امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۱۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126636
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۱۴
تعداد بازدید: 79
مهدی قزلی مدیرعامل «بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به برنامه‌های این ...

مهدی قزلی مدیرعامل «بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به برنامه‌های این بنیاد در هفته کتاب اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین برنامه ما در هفته کتاب برنامه باشگاه پرفروش‌ها بود که بتوانیم یک مرتبه به افرادی که کتاب‌هایشان پرفروش شده توجه کنیم. این افراد کسانی هستند که به آنها در فروش توجه شده، رضا امیرخانی، فاضل نظری، مصطفی مستور و ... تاکنون در یک فضایی نبوده‌اند که بشود به آثارشان توجه کرد، بعلاوه این نویسندگان یک دسته نیز هستند که معمولا با عناوین نادرستی چون عامه‌پسند، زرد فروش، مردم پسند و .. خطاب می‌شوند و با برچسب‌هایی که برخی خنثی و برخی بد و برخی نیز خوب هستند مطرح هستند

*قائل به خط‌کشی نیستم

وی افزود: نویسندگان عامه‌پسند همین که مردم را به کتاب‌خوانی عادت می‌دهند، یک ارزش است هرچند در میان این‌ها نیز کارهایی وجود دارد که دارای نکته است که در نسبت با ادبیات فرمی کم هم نیست و زیاد است و قابل بحث و تامل است. اما باید یادمان باشد که این نویسنده‌ها به کتاب‌خوانی مردم کمک می‌کنند و خیلی از جماعت کتاب‌خوان حرفه‌ای و آنهایی که ادبیات جدی را دنبال می‌کنند (خیلی قائل به این خط کشی نیستم ولی الان مجبورم از این کلمات استفاده کنم) از همین کتاب‌ها ادبیات را شروع می‌کنند و اینها کتاب‌هایی هستند که ساده نوشته می‌شوند و پیچیدگی فرمی و زبانی ندارند و قصه‌های ساده‌ای را روایت می‌کنند و این سبک فقط مخصوص به ما نیست و در همه جای دنیا این سبک نگارش وجود دارد.

مدیران باید پاسخگو باشند

قزلی گفت: این جماعت مورد توجه اهل فرهنگ دولت و حکومت نبوده‌اند و با سکوت با این جماعت روبرو بوده‌اند و نهادهای فرهنگی با سکوت از کنار آن‌ها گذاشته‌اند. این‌ها هم چون مردم حداقل توجهی دارند و بخشی از خواسته‌هایشان از طریق مردم تامین می‌شود بنابراین آنها هم زیاد کاری با متولیان فرهنگی ندارند و این روش درستی نیست. یعنی هم باید مدیران با این نویسندگان کار داشته باشند و هم نویسندگان باید با متولیان کار داشته باشند زیرا هم دسته اول نیازهایی دارند که باید برطرف شود و هم مدیران که حالا در جایگاهی قرار گرفته‌اند تکالیفی در قبال مردم دارند که باید برطرف شود و پاسخگو باشند.

*نویسندگان عامه‌پسند جزو لشگر فرهنگی جمهوری اسلامی هستند

مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان گفت: این ارتباط دو طرفه کمک می‌کند که مسائل نویسندگان در مسیر حل شدن قرار گیرد و هم مدیران فرهنگی که در نهادهای گوناگون نشسته‌اند نه اینکه بیاید به آنها مسائل ایدئولوژیک را بگوید بلکه از وی بخواهد تا در کارهایش مسئله احترام به پدر و مادر را پیگیری کند، یا در کارهایش معتاد نشدن و فرار نکردن از خانه را وارد کند یعنی مسائل کاملا اجتماعی و بومی را در کارهایش وارد کند. این نویسندگان جزو لگشر فرهنگی جمهوری اسلامی هستند و کمتر به اینها توجه شده است، باید این نویسندگان را دید و حرف‌هایشان را شنید و بعد از چند جلسه اشکالات کارهایشان را به آنها گوشزد کرد که به نظرم برخی موارد در کارهای این افراد اشکال فنی است که اگر فراغت داشته باشم حتما برای این نویسندگان کارگاه برگزار می‌کنیم.

وی به نحوه دعوت میهمانان نشست «17 دقیقه حرف حساب» در این جلسه اشاره کرد و گفت: از بین کسانی که پرفروش بودند سعی کردیم انتخاب کنیم و غیر از جواد محقق که دیده بودم جایی در مورد پرفروش صحبت کرده است باقی افراد از پرفروش‌ها بوده‌اند.

*دولت‌آبادی پرفروش نیست

قزلی درباره دعوت از دولت‌آبادی نیز به این مراسم گفت: البته حتما محمود دولت‌آبادی در برابر تکین حمزه‌لو پرفروش به آن معنا نیست ولی ما از هر دو طیف نویسندگان عامه‌پسند و غیر عامه‌پسند سعی کردیم کسانی را داشته باشیم که از عامه‌پسندها افراد زیادی را نتوانستیم در این جا داشته باشیم چون ناراضی بودند و شک داشتند و از میان نویسنده‌ها غیر عامه‌پسند هم به آقای مستور رسیدیم، البته پیگیری‌ها در مورد امیرخانی به نتیجه نرسید و از دسته شاعران هم فاضل نظری و محمدعلی بهمنی را توانستیم داشته باشیم. محمود دولت‌آبادی در پیگیری‌ها گفته بود نمی‌آیم ولی وقتی با خبر شده بود که آقای دکتر صالحی حضور دارند گفته بود شاید آمدم برای همین در پوستر برنامه هم اسمی از وی درج نشده بود و گفته بود اگر بیایم همین‌جوری می‌آیم.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها