امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۲:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126677
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۱۴
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه 2 سالانه

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه 2 سالانه بین‌المللی کارتون کتاب که عصر امروز در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، اظهار داشت: در دنیایی هستیم که غلبه و سلطه فرهنگ تصویری را مشاهده می‌کنیم؛ امروز این فرهنگ به عنوان فرهنگ حاکم بشری درآمده یا به این سمت حرکت می‌کند و در پرتو این تغییر و تحول فرهنگ شفاهی و مکتوب تحت تأثیر و تخریب قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این اتفاق طبیعی است که به فرهنگ بشری ضربه وارد کند؛ اگر بشریت فرهنگ شفاهی و کتبی را از دست بدهد، دریچه‌هایی از سرمایه تاریخی را از دست داده است و باید فکری به حال فرهنگ مکتوب کرد.

صالحی بیان داشت: کشورهای توسعه یافته قرن‌ها فرصت نهادینه کردن فرهنگ مکتوب را داشته‌اند اما در کشور ما فرهنگ مکتوب امروز در خطر بیشتری است در واقع غلبه فرهنگ تصویری بر فرهنگ مکتوب در کشورهای روبه توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته است.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: کتاب در خطر هجوم تصویر است اما اینکه تصویر به کمک کتاب بیاید را باید مغتنم شمرد و از آن به عنوان راهی برای ماندن فرهنگ مکتوب استفاده کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های کارتون گفت:‌ این ابزار کم هزینه، انفرادی، جاذبه انتقاد و نقد و همچنین طنز از ویژگی‌ای کاریکاتور است؛ مزیت نسبی در حوزه کارتون برای نجات فرهنگ مکتوب یا برای حفاظت آن در کشور شکل گرفته است و در این حوزه می‌توانیم حرف برای جهان داشته باشیم.

صالحی گفت: در تصویرگری سرمایه غنی و قابل عرضه داریم؛ کارتون می‌تواند تلفیقی برای بازخوانی در ارتباط با تصویر و فرهنگ مکتوب داشته باشد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها