امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126757
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خلیل علی‌محمدزاده در نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران، اظهار داشت: در ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، خلیل علی‌محمدزاده در نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران، اظهار داشت: در سال 68 میانگین تعداد فرزندان هر خانواده حداقل 6.4 فرزند بود و اکنون این حداکثر به 1.8 رسیده است، یعنی بیش از 3 برابر کاهش داشته است.

وی افزود: در میانه دهه 80 مسئولان خانواده گفته‌اند کاری که ما طی 10 سال یا بیشتر انجام داده‌ایم دنیا بین 50 تا 100 سال هم نمی‌توانست انجام دهد و این به معنی آن است که الگوهای جهانی را با دقت به مرحله اجرا در آورده‌ایم.

وی ادامه داد: در زمینه کنترل جمعیت فرهنگ‌سازی صورت گرفت و هنوز هم رسوبات این فرهنگ برای سال‌های دیگر نیز وجود خواهد داشت و این سختی کار ما در زمینه مقابله با کاهش جمعیت است.

رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده اظهار داشت: ما یک حد جایگزینی داریم که 2.1 درصد است، یعنی اگر بخواهیم جمعیت‌مان را در دراز مدت حفظ کنیم، هر خانواده باید حداقل دو فرزند داشته باشد. در کنترل جمعیت با شتاب بیشتر می‌توان جمعیت را کاهش داد اما برای افزایش بیشتر آن کار سخت است و آن سرعتی که در کنترل جمعیت است وجود ندارد.

وی افزود: در رابطه با جمعیت جوان و بحث سالمندی باید گفت که ما کشوری در حال توسعه هستیم و جمعیت زیر 15 سال در این کشورها باید حداقل 40 درصد باشد در حالی که اکنون 23 درصد است.

علی‌محمدزاده گفت: در کشور ما سالمندی وارد فاز نخست خود یعنی 8 درصد شده است، یکی از شبهاتی که مطرح می‌شود، این است که در سال 90 امید به زندگی برای زنان 73 سال و برای مردان 71.5 سال برآورد شده است.

سازمان ملل امید به زندگی را 60 یا 65 سال در نظر می‌گیرد و این درحالی است که نیروهای انسانی که 65 سال سن دارند، در این دوران بازنشسته می‌شوند و کمتر مولد هستند.

رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده اظهار داشت: در سال 1970 تقریباً کشوری در جهان نبود که جمعیتش زیر حد جایگزین باشد، اما اکنون بیش از 80 کشور در دنیا زیر حد جایگزینی هستند و همه آنها برای جمعیت تبلیغ می‌کنند.

وی ادامه داد: وقتی بحث جمعیت را مطرح می‌کنیم، عده‌ای به کیفیت اشاره می‌کنند و معتقدند که ابتدا باید زیرساخت‌ها مهیا شود، در حالی که اگر چنین باشد در 1425 به رشد جمعیت 3 دهم و بعد از آن منفی خواهیم رسید که این عین برآورد نیز ثبت احوال کشور است.

علی‌محمدزاده تصریح کرد: در حال حاضر رشد جمعیت در برخی استان‌های کشور در حد 3 دهم درصد است و استان‌های تهران و البرز نیز 1.4 درصد است. این آمارها از میانگین کشوری پائین‌تر است و احتمال صفر و منفی شدن این روند‌ها در آینده وجود دارد.

وی با انتقاد از کمیته وازکتومی در ایران اظهار داشت: سال 88 یکی از اعضای کمیته وازکتومی در ایران طی مصاحبه‌ای اظهار داشت که اگر زن و شوهری حداقل یک فرزند داشته باشند و نسبت به وازکتومی اتفاق نظر در آنها وجود داشته باشد، زمان مشاوره تلفنی، نوبت‌دهی و انجام عمل آنها فقط 1.5 ساعت اتفاق می‌افتد.

رئیس کمیته بهداشت شورای زنان و خانواده گفت: اگر بخواهیم وازکتومی را محدود کنیم، هزاران انگ به ما می‌چسبانتد. این درحالی است که فرانسه که مهد دموکراسی است، تا سال 1999 وازکتومی را ممنوع کرده بود و پس از آن نیز کسانی که حداقل 2 تا 4 فرزند داشتند در صورت مراجعه به بانک ذخیره اسپرم هدایت می‌شدند و پس از 4 ماه انتظار در صورت اطمینان تحت این عمل قرار می‌گرفتند.

وی اظهار داشت: روش‌های پیشگیری از باروری برای تأمین سلامتی مادر و کودکی که آسیب‌پذیر هستند، استفاده می‌شود.

وی افزود: کی می خواهد روش‌های پیشگیری از بارداری از شبکه بهداشت حذف شود. در سال 88 در کتاب وازکتومی، باورها و پرسش‌ها وقتی می‌گفتند وازکتومی در ایران کمتر است و مثل آمریکا و کانادا است.

علی محمدزاده ادامه داد: در حال حاضر بخش دولتی ما در زمینه توبکتومی و وازکتومی درست عمل می‌کند، اما در بخش خصوصی این طور نیست، باید سیاستی داشته باشیم که در بخش‌های دولتی و خصوصی در این راستا عمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فهمیدیم که این مسئله در جهت باروری مهم است، باید بگذاریم کسانی که نیاز به انجام این نوع عمل‌ها دارند، از آنها استفاده کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها