امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126871
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۵
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسن هاشمی در حاشیه آغاز برنامه ایمن‌سازی کودکان در طرح واکسن‌ 5 گانه در انستیتورپاستور در رابطه با وضعیت ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید حسن هاشمی در حاشیه آغاز برنامه ایمن‌سازی کودکان در طرح واکسن‌ 5 گانه در انستیتورپاستور در رابطه با وضعیت سرطان در کشور گفت: سرطان در کشور یک موضوع جدی است و می‌بینیم که بسیاری از افراد در سنین جوانی به سرطان دچار می‌شوند و کشور به سمت سالمندی می‌رود و این مسئله جدی بودن سرطان را نشان می‌دهد.

وی اظهار داشت: سرطان پس از بیماری‌های قلب و عروق باعث مرگ ایرانیان می‌شود البته هر چند که بخشی از پیشگیری بر عهده دولت و سیاستمداران است اما بخشی نیز برعهده خودمان است. اگر سیگار و قلیان نکشیم، تحرک لازم داشته باشیم و تغذیه‌مان درست باشد می‌توانیم از ابتلا به سرطان جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت گفت: البته استفاده از مواد غذایی ناسالم وظیفه دولت‌ها را نفی نمی‌کند اما می‌توان با ورزش، تحرک و پیشگیری از افزایش وزن از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد.

وی در رابطه با وضعیت آلودگی هوا گفت: باید رودربایستی‌ها را کنار بگذاریم. شهر تهران با این گسترش، جمعیت و وسایل نقلیه که دارد باید کاری کنیم. اگر قرار است حمل و نقل ریلی رونق یابد.باید از تردد وسایل نقلیه جلوگیری کرده و خودروهای فرسوده جمع شود همه باید برخیزند و کاری کنند.

وی افزود: کسی تصمیم آخر را نمی‌گیرد. در حالی که همه باید جمع شوند و تصمیم جدی را بگیرند. متأسفانه شهرها متولی زیادی دارند در حالی که اگر مدیریت شهری یک متولی داشته باشد و یک نفر پاسخگو باشد مشکل حل خواهد شد اکنون همه مشکل را گردن هم می‌اندازند. واقعیت این است که باید مدیریت یکپارچه شود.

وی افزود: یکپارچه شدن مدیریت مشکلات را کم می‌کند چرا که این شرایط بار بیماری‌ها را افزایش می‌دهد در حالی که ما با این شرایط برای پاسخگویی به مردم ناتوان هستیم. البته دولت طرح‌هایی دارد تا بتواند این شرایط را بهبود بخشد.

وزیر بهداشت ادامه داد: ارگان‌های مسئول باید مشخص کنند که چه اقداماتی لازم است در عین حال وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و شورای شهر در مورد شهر تهران برنامه‌های خوبی دارند البته همه چیز در ظاهر خوب است اما مدیریتی وجود ندارد.

وی در رابطه با اقدامات انجام شده در طرح تحول نظام سلامت گفت: بیش از هزار و 700 خانه بهداشت نوسازی و بازسازی شده، اقلام دارویی و مکمل‌های دارویی توزیع شده‌اند. هزار نفر از پزشکان عمومی و چند هزار متخصص استقرار یافته‌اند و این در حالی است که دارو دچار بحران بود اما اکنون بیمه‌ها به کمک آمده‌اند. این اقدامات 20 درصد مجموع اقدامات طرح تحول نظام سلامت است.

وی تصریح کرد: حتماً مجلس باید از بابت اعتبارات خیالمان را راحت کند تا با آمد و رفتن دولت‌ها نه تنها این اعتبارات ادامه یابد ارتقا هم داشته باشد.

هاشمی در مورد لیست کالاهای آسیب‌رسان نیز گفت: ما لیست کالاهای آسیب‌رسان را داده‌ایم تا مالیات سنگین برای آن در نظر گرفته شود. کاری که قبلاً می‌شده اشتباه بوده که دستگاه متولی مالیات را برای خود تلقی کند. به همین منظور ما گفته‌ایم مالیات اخذ شده به خزانه دولت برود تا برای مردم صرف شود.

وی همچنین در رابطه با سر و سامان دادن به وضعیت بیماران شیمی‌درمانی گفت: برنامه‌ریزی‌ها دقیق است اما تا عملیاتی شدن کامل برنامه‌ها زمان لازم است چراکه اتفاق نظر باید در پزشکان و نسخه‌نویسان ایجاد شود و ما نباید کاری کنیم تا مردم به زحمت بیفتند و در کنار کاهش هزینه‌ها باعث سرگردانی بیماران شویم.

وزیر بهداشت گفت: دو تا سه ماه مهلت لازم است تا مراکز را تجهیز کنیم. هدف از این کار کنترل مصرف دارو و پیشگیری از روابط ناسالم است و همچنین اطمینان بدهیم به بیماران که نگران آن نباشند زمانی دارو وجود دارد و زمانی دیگر این داروها وجود نخواهند داشت.

هاشمی گفت: به دنبال آن هستیم کسانی که وضع درآمدی خوبی هم ندارند 100درصد تحت حمایت دولت قرارگیرند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها