امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126928
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۰:۴۷
تعداد بازدید: 19
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مسئله انتخابات اخیر کنگره ایالات متحده آمریکا از ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و نتایج حاصل از آن، تاکنون مورد نقد و

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مسئله انتخابات اخیر کنگره ایالات متحده آمریکا از ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و نتایج حاصل از آن، تاکنون مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

در این نوشتار برآنیم که به بررسی رابطه مشارکت سیاسی 19 درصدی مردم آمریکا در انتخابات کنگره و مشروعیت سیاسی نظام موجود در آمریکا بپردازیم؛ موضوعی که نگاهی صرف  به شکست دموکرات‌ها و یا پیروزی جمهوری‌خواهان در این انتخابات نداشته بلکه به واکاوی پیام‌های ژرف این انتخابات که از جهتی نظام ساختاری-  سیاسی آمریکا را به چالش کشانده می‌پردازد.

از این منظر  آسیب‌شناسی رفتارهای دموکرات‌ها و عدم تحقق شعار تغییر اوباما و افزایش توان رقابت جمهوری‌خواهان موضوع کاهش مشارکت مردمی به حساب نمی‌آید، بلکه ماجرا عمیق‌تر و ریشه‌ای‌تر بوده که به دلیل امپراتوری رسانه‌ای که هم اکنون در اختیار نظام امپریالیستی می‌باشد عمق این شکست راهبردی سرپوش گذاشته شده است.

در دنیای امروز مشروعیت سیاسی از بسترهای اساسی دموکراسی و کارایی نظام‌های سیاسی قلمداد می‌گردد. از این رو ثبات یک نظام سیاسی در جوامع دموکراتیک نه تنها بستگی به کارایی نظام دارد؛ بلکه به مشروعیت و موثر بودن نظام سیاسی نیز  ارتباط پیدا می‌کند. منظور از موثر بودن، کارایی واقعی نظام سیاسی است به نحوی که عملکردهای اصلی حکومت در جهت ارضای نیازها و انتظارات جامعه باشد.

در اندیشه سیاسی غرب، در جوامع دموکراتیک شهروندان در امور مشارکت سیاسی فعالیت داشته و شهروندان با آگاهی کامل از فرایند مشارکت به همکاری و همیاری می‌پردازند. از این منظر موثر بودن بودن یک نظام سیاسی از طریق مولفه‌هایی قابل ارزیابی و احصاء می‌باشد که یکی از مهمترین این مولفه‌ها میزان مشارکت سیاسی و حضور فعالانه مردم در انتخابات و همه‌پرسی‌های مردمی است.

بر همین اساس میزان مشارکت سیاسی ارتباط مستقیمی با مشروعیت نظام‌های سیاسی دارد. لذا کاهش مشارکت سیاسی در انتخابات اخیر کنگره آمریکا و اعلام مشارکت مردمی در سطح  19 درصد؛ خود  تزلزل مشروعیت نظام سیاسی آمریکا را روایت می‌نماید.

چرا که این انتخابات با مشارکت 19 درصدی و زیر سئوال بردن مشروعیت سیاسی این دولت این پیام را مطرح می‌نماید که مردم آمریکا از رقبای ثابت در روند سیاسی این کشور خسته شده‌اند؛ اتفاقی که بارها در تاریخ آمریکا تکرار شده و خواهد شد.  حزب جمهوری‌خواه می‌رود و دموکرات‌ها جای آن را می‌گیرند و چندی بعد دقیقا عکس این ماجرا رخ می‌دهد. فرآیندی که هیچ نشانی از فضای رقابت آزاد در عرصه سیاسی را نشان نمی‌دهد. از این رو  مردم این کشور تغییر مداوم میان دو رقیب ثابت «دموکرات و جمهوری‌خواه» را بی‌فایده یافته‌اند و دیگر تمایل آنچنانی به شرکت در این بازی را  ندارند.

در همین راستا بنا بر نظریات موجود در عرصه علم سیاست این چنین می‌توان استدلال نمود که  هرچه یک نظام سیاسی از کارآمدی بیشتری برخوردار بوده و توان حل معضلات سیاسی و اجتماعی و اقتصادی خود را داشته باشد؛ میزان مشارکت مردمی در عرصه‌های مختلف دموکراتیک از جمله برگزاری انتخابات بیشتر بوده و این مسئله نیز باعث افزایش ضریب مشروعیت سیاسی آن نظام سیاسی خواهد شد. از سویی دیگر هرگونه نارسایی در عملکرد جامعه، به طور کلی بر میزان مشروعیت سیاسی آن نظام تاثیر گذاشته و با فاصله گرفتن مردم از حضور فعالانه در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی؛ مشروعیت سیاسی آن نظام را خدشه‌دار خواهد نمود. بر همین اساس کاهش بی‌سابقه حضور آمریکایی‌ها در پای صندوق‌های رأی در انتخابات اخیر کنگره؛ دلیلی بر ناکارآمدی نظام سیاسی در حل معضلات و بی‌اعتمادی به  رقبای سیاسی فعلی در ساختار قدرت ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

همچنین در بررسی کاهش مشروعیت سیاسی در نظام سیاسی آمریکا،  به این واقعیت می‌توان اشاره نمود که  برخی از گروه‌های سیاسی و اجتماعی که طی چندسال اخیر موج اعتراضات خود را در جریان جنبش وال استریت و دیگر فرصت‌های پیش رو به صورت علنی مطرح نموده‌اند؛ به دلیل اینکه فرصت حضور در عرصه رقابت‌های سیاسی را نداشته و دسترسی به کرسی‌های ساختار قدرت برای این گروه‌ها به صورت آزاد و فعال فراهم نمی‌باشد؛ لذا نظام سیاسی فعلی در آمریکا را برای رقابت آزاد و فعال مناسب نمی‌دانند؛  از این رو کاهش مشارکت گروه‌های سیاسی و اجتماعی در عرصه انتخابات خود نیز از دیگر دلایل کاهش مشروعیت نظام سیاسی ایالات متحده به حساب می‌آید.

در بررسی مفهومی مشروعیت نیز با این معنا روبرو هستیم که ظرفیت یک نظام سیاسی برای ایجاد و حفظ اعتقاد به این اصل که نهادهای سیاسی موجود در جامعه از صحت عمل برخوردار هستند و فضا برای رقابت‌های سیاسی وجود دارد؛ خود از دلایل افزایش مشروعیت سیاسی می‌باشد. از این رو بی‌انگیزگی و عدم حضور فعال در انتخابات کنگره  آمریکا با صرف میلیاردها دلار از بودجه عمومی برای برگزاری این انتخابات؛ این حقیقت را مطرح می‌نماید که به رغم صرف منابع هنگفت مالی، مشارکت گروه‌های سیاسی و اجتماعی مردمی پایین بوده و سردی برگزاری انتخابات دلیلی بر خستگی مردم در رقابت مصنوعی دو جریان جمهوری‌خواه و دموکراتیک در عرصه سیاسی این کشور می‌باشد.

از این رو ارتباط بین مشارکت سیاسی و مشروعیت سیاسی نظام‌های مختلف را می‌توان در میزان تقویت و تضعیف دموکراسی بعنوان یک معیار ارزیابی سنجید. یعنی اینکه مشارکت سیاسی بیانگر آزادی رای دهندگان، آزادی بیان و عقیده است؛ و  افراد با حضور فعال و مشارکت حداکثری خود می‌توانند در نهایت اختیار، با آزادی کامل نظر خود را درباره سیاست و سیاستمداران خود و یا تغییرات مدنظر  مطرح نمایند. لذا این کاهش مشارکت سیاسی نه تنها ضربه‌ای به مشروعیت سیاسی دولت آمریکا قلمداد می‌گردد، بلکه نارسایی در ارزش‌های دموکراتیک در نظام سیاسی آمریکا را بیش از پیش به تصویر می‌کشاند. لذا هر گونه بی‌اعتنایی، بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی مردم در انتخابات در کشور آمریکا، بی‌تاثیر دانستن فرآیندهای دموکراتیک در آن نظام سیاسی  را بازگو می‌نماید.
از این رو بنا به اظهارات منابع دگراندیش آمریکایی در انتخابات اخیر تنها 19 درصد واجدین شرایط مشارکت داشته‌اند. منابعی هم هستند که بر این باورند که انتخابات اخیر در حدود 30 درصد مشارکت را شامل شده است. این در حالی است که در کشوری چون ایران مشارکت 60 درصدی به عددی عادی تبدیل شده است و با همه این تفاوت‌ها در سطح مشارکت در نظام اسلامی ایران و دولت ایالات متحده آمریکا،  اتهام‌زنی و ادعای دموکراسی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا مطرح می‌شود.

حال سؤال اساسی اینجاست که  آیا دولت ایالات متحده آمریکا که به سند کاملاً مشهود و موجود در انتخابات اخیر کنگره، که حاکی از کاهش مشارکت سیاسی مردمی و تزلزل مشروعیت نظام سیاسی آن کشور  است؛ چگونه می‌تواند در ادعای همیشگی خود مبنی بر دموکراتیک بودن نظام سیاسی خود اظهارات دوگانه خود را مطرح نماید و خواستار تامین نظم نوین جهانی با رویکرد آمریکایی باشد.

کشوری که با تزلزل مشروعیت سیاسی همراه است؛ چگونه حقانیت سیاسی نظام‌های مردم سالاری همچون جمهوری اسلامی ایران را که در کمترین سطح میزان مشارکت، حضوری 60 درصدی را در برگزاری انتخابات‌های خود را دارد؛ زیر سئوال می‌برد.

از این منظر با توجه به موارد پیش گفته این چنین می‌توان استدلال نمود که مفاهیم عوام‌فریبانه که هم اکنون در ادبیات و دیپلماسی و به اصطلاح دموکراتیک غرب با استفاده از ابزارهای دیداری و شنیداری و به صورت هدفمند تکرار می‌شود نشان از واقعیت دموکراسی از جنس غربی آن داشته که فقط با ادعا و ژست‌های دموکراتیک دوگانگی در گفتار و رفتار غرب را بیش از گذشته نمایان می‌سازد و اینگونه می‌توان بیان نمود که  این رسوایی اخیر برای دولت ایالات متحده آمریکا یعنی کاهش چشمگیر مشارکت سیاسی و تزلزل مشروعیت نظام سیاسی آنها؛ تنها با در اختیار داشتن لابی‌های رسانه‌ای سرپوش گذشته است ولیکن، خردهای سالم، رسانه‌های آزاد و اذهان ملت‌های بیدار از این شکست راهبردی در ساختار نظام سیاسی امریکا و افول هژمونی این دولت آگاه هستند.  
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها