امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126750
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، احسان ایروانی پیش از ظهر امروز در نشست مشترک سه‌جانبه میراث فرهنگی، صندوق حفظ و احیای بناهای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، احسان ایروانی پیش از ظهر امروز در نشست مشترک سه‌جانبه میراث فرهنگی، صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و شهرداری اصفهان اظهار کرد: تفاهم‌نامه پیشنهادی خلق‌الساعه نبوده و پشتوانه فکری بالایی دارد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون با 40 شورای اسلامی شهر در هشت استان کشور ملاقات داشته‌ایم، افزود: این تفاهم‌نامه بر اساس سیاست‌های اقتصادی ابلاغ شده از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور نوشته شده است.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور با اشاره به شناسایی موانع و مشکلات اجرای این تفاهم‌نامه ادامه داد: در بسیاری از شهرها مصوباتی از سوی شورای اسلامی در راستای حمایت از بناهای تاریخی وجود دارد که در مرحله اجرا با مشکلاتی روبرو شده است.

وی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه پوسته‌ای از یک همکاری مشترک است و به طور قطع برای به نتیجه رسیدن نیازمند پایش دائم مصوبات می‌باشد.

ایروانی با بیان اینکه برای حفاظت از بناهای تاریخی شهرها نمی‌توان نسخه واحدی پیچید، گفت: باید در هر شهر متناسب با محدودیت‌ها و قوانین آن شهر حرکت کرد.

وی تاکید کرد: این صندوق شرایطی را فراهم آورده است که بسیاری از دغدغه‌های علاقه‌مندان میراث فرهنگی را در رابطه با خانه‌های تاریخی کاهش دهد.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور با اشاره به اینکه همکاری نهادهایی مانند شهرداری و میراث فرهنگی یک ضرورت انکارناپذیر است، خاطرنشان کرد: با همکاری همه‌جانبه نهادهای ذی‌ربط خانه‌های تاریخی شناسایی و به حفظ و احیای آن کمک می‌شود.

وی با اشاره به احیای شرکت توسعه گردشگری اصفهان گفت: این شرکت در بسیاری از استان‌ها منشا خیر و برکت شده بود اما در استان اصفهان فعالیت مثبتی را نداشته و تعطیل بوده است.

ایروانی تصریح کرد: پیش‌نویس تفاهم‌نامه به صورتی تنظیم شده است که هر نهاد بر اساس قوانین خودش همکاری سازنده‌ای با هم داشته باشند.

وی اضافه کرد: صندوق احیا و حفظ بناهای تاریخی بر اساس قانون تشکیل شده و وظیفه آن اعطای مجوز و تعیین کاربری بناهای تاریخی است.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور افزود: این نهاد به عنوان حلقه واسطی میان نهادهای دولتی و غیردولتی برای حفظ اماکن تاریخی فعالیت می‌کند.

وی اظهار کرد: با مذاکرات انجام شده در دو ماه گذشته میان چهار نهاد میراث فرهنگی، شهرداری اصفهان، بخش خصوصی و صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای فراهم شد.

ایروانی خاطرنشان کرد: شناسایی و ساخت بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاران و ایجاد شرایط حمایتی می‌تواند در حفظ بناهای تاریخی بسیار موثر باشد.

وی یکی از بندهای مهم و پویای این تفاهم‌نامه را ایجاد دفتری در محلات به عنوان یک پنجره واحد برای رسیدگی به امور مالکین تاریخی خانه‌های تاریخی عنوان کرد.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور همچنین در بخشی از سخنان خود خواستار تعیین تکلیف اماکن با مالکیت مشترک شهرداری و میراث فرهنگی شد.

وی تاکید کرد: این تفاهم‌نامه با هدف حفاظت پایدار از بناهای تاریخی منعقد خواهد شد و از هرگونه تخریب، دخل و تصرف مبرا است.

ایروانی با تقدیر از شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: مصوبه‌های خوبی در راستای حمایت از میراث فرهنگی مصوب شده و می‌تواند به عنوان الگوی دیگر شهرهای تاریخی کشور قرار گیرد.

وی افزود: با انعقاد این تفاهم‌نامه، اطلاع‌رسانی از معافیت‌های مالیاتی و تسهیلاتی که به مالکین خانه‌های تاریخی و سرمایه‌گذاران تعلق می‌گیرد به صورت جدی و وسیع انجام خواهد شد.
انتهای پیام/63043/ک40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار