاد خود به کشورمان برای پذیرش عضویت ناظر پارلمانی در سازمان امنیت دسته‌جمعی خبر داد و گفت: روابط ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف نفت، گاز و کشاورزی و انرژی هسته‌ای در حال توسعه بوده و به نفع هر دو کشور است.

وی درباره تحریم‌های غرب علیه روسیه خاطرنشان کرد: ما و ایران موضع یکسانی درباره تحریم‌ها داریم و آن را ابزاری جهت شانتاژ سیاسی می‌دانیم.

رئیس دومای روسیه در ادامه گفت: آماده همکاری با کشورهای استخراج نفت به منظور تثبیت قیمت‌ها در سطح جهانی هستیم.

وی در ادامه هدف از این سفر را تعمیق گفت‌وگوهای سیاسی و توسعه روابط پارلمانی خواند و با اشاره به اینکه نگاه روسیه به ایران به صورت یک شریک مطمئن و آتیه‌دار است، بیان داشت:‌ایران عامل ثبات منطقه است.

ناریشکین از بررسی مسائل کلیدی بین‌المللی روس در دیدار خود با لاریجانی سخن گفت و با تأکید بر اینکه در اکثر این موارد مواضع مشابه و یا کاملا یکسان داشتیم،‌گفت: ما مخالف عملکرد غربی‌ها که عامل بحران در نقاط مختلف جهان هستند می‌باشیم.

وی در ادامه روسیه را خواهان به رسمیت شناختن اصول بین‌الملل از جمله عدم دخالت کشورها در امور بین‌الملل معرفی کرد و افزود: در این دیدار همکاری با ایران را در مسائل مختلف از جمله تروریسم،  موادمخدر، مورد بررسی قرار دادیم و به ایران پیشنهاد دادیم که عضو ناظر پارلمانی در سازمان امنیت دسته‌جمعی شود.

این گزارش حاکی است علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با تشکر از پذیرش دعوت ایران از رئیس دومای روسیه روابط دو کشور را در مسائل مختلف نزدیک، پیوسته و تاریخی خواند و گفت: در مورد مسائل منطقه و بین‌الملل مستمرا میان ما رایزنی وجود دارد.

وی از تأکید دو طرف بر بالا رفتن سطح روابط اقتصادی خبر داد و با اشاره به اینکه مسائل مهم منطقه از جمله مسئله تروریسم نیاز به همکاری‌های چند جانبه دارد،‌ادامه داد: به ویژه راجع به مسائل سوریه و عراق عنوان شد که باید جلوی تروریست ها به روش‌های مختلف گرفته شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: راجع به مسائل هسته‌‌ای هم که از قبل با یکدیگر گفت‌وگو داشتیم و در این جلسه نیز در مورد آن تبادل نظر انجام دادیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی سفر رئیس دومای روسیه به ایران را موجب سرعت بخشیدن به همکاری‌های پارلمانی برشمرد و با اشاره به مذاکرات خوبی که میان روسای کمیسیون‌های تخصصی که همراه با ناریشکین به ایران سفر کرده‌آند و همتایان ایرانی‌شان صورت خواهد گرفت ابراز امیدواری کرد سفر ایشان سبب گسترش روابط دوجانبه میان دو کشور شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار