امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126905
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۵
تعداد بازدید: 22
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم تجلیل از فداکاری مرحوم کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی با همکاری وزارت ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم تجلیل از فداکاری مرحوم کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی با همکاری وزارت آموزش و پرورش و < a href="http://p313.ir" style="color:red;">پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; امروز در سالن اجتماعات این خبرگزاری برگزار شد.

کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی 28 مهر ماه سال‌جاری برای رساندن دانش‌آموز مجروحش به بیمارستان، گرفتار سیلاب شد و متأسفانه او و 3 دانش‌آموز همراهش فوت کردند.

پیکر دانش‌آموزان فردای حادثه و پیکر بی‌جان این معلم فداکار، دو هفته پس از این حادثه در روز تاسوعای حسینی پیدا شد.

در این مراسم خانواده های مرحوم صفرزاده و دانش‌آموزان همراه وی، یابنده پیکر معلم فداکار، چند تن از مسئولان وزارت آموزش و پرورش، استاندار لرستان، نمایندگان استان و گروهی دیگر از مسئولان کشوری و استانی حضور داشتند.

ایثارگری و فداکاری در ایرانی‌ها تبلور دارد

سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و همه ایثارگران، اظهار داشت: مرحوم صفرزاده معلم فداکار لرستانی با کار ارزنده و ارزشمند خود به همگان درس فداکاری داد.

وی با بیان اینکه مقام فداکاری جایگاه والایی در فرهنگ ایرانی و اسلامی دارد، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های بارز این فرهنگ، ایثار و از خودگذشتگی است.

وی افزود:‌ مسئله ایثار و از جان گذشتگی یکی از وجوه ممیزه ای است که که انسان را از حیوان مشخص می‌کند و روح فداکاری یکی از خطوط ممیزی انسانی است.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه معروف است بین اندیشمندان که انسان تنها موجود «مرگ‌آگاه» است و با عقل خود می‌داند که در نهایت می‌میرد، تصریح کرد: حیوانات براساس غریزه از مواردی که حیاتشان را تهدید می‌کند می‌گریزند اما تنها موجودی که بنا به عقل خود، می‌داند که در انتهای حیات محدودش مرگ قرار دارد، انسان است.

موسوی اضافه کرد:انسانی که می‌داند مرگ پایان زندگی دنیوی او است اما معقولانه فداکاری می کند و جان خود را در معرض زوال قرار می دهد، علی القاعده باید دارای باور و اعتقاد و ایمان مستحکمی باشد که ریشه در فطرت پاک انسان ها دارد.

وی افزود: ما این از جان‌گذشتگی و ایثار را در مقاطع مختلف در سرزمین خود دیده‌ایم و ایثارگری و فداکاری در ایرانی‌ها تبلور دارد.

موسوی با بیان اینکه در حوزه‌های تاریخی همیشه موارد ایثارگری ایرانی‌ها وجود داشته است، گفت: در انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی چه انسان‌های بزرگ مردی برای دفاع از آیین، دین و ناموس خود رفتند و جان خود را فدا کردند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در کشورهای اطراف ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: در جوامع مختلف اطراف خودمان می بینیم که گروه‌های وحشی و افراطی و تروریست مردم را می‌کشند و زن و بچه‌ آنها را به فروش می گذارند اما در ایران به واسطه وجود همین روحیه فداکاری، رزمندگان و شهدای ما اجازه تعرض به متجاوزین ندادند و باید بدانیم با چه جانفشانی‌هایی این مرز و بوم حفظ شد.

موسوی با بیان اینکه آنچه باعث قوام فرهنگی می‌شود همین ایثارگری‌ها است، تصریح کرد:نه تنها در زمان جنگ بلکه در همه دوران ها و مقاطع روحیه از خود گذشتگی باید رایج باشد و اصطلاح جوانمردی و مردانگی در بنیان‌های فرهنگی ما وجود دارد و باید همیشه آویزه گوش باشد.

وی ادامه داد:حضرت سیدالشهدا به واسطه از خودگذشتگی و ایثار در کربلا ماندگار شد؛ امثال پوریای ولی از صدها سال قبل ماندگار و جاودانه شدند؛ باید این نام‌ها را پاس بداریم و این‌ها است که به زندگی بشری تعالی می‌دهد.

مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به اینکه اینگونه فداکاری‌ها باید یک الگوی ملی شود، خاطرنشان کرد: حرکتی که مرحوم صفرزاده انجام داد ارزش این را داشت که مسئولان ملی و محلی ورود پیدا کردند و به نظرم باید به عنوان یک الگوی ملی تعریف شود.

موسوی افزود: نسل جدید و جامعه ما مشکلات بسیاری دارد و خصلت‌های خوب به نظر می‌رسد که به دست فراموشی سپرده می‌شود و باید اینها را پاس بداریم و نگذاریم از ذهن مردم فراموش شود.

وی در خصوص جایگاه و ارزش معلمان گفت: یک زمانی بود که معلم جایگاه ارزنده‌ای در کشور داشت اما متأسفانه در سال‌های اخیر گرفتاری‌های مالی و مادی باعث شده است درخشش‌هایی را در این طبقه نبینیم اما مرحوم صفرزاده نشان داد روح آموزگاری هنوز در این بدنه عریض و طویل جاری است.

ایثار و فداکاری در ایران مرز و بوم نشناخته و یک تاریخ شده است

استاندار لرستان با بیان اینکه فداکاری و ایثار باید به نسل آینده منتقل شود، گفت: ایثار و فداکاری در این مرز و بوم جغرافیا نمی‌شناسد و یک تاریخ شده است.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان امروز در مراسم نکوداشت کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی و دانش‌آموزان زنده‌یاد امین قوچی، امین رحیمی و وحید سپهوند که در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برگزار شد، در سخنانی، اظهار داشت: قطعاً امروز تجلیل از صفرزاده تجلیل از ایثار، فداکاری، شهادت و جوانمردی است و این تجلیل، فداکاری و ایثار با فرهنگ لرستان عجین شده است.

وی ادامه داد: این فداکاری میراثی است که باید به نسل آینده منتقل شود و قطعاً در استان لرستان فرهنگ فداکاری امروز به عنوان یک هویت است و ایثار و فداکاری در این مرز و بوم جغرافیا نمی‌شناسد و یک تاریخ شده است.

بازوند افزود: اگر تاریخ را مرور کنید می‌بینید جغرافیای لرستان پر از ایثار بوده است و در هشت سال دفاع مقدس، ایثار و فداکاری این مردم وجود داشته و نقطه پررنگ آن در لرستان بوده است.

استاندار لرستان یادآور شد: امروز خدا را شاکریم دفتر شهادت، ایثار و فداکاری در استان لرستان بسته نشده و مفتوح است.

وی اضافه کرد: ایثار و فداکاری نقطه اوجش شهادت است و الحمدلله این ایثارگری در قوم لر به یک هویت تبدیل شده و این فداکاری به عنوان یک برند در لرستان است.

بازوند با اشاره به روز حادثه و درگذشت مرحوم صفرزاده گفت: حدود یک ماه پیش در مهرماه بارندگی شدیدی حدود 53 میلیمتر در لرستان رخ داد که در چند سال گذشته چنین بارشی نداشتیم و از حدود 34 حادثه طبیعی که در دنیا رخ می‌دهد، بیش از 20 مورد آن امکان وقوعش در لرستان را دارد که یکی از حوادث حادثه سیل است.

استاندار لرستان تصریح کرد: وقتی این سیل اتفاق افتاد بررسی کردیم که مشاور پل، طراحی پل را برای 25 سال انجام داده بود و بیش از 50 سال این موضوع اتفاق نیفتاده بود که این سیل عظیم اتفاق افتاد و بلافاصله تمام اکیپ‌های مستقر وارد عمل شدند و تعدادی از جنازه‌ها را پیدا کردند.

وی خاطرنشان کرد: برای پیدا کردن پیکر مرحوم صفرزاده و جهانگیری، از استان‌های کرمانشاه، اصفهان و مرکزی کمک گرفتیم، اما موفق نشدیم و پیدا شدن جنازه‌ها حکمتی داشت.

بازوند یادآور شد: اکیپ‌ها یک هفته موضوع را پیگیری کردند، اما پیکرها پیدا نشد و خانواده‌ها مکتوب نوشتند که دیگر راضی به زحمت گروه‌های پیگیری نیستیم، اما جالب است که دهیاری که جنازه را پیدا کرده بود اظهار داشت روز تاسوعا نشستیم و متوسل به حضرت عباس علیه‌السلام شدیم و جنازه‌ها را پیدا کردیم و این جنازه‌ها در روز عاشورا به خاک سپرده شد.

مشهد مقدس هدیه آموزش و پرورش به خانواده معلم فداکار لرستانی و دانش‌آموزان حادثه‌دیده

حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز با تشکر از پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به پاس برگزاری این نکوداشت اظهار داشت: از طرف وزارت آموزش و پرورش از این حرکت ارزشمند و ابتکاری تشکر می‌کنم.

وی افزود: معلمی همین اقتضاء را دارد و معلمی باید عشق و علاقه‌ای به مخاطب باشد تا به این عرصه کشیده شود.

کفاش با اشاره به ایثارگری معلمان خاطرنشان کرد: نقش معلم نقش راهنمایی و روشنگری است و ایثار و فداکاری هم در خود دارد و حالا در این بین، معلمان بزرگی برای هدایتگری جان خود را در طبق اخلاص می‌گذارند که نمونه آن 5 هزار معلم شهید و معلمان جانباز و ایثارگری است که در راه وطن حرکت کرده‌اند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: جا دارد امروز الگوهای ما بالاتر از امثال دهقان فداکار باشند و امروز امثال مرحوم صفرزاده‌ها فداکاری‌های جدیدی را به ظهور گذاشته‌اند که باید در نامگذاری‌ها و برنامه‌های مختلف از آنها استفاده کرد.

وی تصریح کرد: از مدیرکل آموزش و پرورش لرستان درخواست می‌کنم با هزینه آموزش و پرورش در اربعین کاری کنند که خانواده این عزیزان به مشهد مقدس مشرف شوند و با امام حرف بزنند، زیرا این روزها برای آنها روزهای غم است.

کفاش ادامه داد: خانواده‌های این عزیزان هر تعدادی که باشند می‌توانند در روز اربعین به امام رضا(ع) و امام رئوف مشرف شوند، زیرا امام رضا(ع) صبر و تحمل را برای آنها به ارمغان خواهد آورد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید از زندگی این معلمان فداکار استفاده کنیم، گفت: باید نقاط خوب زندگی این عزیزان را نقل کنیم و در برنامه‌های رسمی آموزش و پرورش بیاوریم تا الگو شود، زیرا امروز تجلیل از فداکاری نیست، بلکه تجلیل از صفا، محبت و از جان گذشتگی است.

مرحوم صفرزاده مصداق معلمان شاگرد نگر بود

گودرز کریمی‌فر مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان نیز در این مراسم نکوداشت، اظهار داشت: اگر چه مرحوم صفرزاده در بین فرهنگیان نیست، اما ایثار و فداکاری‌های او یادش را پایدار کرده است.

وی ادامه داد: این معلم با روح بلند خود ایثار و فداکاری در مکتب انسانی را یاد داد و با مرگ خود انسانیت را زنده کرد و از عمق جان برای نجات دانش‌آموزان خود ایثارگری خود را نشان داد.

کریمی‌فر افزود: در آموزش و پرورش به دنبال تربیت معلمانی هستیم که شاگردنگر هستند و این معلم فداکار مصداق آن بود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان لرستان، یادآور شد: این معلم شرایط حماسی خلق کرد و باید بپذیریم معلم سرچشمه خوبی‌ها و زاییده مهربانی‌ها و عاطفه‌هاست و با سخن، سکوت و ایثار خود می‌تواند درس خودباوری و خداباوری را نهادینه کند.

وی تصریح کرد: مرحوم صفرزاده وظیفه‌شناس، صمیمی و مهربان بود و به خاطر عاطفی بودن و بعد وظیفه‌شناسی خود، این حادثه را پذیرفت و در حال حاضر او در عین مقبولیت در بین دانش‌آموزان محبوب است.

کریمی‌فر خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش لرستان با 307 هزار دانش‌آموز و 30 هزار پرسنل، خود را مصیبت‌زده و داغدا می‌داند و معتقدیم هرگاه کار باورمند و خیری انجام می‌شود، آن فرد دارای هدف، تعصب و احساس مسئولیت است.

مرحوم صفرزاده مصداق بارز فداکاری است

ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: واقعاً اقدام مرحوم صفرزاده مصداق بارز فداکاری است و انسان هنگامی که چنین حرکاتی را می‌بیند خوشحال می‌شود در جامعه اسلامی‌مان و در دنیای شرق هنوز پیوند وفا، محبت و کمک به هم‌نوع زنده است.

آقامحمدی افزود: در کشورهای اسلامی دین و مکتب ما می‌بینیم معلمی که درسش را داده و مسئولیتی ندارد، اما وقتی حادثه برای دانش‌آموزش‌اش پیش می‌آید احساس مسئولیت او را آرام نگذاشته و با ماشین شخصی خود در یک هوای بارانی با دانش‌آموزان دیگر با حس نوع‌دوستی و پرورده شدن در فرهنگ اسلامی او را همراهی می‌کنند و جان خود را در این راه فدا می‌کند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: نباید این فقط یاد کردن باشد، بلکه خودمان هم باید این چنین بوده و به عنوان یک درس، آن را توشه زندگی خود قرار دهیم و به آن عمل کنیم، چرا که پاداش کار نیک، کار نیک را افزون می‌کند.

وی تصریح کرد: از استاندار لرستان به خاطر اینکه یابنده پیکر مرحوم صفرزاده را تشویق کردند تشکر می‌کنم و از لحاظ مادی باید خانواده این معلم فداکار را پشتیبانی کرده و آن‌ها را تنها نگذاریم و مسئولین آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها نیز باید این خانواده‌ها را تنها نگذارند و آموزش و پرورش باید توجه ویژه‌ای به این خانواده‌ها داشته باشد.

آقامحمدی ضمن گلایه از برخی از دستگاه‌های مربوط، خاطرنشان کرد: اگر قبل از حادثه توجه کنیم این مسائل کمتر به وجود می‌آید و واقعا باید طوری نباشد که تجلیل از کار نیک باعث شود کم‌کاری دیگران مورد فراموشی قرار گیرد.
 

تمثال کاظم صفرزاده در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; رونمایی شد

در این مراسم همچنین از تمثال کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی توسط همسر وی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; رونمایی شد.

سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، تمثال این معلم فداکار را به همسر وی تقدیم کرد.

در پایان نیز لوح تقدیر و هدایایی از طرف پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، وزارت آموزش و پرورش و دیگر نهادها و سازمان‌ها به خانواده معلم فداکار لرستانی، خانواده دانش‌آموزان حادثه‌دیده و یابنده مرحوم صفرزاده اهدا شد.
همچنین لوح تقدیر سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین خطاب به خانواده مرحوم صفری آموزگار فداکار لرستانی به برادر آن مرحوم اهداء شد.
تشکر خانواده معلم فداکار لرستانی و خانواده دانش‌آموزان حادثه‌دیده از پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

نورعلی پیرحیاتی یابنده پیکر معلم لرستانی در گفت‌وگو با فارس در خصوص یافتن پیکر این معلم گفت: در روز تاسوعا با توسل به ائمه اطهار و امام حسین(ع) شروع به جستجو کردیم و در شرایطی که مردم مأیوس بودند در ساعت 15 موفق شدیم پیکر این معلم را در گل و لای پیدا کنیم.

رضاعلی رحیمی پدر دانش‌آموز فقید امین رحیمی در گفت‌وگو با فارس، گفت: از مسئولان، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; و استاندار لرستان تشکر می‌کنم.

وی افزود: امیدوارم دیگر چنین اتفاقاتی در استان لرستان رخ ندهد.

عباسعلی زرین‌جو داماد خانواده دانش‌آموز فقید وحید سپهوند نیز در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد: از پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به دلیل برگزاری این مراسم نکوداشت تشکر می‌کنم و از مدیرکل آموزش و پرورش استان و همچنین آموزش و پرورش عشایری لرستان و فرمانداری آن نیز کمال تشکر را دارم.

همسر مرحوم کاظم صفرزاده نیز به فارس گفت: از پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; برای اینکه این برنامه را برای همسرم تدارک دید تشکر می‌کنم و از هیچکسی هم هیچ گلایه‌ای ندارم.

به گزارش فارس در 28 مهرماه سال جاری و در جریان بروز سیلاب در استان لرستان کاظم صفرزاده به همراه 3 دانش‌آموز دیگر دچار حادثه شد و هر 4 نفر به کام مرگ کشیده شدند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها