امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۱۶:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 126984
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شهر وین از روز سه‌شنبه - (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای ...

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، شهر وین از روز سه‌شنبه - (27 آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و 6 کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود. 

در اولین روز دور جدید مذاکرات پس از برگزاری ناهار کاری محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و کاترین اشتون هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، معاونان ظریف رایزنی‌های دو جانبه‌ای را با آمریکا، چین و اتحادیه اروپا داشتند.

در همین راستا معاونان وزیر خارجه کشورمان یک دور مذاکره با هیئت آمریکایی برگزار کردند که که ویلیام برنز قائم مقام سابق وزارت امور خارجه و وندی شرمن قائم مقام وزیر خارجه آمریکا در این دیدار حضور داشتند.

همچنین امروز همزمان با آغاز گفت‌وگوها رسانه‌های مختلف جهان گزارش‌ و تحلیل‌های متعددی از مذاکرات و چشم انداز آن را منتشر کردند که مخاطبان گرامی می توانند در اینجا برخی از مهمترین این تحلیل‌ها را مشاهده نمایند.

وزرای خارجه ایران و گروه 1+5 به همراه کاترین اشتون مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا سوم آذر ماه سال گذشته (1392) در شهر ژنو به توافقی تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک» در خصوص برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که این توافقنامه سی ام دی ماه وارد مرحله اجرا شد و بهمن ماه نیز مذاکرات جامع هسته‌ای برای دستیابی به یک توافق جامع آغاز شد که تاکنون شهر وین میزبان هفت دور این مذاکرات بوده و یک دور نیز در نیویورک و آخرین دور (نهمین دور) نیز هفته گذشته در شهر مسقط پایتخت عمان برگزار شد. 

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که 60 تا 65 درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است. 

از امروز 6 روز باقی مانده تا طرفین بر سر اختلافات به رایزنی بپردازند، پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; تا سوم آذر ماه اخبار،‌گزارشات، تحلیل‌ها و مواضع مقامات در خصوص این مذاکرات را در قالب یک گزارش منتشر می‌کند. همچنین می‌توانید اینجا اخبار روز گذشته هسته‌ای را مشاهده نمائید.

 اخبار مرتبط با مذاکرات هسته‌ای تا سوم آذر ماه را در زیر ملاحظه می‌کنید (با کلیک بر روی ساعت خبر، متن کامل گزارش قابل دسترسی است)
 

04:34 «جف راتک» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد نحوه برداشته شدن تحریم‌های ایران، می‌گوید: «اگر مذاکرات 1+5 با ایران به توافقی منجر شود، دیدگاه ما این است که بهتر است تحریم‌ها در ابتدای به جای برچیده شدن، تعلیق شوند. تنها زمانی که اطمینان یابیم که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است، برای لغو تحریم‌ها اقدام خواهیم کرد.»

02:24 کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز سه‌شنبه همزمان با برگزاری مذاکرات هسته‌ای، قطعنامه‌ای ضدایرانی را به رای گذاشت که با آرای حداقلی به تصویب رسید.

01:24 روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» در گزارشی با موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5، نوشته است که لغو تحریم‌های شورای امنیت مشروعیت تحریم‌های یکجانبه را از بین می‌برد و به همین جهت آمریکا نباید با لغو این تحریم‌ها در مرحله اول توافق، موافقت کند. این روزنامه همچنین نوشته است که بر اساس توافق ژنو آمریکا تنها ملزم به لغو تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای است، اما اغلب تحریم‌های وضع‌شده، به چند دلیل و نه فقط به دلیل مسئله هسته‌ای، علیه ایران اعمال شده‌اند.

01:17 شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا در گزارشی با موضوع روند مذاکرات هسته‌ای، سفر احتمالی «جان کری» وزیر خارجه این کشور به محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای، نوشته است که انجام این سفر می‌تواند به معنی آن باشد که توافق هسته‌ای جامع در دسترس است.

01:07 «جان کری» وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در جریان سفر به لندن، مذاکراتی خوبی با همتای انگلیسی خود در مورد پرونده هسته‌ای ایران داشته است.

00:31 روزنامه گاردین در گزارش به قلم «هومان مجد» نوشته است ایران تنها در صورتی توافق هسته‌ای را می‌پذیرد که این توافق شان این کشور را حفظ کند.

00:18 «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه در پایان اولین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5، گفت از زمان آخرین دور گفت‌وگوها که در شهر مسقط مان برگزار شد، هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است.

نماینده ارشد روسیه در مذاکرات هسته‌ای با این حال، گفت: «ما تا رسیدن به توافقی دائمی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، تنها نیم گام فاصله داریم.»

21:43 خبرگزاری ژاپنی کیودو طی تحلیلی بر وجود اختلاف بین گروه‌های حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران تاکید کرد.

20:05 نشریه آمریکایی ویکلی استاندارد در خلال روزهای نزدیک به ضرب‌الاجل 24 نوامبر مقاله‌ای در خصوص میزان تأثیر تحریم‌های آمریکایی بر اقتصاد ایران پرداخته و با اشاره به تزئینی بودن تحریم‌ها، اقدام برای اعمال تحریم‌های سنگین‌تر پس از شکست احتمالی مذاکرات را نیز عملی کماکان بی‌فایده دانسته است.

20:59 برخی از خبرنگاران آلمانی در وین از سفر وزیر خارجه آلمان به اتریش در یکشنبه شب خبر می‌دهند.

21:43 خبرگزاری ژاپنی کیودو طی تحلیلی بر وجود اختلاف بین گروه‌های حاضر در مذاکرات هسته‌ای ایران تاکید کرد.

21:49 نماینده فرانسه در گروه ١+٥ درباره حضور یا عدم حضور فابیوس در وین برای شرکت در دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای توضیحی نداد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها