امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۷:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126879
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۵
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار فرهنگی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز در ساختمان بسیج صدا و سیما نشست خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز در ساختمان بسیج صدا و سیما نشست خبری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با حضور آیت‌الله محسن اراکی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی و دبیر اجلاس عمومی این کنگره و حجت‌الاسلام سیدمهدی علیزاده موسوی رئیس ستاد برگزاری این کنگره برگزار شد.

آیت‌الله اراکی در این نشست خبری با بیان اینکه این کنگره یک رویداد علمی و فکری بسیار مهم و بی‌سابقه در جهان اسلام است، گفت: چنین کنگره‌ای که جمع علمای اسلام در آن حضور پیدا کرده و نسبت به جریان‌های تکفیری موضع واحدی را ابراز دارند و صاحب‌نظران جهان اسلام از نظر علمی و منطقی جریان‌های تکفیری را تبیین کند در حوزه‌ علمیه قم بی‌سابقه است.

*اراکی: 3 عامل با اهداف گوناگون از جریان‌های تکفیری حمایت می‌کنند

وی با بیان اینکه امروز 3 عامل با اهداف گوناگون از جریان‌های تکفیری حمایت می‌کنند، افزود: یکی از این عوامل استکبار جهانی است که با دو انگیزه از این جریانات حمایت می‌کند. نخستین انگیزه آنها مقابله با پیدایش امت واحده اسلامی است که انقلاب اسلامی پایه‌های نخست آن را بنا نهاد و از امام خمینی تا رهبری معظم انقلاب و علمای حوزه دغدغه آن را داشتند.

اراکی ادامه داد: بیش از یک قرن است که علمای تراز اول جهان اسلام اعم از شیعه و سنی شعار امت واحده را می‌دهند و این ایده با انقلاب اسلامی و گسترش آن و سپس با شکل‌گیری بیداری اسلامی در دسترس قرار گرفت و این امر موجب شد که جهان سلطه به این فکر بیفتد که سلطه‌گری آنها در تهدید قرار گرفته و باید با آن مقابله کنند.

دبیر کنگره جهانی جریان‌‌های افراطی و تکفیری به دیگر انگیزه جهان سلطه در حمایت از جریان‌های تکفیری اشاره کرد و گفت: گسترش اسلام در جهان غرب به صورت فراگیر در اروپا و آمریکا و رشد مراکز اسلامی در این کشورها موجب شد تا غرب برای جلوگیری از این رشد دست به کار شود و به ایجاد، گسترش و پشتیبانی گروه‌های تکفیری اقدام کند.

وی عامل دیگر را نظام‌های مرتجع منطقه دانست و افزود: این نظام‌های مرتجع با دیدن بیداری اسلامی آینده استبداد و سلطه‌گری خود را در منطقه در خطر دیدند و برای حفظ قدرت خود راهی جز تقویت و ایجاد و پشتیبانی گروه‌های تکفیری نیافتند.

آیت‌الله اراکی عامل سوم در ایجاد، حمایت و پشتیبانی نیروهای تکفیری را رژیم صهیونیستی معرفی کرد و گفت: رژیم صهیونیستی با دیدن انقلاب اسلامی در مرزهای خود به واسطه جبهه مقاومت موجودیت خود را در خطر دید و برای مقابله با‌ آن از جریان‌های تکفیری حمایت کرد.

دبیر کنگره جهانی جریان‌‌های افراطی و تکفیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصل جریان افراطی تاریخ دیرینه‌ای در جهان اسلام و از زمان امام علی (ع) و خوارج دارد، تأکید کرد: ویژگی امروز تکفیری‌ها حمایت این 3 عامل از جریان افراط است.

وی افزود: امروز جریان‌های تکفیری همه موجودیت جهان اسلام اعم از عقاید، وحدت، اقتصاد، سیاست و امنیت جهان اسلام را مورد تهدید قرار دادند.

آیت‌الله اراکی ادامه داد: در قلب اسلام و در کشورهایی چون سوریه، عراق و لبنان می‌توانستیم شاهد رشد علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و نقش مؤثر این کشورها در جهان اسلام باشیم اما این کشورها با چالش تکفیری‌ها مواجه شدند و از ایفای این نقش وا ماندند.

دبیر کنگره جهانی جریان‌‌های افراطی و تکفیری ابراز امیدواری کرد: کنگره جریان‌های افراطی و تکفیری در سطح متفکران و مفتیان جهان اسلام ابعاد جریان‌های تکفیری را تبیین کند و موضع واحدی را اعلام دارد، موضعی که از اندیشه‌های پیامبر اکرم نشأت گرفته است.
 
*کنگره‌ای با حمایت دو مرجع عالیقدر شیعه

وی افزود: پیامبر اکرم (ص) در روایتی که بسیاری آن را نقل کرده‌اند فرمودند مبادا پس از من به ارزش‌های دینی پشت کنید و یکدیگر را تکفیر کرده و بکشید.

آیت‌الله اراکی با اشاره به وظایف علما در الگوبرداری از سنت رسو‌ل‌الله تصریح کرد: این کنگره علمی است و رنگ سیاسی ندارد و بزرگترین مراجع شیعه و متفکران حوزه علمیه قم آن را برگزار می‌کنند که در رأس آنها آیت‌الله مکارم شیرازی قرار دارد که این کنگره زیر نظر ایشان برگزار می‌شود و آیت‌الله سبحانی یکی دیگر از مراجع قم دبیری علمی آن را برعهده دارند.

وی افزود: در این کنگره علمای سنی و شیعه و علمایی از مذاهب دیگر اسلامی حضور دارند و امیدواریم نتایج خوبی داشته باشد.
 
 
*حضور علمایی از 83 کشور/ 35 کتاب در کنگره منتشر می‌شود

در ادامه این نشست خبری حجت‌الاسلام علیزاده موسوی رئیس ستاد برگزاری کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام با بیان اینکه فکر برگزاری این کنگره از 3 سال پیش در ذهن علمای حوزه جوانه زده، گفت: در این کنگره از 83 کشور علمای سطح بالا و مفتیان از مذاهب مختلف شیعه و سنی و فرق دیگر حضور دارند.

وی هدف از برگزاری این کنگره را ایجاد اجماعی جهانی علیه جریان‌های تکفیری عنوان کرد و افزود: قصد علما و چهر‌ه‌های جهان اسلام این است که این نکته را تبیین کنند که تکفیری‌ها هیچ صله و رابطه‌ای با اسلام ندارند.

حجت‌الاسلام علیزاده از برقراری 4 کمیسیون علمی در این کنگره خبر داد و اظهار داشت: قریب به هزار چکیده مقاله و 700 مقاله کامل به این کنگره رسیده است و در کنار آن فعالیت‌های تحقیقی مفصلی صورت گرفته است.

وی از انتشار 35 کتاب در جریان این کنگره خبر داد و افزود: از جمله این کتاب‌ها کتابی درباره تخریب آثار و ابنیه اسلامی توسط جریان‌های تکفیری و کتابی درباره آرای علمای اسلام درباره جریان‌های تکفیری است که در حاشیه این کنگره رونمایی می‌شود.

حجت‌الاسلام علیزاده به هدف دیگر این کنگره اشاره کرد و گفت: تلاش کنگره این است که درباره جریان‌های تکفیری روشنگری کرده و به افراد جاهل که خبث باطن ندارند نشان دهد که این جریانات چه فضایی دارند و چه بسا با این کنگره در برابر آن بایستند.

وی افزود: 4 کمیسیون علمی کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری کمیسیون‌های «تبارشناسی»، «عقاید»، «سیاست‌ و جریان‌های تکفیری» و  از همه مهمتر «راه‌های مقابله با برون‌رفت» است.

در ادامه این نشست خبری آیت‌الله اراکی و حجت‌الاسلام علیزاده به سؤالات خبرنگاران پاسخ دادند.

آیت‌الله اراکی در پاسخ به سؤالی درباره امکان ایجاد دبیرخانه دائمی در این کنگره گفت: فعلا چنین قصدی وجود ندارد اما اگر به این نتیجه برسند دبیرخانه دائمی هم تشکیل خواهد شد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اینکه چرا این کنگره به دنبال یافتن برون‌رفت‌های جدی از بحران تکفیری‌ها نیست، گفت: برون‌رفت از این بحران راه‌های سیاسی، نظامی و اقتصادی متفاوتی دارد اما این کنگره، کنگره علمی است و وظیفه علما از لحاظ دینی تبیین این جریانات است.

حجت‌الاسلام علیزاده نیز در پاسخ به همین سؤال گفت: امروز زخم تکفیر بر استخوان حامیان منطقه‌ای این جریانات نشسته و شاهد برخی خطابه‌ها مبنی بر تحریم عملیات‌های انتحاری هستیم و در همین راستا شاهد حضور چهره‌های سلفی از اردن، مصر و سوریه در کنگره خواهیم بود.

آیت‌الله اراکی در پاسخ به سؤالی دیگر درباره حضور عربستان سعودی و علمای آن در این کنگره گفت: دولت عربستان نقش خوبی در تحولات جهان اسلام ایفا نکرده است و در دیداری که چندی پیش با سفیر این کشور در تهران داشتم از آنها خواستم که اگر مدعی هستند ایران پرچم وحدت را به بهانه‌های سیاسی بلند کرده است آنها این پرچم را به دست بگیرند و ما به دنبال آنها حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: به نظر ما عربستان می‌تواند در حل و فصل و میانجیگری بین گروه‌های مختلف در عراق و سوریه و کمک به امنیت نقش مؤثری ایفا کند و پیام کنگره و همه مصلحان این است که یکدست شوید و نسبت به ایجاد حس برادری اقدام کنید.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها