امروز : پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 30
۱۷:۲۸
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126924
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۷
تعداد بازدید: 81
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هیأت پارلمانی ایران به سرپرستی حسین سبحانی‌نیا رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هیأت پارلمانی ایران به سرپرستی حسین سبحانی‌نیا رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ویتنام که به

هانوی سفر کرده است، بعدازظهر امروز 27آبان با معاون وزیر امور خارجه ویتنام دیدار و گفت‌وگو کرد.

سبحانی‌نیا در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های گوناگون گفت: با توجه به مشترکات فراوان و ظرفیت‌های موجود در ایران و ویتنام، دو کشور از فرصت‌های زیادی برای توسعه و گسترش روابط فیمابین بویژه در حوزه اقتصادی و تجاری برخوردارند که باید از آن‌ها به نفع دو ملت بهره گرفت.

وی بر آمادگی شرکت‌ها و بخش خصوصی ایران برای حضور در بازار ویتنام و اجرای پروژه‌های عمرانی و زیرساختی و سرمایه گذاری مشترک در ویتنام تاکید کرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ایران و ویتنام هزینه‌های زیادی برای استقلال و مبارزه با استکبار داده‌اند، گفت: حضور هیات پارلمانی ایران تاکیدی بر حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی از توسعه و گسترش روابط فیمابین است.

وی در ادامه با اشاره به سیاست اصولی کشورمان در کمک به حفظ و تثبیت صلح و امنیت پایدار در منطقه و جهان گفت: راهبرد ایران مقابله با گروه‌های افراطی در خاورمیانه در تقویت مناسبات نزدیک با کشورهای مستقل از جمله ویتنام می‌باشد.

سبحانی‌نیا در ادامه به موضوع هسته‌ای کشورمان اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات جاری با 1+5 جدی است و در این مسیر اقدامات بسیار خوبی برای اعتماد سازی بیشتر انجام داده در صورتیکه گروه 1+5 در دستیابی به توافق جدی باشند امکان حصول توافق میان طرفین وجود دارد.

وی تصریح کرد: ایران هیچگاه بر حقوق ملت ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد.

نم معاون وزیر خارجه ویتنام نیز در این دیدار با تاکید بر اراده کشورش برای توسعه همه جانبه مناسبات نزدیک با ایران گفت: ویتنام برای توسعه همکاری‌های دوستانه با ایران در همه حوزه‌ها هیچ محدودیتی قائل نیست.

وی افزود: هانوی همواره در جامعه جهانی همکاری نزدیکی با ایران داشته و خواهد داشت.

معاون وزیر خارجه ویتنام در ادامه حجم مبادلات تجاری میان دو کشور در مقایسه با روابط سیاسی فیمابین بسیار اندک خواند و گفت: ویتنام آمادگی کامل برای توسعه روابط اقتصادی- تجاری با ایران و انجام سرمایه‌گذاری‌های مشترک دارد و در این زمینه از حمایت مجلس شورای اسلامی قدردانی می‌کند.

وی همچنین بر استمرار حمایت کشورش از مواضع اصولی کشورمان برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید کرد و گفت: بهره‌گیری از فن‌آوری هسته‌ای صلح آمیز حق همه ملت‌ها است.

هیات پارلمانی کشورمان همچنین صبح امروز ضمن ادای احترام به رهبر فقید مردم ویتنام آقای هوشی مینه و گرامیداشت مبارزات وی و ملت ویتنام در مقابله با استکبار جهانی و حفظ استقلال کشورشان از منزل ایشان نیز بازدید کرد.

آقایان حسین سبحانی‌نیا، محمد سقایی،‌ خصوصی ثانی،‌ حسن پور و جلیل سرقلعه اعضا هیات پارلمانی کشورمان در سفر به ویتنام هستند.

برچسب ها:
آخرین اخبار