امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۲۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126657
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۱۴
تعداد بازدید: 34
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ محمدرضا سهرابی‌نژاد، رباعی‌سرای مطرح ادبیات انقلاب ساعت 15 سه‌شنبه در قالب «شانزدهمین

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; – گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ محمدرضا سهرابی‌نژاد، رباعی‌سرای مطرح ادبیات انقلاب ساعت 15 سه‌شنبه در قالب «شانزدهمین شب شاعر» سازمان هنری رسانه ای اوج مورد تجلیل قرار می گیرد. به همین منظور کامران شرفشاهی، شاعر و مدیر انتشارات «تجلی مهر» در گفت‌وگو با فارس به تشریح بخشی از ویژگی‌های اخلاقی و ادبی سهرابی‌نژاد پرداخت.

شرفشاهی گفت: محمدرضا سهرابی نژاد از شاعران و نویسندگان و پژوهشگران و اصحاب رسانه روزگار ماست که در طی چند دهه به عنوان یک شخصیت فرهنگی پرتلاش و صادق سعی کرده است تا آثار ارزنده‌ای را خلق کند و همچنان با خلاقیت به کار خودش ادامه می دهد و حضوری مومنانه در صحنه ادبیات سرزمین ما دارد.

شرفشاهی ادامه داد: رباعی یکی از قالب‌های مطرح شعر فارسی است که سهرابی‌نژاد در احیای این قالب نقش به سزا و غیرقابل انکاری دارد. البته ایشان در تمام قالب‌های شعر فارسی آثار فراوان و ارزنده‌ای خلق کرده‌اند اما رباعیات ایشان حتی از سال‌های قبل از پیروزی انقلاب، ورد زبان دوستان بوده است. هرچند برخی کوشیده اند نقش  او در این زمینه را کم‌رنگ جلوه دهند یا آن را نادیده بگیرند اما نباید از یاد برد که سهرابی‌نژاد سهم غیرقابل انکاری در این زمینه دارد و به گواه آثارش و تاریخی که پای آنهاست، بسیاری از کسانی که بعدها به عنوان رباعی سرا به میدان آمدند، هنوز وجود نداشتند و از این نظر ایشان از پیشکسوتان تراز اول احیای رباعی در روزگار ما هستند.

وی در ادامه به استقبال و توجه به آثار سهرابی‌نژاد اشاره کرد و گفت: تاکنون تعدادی از ترانه‌های آقای سهرابی‌نژاد صداگذاری و همراه با موسیقی عرضه شده که با استقبال نیز مواجه شده‎اند. دو بیتی‌ها و غزل‌ها و شعرهای سپید و مثنوی‌هایش هم از دیگر آثار ارزنده ادبی او هستند. علاوه بر اینها حضور سهرابی نژاد در عرصه پژوهش ادبی نیز نباید نادیده گرفته شود. او پژوهش‌های ادبی ارزنده‌ای دارد که بخشی‌شان تا امروز چاپ شده است.

شرفشاهی در پایان سخنانش با اشاره به سوابق سهرابی نژاد در صدا و سیما گفت: با  بخشی از کارنامه ادبی او اختصاص به سال‌هایی دارد که در صدا و سیما مشغول به کار است. او در رادیو منشا برنامه‌های ارزنده ادبی بود و نویسندگی بسیاری از برنامه های ادبی را در رادیو به عهده داشت که مخاطبان فراوانی داشت.
انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار