امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۲۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12691
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۱
تعداد بازدید: 146
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس غلامعلی حداد عادل  کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با شبکه خبر ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس غلامعلی حداد عادل  کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و در پاسخ به سؤالی درباره مشخصه اصلی اعضای کابینه‌اش اظهار داشت: من دولت خود را تقوا و تدبیر نامیده‌ام.

وی افزود: من برای تشکیل کابینه‌ام دنبال کسانی هستم که با تقوا و با تدبیر و انقلابی باشند و کسانی که از قدرت تصمیم‌گیری و دانش و تخصص و تجربه برخوردار هستند.

حدادعادل ابراز امیدواری کرد با بهره‌گیری از مردان با تقوا به ویژه دارای تقوای سیاسی و همچنین با تدبیر، کابینه مؤمن و کارآمد برای خدمت به کشور تشکیل دهد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سؤال مجری درباره ویژگی‌های افراد با تقوا اظهار داشت: یکی از علامات تقوا پاکی و پاک‌دستی است و اگر ما کسانی را انتخاب کنیم که چنین ویژگی داشته باشند آنها نیز بقیه همکاران خود را بر همین مبنا انتخاب خواهند کرد.

حدادعادل افزود: تقوای سیاسی جلوه‌های مختلف دارد و یکی از آن جلوه‌ها این است که برای موفقیت عملکرد دیگران را تخریب نکنیم.

وی ادامه داد: من این را درست نمی‌دانم که کسی برای آنکه خود را مدیر موفقی نشان دهد بخواهد با وعده و وعید نیروی کاری را از جایی دیگر بدزدد چرا که این کار مانند آن است که ما ساختمانی را خراب کرده و با آجر آن ساختمان دیگری بسازیم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که از مدیران خود در دولت آینده تا چه اندازه انتظار تقوا دارد، اظهار داشت: هرچه سطح مدیر بالاتر رود از او انتظار تقوا بیشتر است.

حدادعادل در عین حال تصریح کرد: تقوا به تنهایی برای اداره امور کافی نیست بلکه باید یک مدیر از تدبیر بالایی نیز برخوردار باشد و برای اخذ بهترین تصمیم از دانش و تخصص و تجربه لازم نیز بهره‌مند باشد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص تغییر اتوبوسی مدیران اظهار داشت: بنده این عادت را ندارم که مدیرانم را اتوبوسی جابه‌جا کنم و این کار را ناپسند می‌دانم.

حدادعادل ادامه داد: این کار، کار کسانی است که عده‌ای را همیشه به دنبال خود راه می‌اندازند و همانطور که یک مرغ جوجه‌هایش را به دنبال خود این طرف و آن‌طرف می‌برد عده‌ای هم یک تیم دارند که با خود جابه‌جا می‌کنند.

وی تصریح کرد: من اصلاً از این اطرافیان ندارم و اتفاقاً برای همکاری با همه راحتم و هرکه تقوا و تدبیر داشته باشد برای همکاری مشکلی ندارم و اتوبوسی آدم نمی‌برم و می‌آورم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: اگر مدیری دارای تقوا و تدبیر باشد او را در همان موقعیت حفظ می‌کنیم و اتفاقاً ترجیحم این است که مدیران در همان مجموعه دارای سابقه کار باشند.

حدادعادل با بیان اینکه برای تغییر مدیران دنبال دلیل است نه برای ابقای آنها تصریح کرد: بنای من این نیست که رفقا و آشنایانم را به صرف رفاقت و آشنایی به کار بگمارم.

وی در پاسخ به این سؤال که اکنون چه اندازه از مدیران دارای تقوا و تدبیر هستند که از آنها در دولت آینده استفاده کند اظهار داشت: نمی‌توان در این باره آماری سخن گفت اما قطعاً معتقدم عده‌ای از مدیران فعلی با تقوا و تدبیرند و شایستگی ادامه کارشان را دارند.

حدادعادل تصریح کرد: این درست نیست که کسی که رئیس‌جمهور می‌شود بدنه مدیریت اجرایی کشور را در یک گونی بریزد و آن را در جلوی پنجره بتکاند و کار را به افراد بی‌تجربه بدهد.

وی تصریح کرد: بنده زمانی که در مجلس بودم به رؤسای جمهور قبلی هم در این باره گوشزد کردم که ذره‌بین بر ندارند و افراد را صرفاً به دلیل همکاری با دولت‌های گذشته عزل کنند.

حدادعادل تأکید کرد:‌ اینگونه اقدامات که افراد را بی‌دلیل بخواهیم عزل و آشنایان و دوستان خود را بر سرکار بیاوریم خطرناک است و بنا ندارم که چنین کاری را انجام دهم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در پاسخ به سؤالی درباره اعضای کابینه‌اش اظهار داشت:‌ اشخاصی را برای همکاری در ذهن دارم اما هنوز با آنها موضوع را مطرح نکرده‌ام.

حدادعادل افزود: اگر هم کسانی را مد نظر داشته باشم مصلحت نمی‌دانم که آنها را اکنون مطرح کنم چون هم برای خودم و هم برای آنها حاشیه‌سازی می‌شود.

وی در عین حال تصریح کرد: به مردم اطمینان می‌دهم اشخاصی را برای کابینه‌ام انتخاب کنم که در شأن ملت ایران باشند.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سؤالی در خصوص حرکت قطار دولتش بر ریلی که مجلس می‌گذارد اظهار داشت: در بین کاندیداهای موجود سابقه حضور من در مجلس از همه بیشتر است.

حدادعادل افزود: بنده یک دوره ریاست مجلس را نیز در کارنامه خود دارم و چهاردهمین سالی است که فعالیتم در مجلس را آغاز کرده‌ام و در این حوزه تجربه دارم.

وی ادامه داد: من مناسبات دولت و مجلس و مشکلاتی که در همکاری بین دو مجموعه هست را می‌شناسم و معتقدم دولت باید قوانین مجلس را اجرا کند و مجلس نیز در قانون‌گذاری باید واقعیت‌های کشور را در نظر بگیرد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: دولت نباید برای مجلس شرط بگذارد چرا که قانون‌گذاری از اختیارات مجلس است و اگر جایگاه آن مخدوش شود دیگر در رأس امور نیست.

وی افزود:‌ مجلس و دولت باید پای صحبت همدیگر بنشینند و دولت مشکلات را توضیح دهد و مجلس را از واقعیت‌ها آگاه کند اما مصوبات مجلس بعد از تأئید شورای نگهبان لازم‌الاجرا است.

حدادعادل در همین زمینه به مکاتبه خود با مقام معظم رهبری در زمان ریاستش بر مجلس اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه من تأکید فرمودند آنچه در مجلس به تصویب و به تأئید شورای نگهبان می‌رسد برای همه قوا لازم‌الاتباع است.

وی تأکید کرد: بنده معتقدم محترم شمردن و اجرای قانونی که اشکال هم دارد بهتر از آن است که دولت بگوید قانون را اجرا نمی‌کنم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: دولت با مجلس باید صمیمی باشد و می‌توانند طوری با هم کار کنند که قوانین مجلس مورد پذیرش دولت باشد.

حدادعادل افزود: در مناسبات قوا همه حرف‌ها آن نیست که در صحن علنی و کمیسیون‌ها گفته می‌شود بلکه قوا می‌توانند جلسات را رایزنی غیررسمی متعدد داشته باشند تا امور کشور با تعامل پیش برند.

وی تصریح کرد: با همدلی می‌شود رابطه مجلس و دولت را به نحوی مدیریت کرد که از تصادم‌ها و تنازعات پیشگیری شود.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سؤال مجری برنامه که پرسید اگر آمریکایی‌ها به ایران پیشنهاد مذاکره دهند وی چه پاسخی خواهد داد، اظهار داشت: آمریکایی‌ها باید از دشمنی با ملت ایران دست بردارند.

حدادعادل افزود: آنها باید به قول مقام معظم رهبری اسلحه را از شقیقه ما بردارند که در آن صورت آماده مذاکره خواهیم بود.

وی ادامه داد: هم دشمنی کردن و هم بر طبل تحریم کوبیدن و هم برای براندازی تلاش کردن و از آن سو دم از مذاکره زدن همخوانی ندارد.

حدادعادل خاطرنشان کرد: صرف ادعا برای مذاکره مستقیم قطعاً مستقیم نیست و باید در کنار طرح این ادعا اقدامی عملی نیز انجام شود که نشانه حسن نیت باشد.

غلامعلی حدادعادل در ادامه و در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا شما از ظرفیت‌های دیپلماسی عمومی بهره خواهید برد تا منجر شود به مذاکره با آمریکایی‌ها یا نه؟، گفت:‌دیپلماسی عمومی مهم است و یک ظرفیت غیر رسمی کشور است که شاید خیلی‌ها به آن توجه نمی‌کنند ولی بسیاری از گره‌گشایی‌ها با استفاده از دیپلماسی عمومی می‌تواند انجام شود که یکی تلاش برای رایزنی است و آنچه که به آن لابی می‌گویند.

وی افزود: هر کشوری باید سعی کند در دیگر کشورها به طرق مختلف دیپلماسی عمومی نیرومندی داشته باشد، از کسانی که در آن جامعه مؤثرند و در کسوت مقامات رسمی نیستند، می‌توانند استفاده کنند، از نفوذ فرهنگی خودش می‌تواند استفاده کند، از رابط فرهنگی و هنری می‌تواند استفاده کند، می‌تواند یک تصویر درستی در انظار ملت ایجاد کند که آن تصویر درست پشتوانه‌ای شود و به کمک بیاید.

حدادعادل با تأکید بر اینکه راه‌های مختلف برای دیپلماسی عمومی وجود دارد، متذکر شد: ما باید تلاش کنیم که در آمریکا هم از دیپلماسی عمومی استفاده کنیم و این یک اهرمی در دست کشورها و وزارت خارجه برای تعامل با دیگر کشورهاست.

وی با اشاره به ظرفیت ایجاد شده در منطقه به وسیله بیداری اسلامی، گفت: بیداری اسلامی را یک پدیده مبارک و دوران‌ساز می‌دانم و معتقدم باید به آن خوش‌آمد بگوییم و تلاش کنیم که بیداری اسلامی گسترش یابد و منحرف شود، باید در این زمینه آسیب‌شناسی انجام شود، من بیداری اسلامی را نوید دوران تجدد اسلامی می‌دانم.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: همانطور که ما در قرون نوزدهم و بیستم، با پدیده‌ای به نام تجدد غربی در کشورهای اسلامی روبرو بودیم که خیر زیادی هم از آن ندیدیم، حالا در قرن بیست و یکم ما به جای تجدد غربی با بیداری اسلامی باید در انتظار تجدد اسلامی باشیم.

وی ادامه داد: هر چه بیداری اسلامی گسترش بیشتری یابد قدرت کشورهای اسلامی بیشتر می‌شود، هر کشوری که بیداری اسلامی آنجا جدی‌تر باشد، طبعاً از رابطه و همکاری با ایران بیشتر استقبال می‌کند چرا که ایران کانون بیداری اسلامی است و ما باید در کشورهایی که با بیداری اسلامی متحول شده‌اند، سرفصل تازه‌ای از مناسبات و پرونده جدید باز کنیم.

غلامعلی حدادعادل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برنامه عملی شما برای مهار تورم چیست، توضیح داد: تصدیق می‌کنم مشکل مهمی که جامعه ما از رئیس‌جمهور آینده انتظار حل آن را دارد، موضوع تورم و گرانی است، ما باید به سمت تثبیت اقتصادی پیش رویم یعنی از این تلاطم و نوسانات غیر قابل پیش‌بینی کم و جلوگیری کنیم و برای اینکه تورم و گرانی را کاهش دهیم و متوقف کنیم، در ابتدا باید دولت را کنترل کنیم، البته مجلس هم باید مراقب باشد که رشد نقدینگی از یک حدی بیشتر نشود.

وی با بیان اینکه تورم ناشی فزونی نقدینگی است، تصریح کرد: اگر ما نقدینگی را در جامعه زیاد کنیم مانند امروز، باید منتظر باشیم که تورم در کشور ایجاد شود، یکی از راهکارهای کنترل نقدینگی این است که تلاش کنیم نقدینگی موجود در دست مردم را به سوی فعالیت‌های مولد و سودمند تولیدی هدایت کنیم و اجازه ندهیم که نقدینگی موجب گرانی در کشور شود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه باید تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاری ایجاد کنیم، متذکر شد: تورم ناشی از این است که مقدار کالای موجود در بازار ثابت باشد و پول در دست مردم افزایش یابد، در این شرایط با توجه به آنکه تولید متناسب با نقدینگی افزایش نیافته است، این میزان پول به سراغ کالای محدود می‌آید و در  نتیجه قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: برای اینکه چنین اتفاقی نیافتد، باید تورم را کنترل کرد و به سوی فعالیت‌های مولد سوق داد، دومین اقدام جلوگیری از خلق پول توسط دولت‌هاست، یعنی به جای اینکه پول از طریق تولید کالا افزایش یابد، با چاپ اسکناس افزایش یابد، در این شرایط چیزی به ثروت واقعی جامعه اضافه نمی‌شود ولی قیمت کالاها افزایش می‌یابد.

حدادعادل یکی از راه‌های کنترل و توقف تورم را داشتن انضباط مالی در دولت دانست و تصریح کرد: دولت باید انضباط مالی داشته باشد تا نقدینگی رشد نکند و تورم و اسکناس زیاد نشود، این موارد از راه‌های مهمی است که می‌تواند به تثبیت اقتصادی منجر شود و تورم را کنترل کند.

وی بر همین اساس یادآور شد: ما مطابق قانون، باید تلاش کنیم موانعی که سر راه تولیدکنندگان وجود دارد را کاهش دهیم، از جمله مسائل گمرک،‌ بیمه، امور حمل و نقل، مشکلات کارگری، تأمین اجتماعی، افزایش بهره‌وری و ... .

نماینده مردم تهران در مجلس با ذکر این نکته که ما باید کاری کنیم که مردم برای مصرف کالاهای ایرانی انگیزه یابند، خاطرنشان کرد: باید از یک بسته تصمیم‌گیری در این زمینه استفاده کرد، باید کاری کنیم که کیفیت کالای ایرانی بهتر باشد و به تولیدکنندگانی که کالای با کیفیت بیشتری تولید می‌کنند، توجه بیشتری شود تا همه به افزایش کیفیت تشویق شوند.

به گفته وی، باید کاری کنیم که مردم ترجیح دهند اگر مختصر اشکالی هم در کالای ایرانی هست، باز هم آن را خریداری کنند تا تولیدکننده تقویت شود و بتواند آن ایراد را برطرف کند، باید انگیزه فرهنگی در مردم ایجاد شود و نظارت بر کار صنعتی تولیدکننده افزایش یابد.

حدادعادل با بیان اینکه بایستی در بعضی مواقع تولیدکننده داخلی را از بازار رقابتی ترساند تا انحصار تبدیل به یک بالش نرمی زیر سرش نشود، یادآور شد: باید به شکلی با تعرفه و سوق دادن مردم به سوی مصرف کالای داخلی، تولید را افزایش دهیم. معتقدم راه حل مشکلات خودروسازی در ایران این است که باید انحصار را در داخل کشور برداریم، هم‌اکنون در داخل صنعت خودروسازی در اختیار دو غول خودروسازی است و این دو مانند درختان تنومندی شدند که جلوی آفتاب را گرفتند و هیچ نهال تازه‌ای در کنار آنها امکان رشد ندارد.

وی اضافه کرد: در ابتدا باید در داخل کشور این انحصار را بشکنیم و به خودروسازان دیگر هم اجازه دهیم که رشد کنند و سپس در شرایطی اگر لازم دیدیم، امکان رقابت را بین خودروسازان داخلی و خارجی به نوعی فراهم کنیم که خودروساز داخلی برای حفظ بازار انگیزه داشته باشد ولی ورود خودروی خارجی یا هر کالای خارجی نباید تبدیل به رویه شود و نباید به شکلی باشد که عده‌ای برای سود بیشتر بتوانند بازار را از کالای خارجی پر کنند به طوریکه صنعت داخلی نابود شود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه این موضوعات حد و مرز ظریفی دارد که باید با کار کارشناسی، تصمیم‌گیری‌های موردی دقیق شود، گفت: همه چیز باید در مسیری باشد که به تقویت تولید داخلی منتهی شود. وقتی تثبیت اقتصادی حاصل شود، سرمایه‌های به سمت تولید سرازیر می‌شود. جایی که ناامنی باشد، پول آنجا اقامت نمی‌کند، اگر می‌خواهید سرمایه‌ها در جایی مستقر شود، باید امنیت اقتصادی ایجاد شود، خیلی موضوعات است که امنیت اقتصادی را تهدید می‌کند.

حدادعادل بر همین اساس تغییر بی‌رویه قوانین را از جمله مسائلی دانست که امنیت اقتصادی را تهدید می‌کند، متذکر شد: باید کاری کنیم که اعتماد جامعه به خصوص تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران، به منطقی بودن تصمیمات دولت بیشتر شود و راه منطقی شدن تصمیمات دولت این است که دولت با بخش خصوصی در ارتباط دائم باشد.

حدادعادل در پاسخ به سؤالی مبنی براینکه برای افزایش تولید ملی و جذب سرمایه‌گذاری‌ها چه برنامه‌ای دارید، گفت: ما در کشور جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری داریم و کشورمان از پتانسیل‌های خوبی برخوردار است.

مثلاً در حوزه ورزش و سلامتی و آموزش و پرورش اگر وارد شویم می‌توانیم کالاهایی را تولید کنیم که به آنها نیاز وافری داریم و در تمامی ایران می‌توانیم یک بازار تضمین‌شده برای سرمایه‌گذاری را ایجاد کنیم.

وی افزود: ولی شرط آن این است که بنگاه‌های دولتی به بخش خصوصی به چشم دشمن نگاه نکنند و چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید، یعنی کسی که وارد اداره‌ای می‌شود و می‌خواهد کار تولیدی انجام دهد ما به او بعنوان یک انسان شریف نگاه کنیم که می‌خواهد ایجاد اشتغال، تولید ارز مبارزه با فقر و کارهای مثبت بی‌شماری انجام دهد و کسی که کارآفرینی می‌کند این کار او عبادت و بسیار ارزشمند است.

حدادعادل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا جنابعالی معتقد هستید که بانکداری کنونی کشورمان اسلامی است یا نه، تصریح کرد: کارهای خوبی در بانکداری کشورمان انجام شده است ولی هنوز مشکلات زیادی وجود دارد و متأسفانه بانکها تبدیل به کانون‌های اقتصادی شده‌اند و هرکسی که رئیس‌جمهور شود باید نظام بانکی را اصلاح کند.متأسفانه در بعضی بانک‌ها دیوان‌سالاری دیده می‌شود و اگر یک فرد کار بانکی داشته باشد به گریه می‌افتد. باید کاری کرد که هرکسی که می‌خواهد در جهت تولید گام بردارد دولت با او همراه شود و از وی حمایت کند.

این کاندیدای ریاست‌جمهوری در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که برنامه شما برای ترویج ازدواج چیست، گفت: همه خانواده‌ها و جوانان می‌دانند که ازدواج کردن مشکل شده است و الآن پدر و مادرها غصه دارند که برای جوانانشان همسری پیدا شود و وقتی موردی پیدا می‌شود، غصه دیگری ایجاد می‌شود که چگونه باید مخارج ازدواج و شروع زندگی مهیا شود.

وی در ادامه گفت: تشکیل خانواده ندادن آثار روحی و جسمی دارد و مفاسد اخلاقی و اجتماعی زیادی را به بار می‌آورد و این اسباب خجالت ماست که حلال سخت باشد و حرام آسان باشد و دولت باید این تابو را بشکند.

حدادعادل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نظرتان در رابطه با سبک زندگی ایرانی-اسلامی گفت: زندگیمان منطبق با سبک زندگی ایرانی-اسلامی نیست، اسراف می‌کنیم دنبال مد هستیم و دائم تحت تأثیر تبلیغات قرار می‌گیرم و با این شیوه که به سبک زندگی غربی زندگی می‌کنیم نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و تا زمانی که به سبک زندگی غربی هستیم آنها می‌توانند ما را در تحریم قرار دهند و اگر به سبک زندگی اسلامی، ایرانی رفتار کنیم مشکلاتمان برطرف خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها