امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126983
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی با اشاره به پافشاری ایران بر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی با اشاره به پافشاری ایران بر لزوم لغو تحریم‌های اعمال‌شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل در توافق جامع هسته‌ای، نوشته است که لغو این تحریم‌ها مشروعیت و بنیان تحریم‌های یکجانبه آمریکا را نیز از بین برده و واشنگتن نباید با لغو آن‌ها در آغاز اجرای توافق موافقت کند.

به ادعای وال‌استریت‌ژورنال، ایران به ساختار سیاسی ناپایدار داخل آمریکا پی برده و سعی دارد از این مسئله به نفع خود استفاده کرده و با استناد به این موضوع 1+5 را به لغو تحریم‌های شورای امنیت وادارد.

نویسنده این مطلب که هم لغو تحریم‌های شورای امنیت و هم تحریم‌های یکجانبه را دارای مشکلاتی برای آمریکا دانسته، نوشته است: «تحریم‌های سازمان ملل در صورت لغو، دیگر حتی اگر ایرانی‌ها نیز حقه بزنند، به راحتی قابل اعمال نخواهد بود. هرچند روسیه و چین بین سال‌های 2006 تا 2010 در 6 مورد به نفع این تحریم‌ها ر‌أی دادند، اما آن‌ها احتمالا با تصویب مجدد آن‌ها مخالفت خواهند کرد. تمهیدات سازمان ملل، سنگ بنای بخش اعظم ساختار تحریم‌های جهانی هستند و در عین حال مبنای قانونی تحریم‌های ملی بی‌شمار علیه ایران را فراهم می‌کنند و در صورتی که قطعنامه‌های سازمان ملل فسخ شوند، این تحریم‌ها نیز می‌توانند از هم بپاشند. به همین جهت برداشتن تحریم‌های سازمان ملل باید در پایان توافق و نه در مرحله ابتدایی آن صورت گیرد.»

وال‌استریت‌ژورنال همچنین در بحث تحریم‌های یکجانبه نیز مسئله‌ای را مطرح کرده است که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است. به نوشته این روزنامه، در حالی در توافق موقت ژنو تعهد دولت آمریکا به لغو «تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای» محدود شده که اغلب تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران، تنها مربوط به بحث هسته‌ای نیستند. این گزارش می‌افزاید: «به عنوان نمونه، تحریم‌ بانک مرکزی ایران از سوی وزارت خزانه‌داری و از جمله به واسطه "نگرانی‌ نسبت به پولشویی" و همچنین مشارکت در "حمایت مالی از تروریسم"، وضع شده است. در مقابل، برخی از تحریم‌هایی که به روشنی مربوط به مسئله هسته‌ای هستند، مانند قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل، شامل تحریم‌هایی هستند نظیر ممنوعیت صادرات تسلیحاتی ایران. که باید فارغ از هرگونه توافقی، همچنان حفظ شوند.»

تحلیلگر این روزنامه نزدیک به نئوکان‌ها، در ادامه تحریم‌ها را ابزاری موثر برای فشار بر ایران دانسته و در اظهار نظری خلاف تمامی توافقات صورت گرفته، نوشته است که بحث حمایت ایران از گروه‌های مقاومت و دیگر اقدامات ایران باید بخشی از توافق باشد و تحریم‌ها تنها در صورتی لغو شود که این موارد نیز حل شود.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها