امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126769
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود متوسلی در نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران، اظهار داشت:‌با ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمود متوسلی در نخستین هم‌اندیشی ملی چشم‌انداز جمعیتی ایران، اظهار داشت:‌با اطمینان می‌توان گفت تغییر نگرش و سلایق بر افزایش باروری تأثیرگذار بوده است اما سؤالی که در این میان باقی است آن است که تغییر در نگرش‌ها و سلایق چگونه اتفاق می‌افتد و عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی چه تأثیری بر آن دارند.

وی افزود: بر اساس تحقیقات اخیر نهادگرایان جدید رابطه درهم تنیده‌ای در میان فرآیندهای توسعه انسانی وجود دارد و فرهنگ، تاریخ، ایدئولوژی، دین، سنت، ارزش‌ها و نهادها تأثیر غیر قابل انکاری بر پدیده‌ های انسانی گذاشته است و در نتیجه لزوم تبادل دانش در حوزه‌های مختلف مبتنی بر نگرش میان‌رشته‌ای جهت تحمیل و تبیین موضوعات مربوطه را مورد تأکید قرار می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: ماهیت انسان ابعاد مختلفی دارد بنابراین منطقی است که پدیده‌های انسانی را متکثر، چند وجهی و میان رشته‌ای بررسی و تحلیل کنیم.

وی ادامه داد: الینور استروم برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال 2009 معتقد است که توسعه مهم در علم معمولاً در مرزهای رشته‌ها و هنگامی روی می‌دهد که محققان 2 یا چند رشته علمی سؤالات قدیمی را به شیوه‌ای جدید پاسخ می‌دهند.

وی افزود: برای درک ضرورت توجه میان‌رشته‌ای لازم است نگاهی به فرآیند سیاست‌‌گذاری بیندازیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: وقتی که سیاست‌ها نتایج مطلوبی ندارد، دوباره به پارادایم یا جریان اصلی برمی‌‌گردیم، چندین سال است که سیاست‌های کشور مبتنی بر یک پارادایم است و هرگاه مشکلی پیش آید آن را به مجریان نسبت می‌دهیم.

وی افزود: از فواید دیرکرد میان رشته‌ای آن است که به جای تمرکز در قواعد و توصیه‌های سیاستی که از یک پارادایم خاص حاصل می‌شود، می‌توان به بررسی مبانی فلسفی و خود پارادایم‌ها پرداخت و با تأمل جدید به درک بهتری از مسائل دست یافت.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اگر بخواهیم در مورد مسائل جمعیت و باروری صحبت کنیم، توجه به پرهیز از یکسان‌انگاری و توجه به آینده ضروری است.

وی با بیان الزامات طراحی و اجرای سیاست‌های جامع جمعیتی گفت: توجه جدی به مبانی فلسفی و معرفت‌شناسی، تأکید بر وجوه تاریخی باروری و جمعیت، مبتنی بر شرایط و ترتیبات نهادی و باورهای حاکم بر هر دوره، انتخاب مجموعه‌ای از سیاست‌ها که در برگیرنده وجوه متنوع چند وجهی و بین رشته‌ای این موضوع مهم بوده که بتواند نیازهای فرآیندی تغییر ذهن و باور مردم را در جهت تحقق اهداف موردنظر شناسایی و عملیاتی نماید، لازم است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین تغییر ذهن و باور باید مبتنی بر تعقیب در انتخاب‌های افراد و به صورت ترغیب‌کننده باشد، تغییر باورها آنی و دستی نیست، بلکه فرآیندی است و ریشه در نهادهای رسمی و غیررسمی دارد، از سوی دیگر به اشتراک گذاشتن نظرات، ایده‌ها و مباحث نظری در حوزه‌های مختلف علوم و همگرایی در افراد و راهبردها و هم‌افزایی در اجرا از الزامات طراحی و اجرای سیاست‌های جامع جمعیتی خواهد بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها